Anica Djamić

Hrvatska veleposlanica: Ukrajinu neću napustiti sve dok je ijedan Hrvat u njoj

Foto: Alexander Ermochenko/REUTERS
A serviceman of pro-Russian militia stands next to a house that caught fire after recent shelling, in Donetsk
Foto: VITALIY GNIDYI
A view shows destroyed Russian Army all-terrain infantry mobility vehicles Tigr-M (Tiger) in Kharkiv
Foto: VITALIY GNIDYI
A destroyed armoured vehicle is seen in front of a school which, according to local residents, was on fire after shelling in Kharkiv
Foto: REUTERS/PIXSELL
Ukrajina, Kijev
Foto: REUTERS/PIXSELL
Ukrajina, Kijev
01.03.2022.
u 17:54
Anica Djamić drži do temeljnih vrijednosti i ima čvrst moralni kompas. Sve ovo što radi, ne radi zbog promocije
Pogledaj originalni članak

Još prije kojih desetak dana u ukrajinskoj prijestolnici Kijevu bilo je stotinjak veleposlanika stranih država. Kako su rasle tenzije, a pogotovo otkako je Rusija napala tu državu, strani su diplomati odlazili.

U ponedjeljak se i španjolsko veleposlanstvo premjestilo u Krakov, ostavljajući tako u Kijevu samo sedmero stranih veleposlanika. Među njima je i hrvatska veleposlanica Anica Djamić.

Odluku o tome da ostaje u Kijevu do kraja donijela je s premijerom Andrejem Plenkovićem. To je prije svega politička odluka koja šalje važnu poruku, ali i shvaćanje rada diplomatkinje koja nikako nije htjela napustiti Ukrajinu dok je u njoj ijedan hrvatski državljanin, ali ni kasnije.

Karijerna diplomatkinja

O veleposlanici Djamić malo se zna iako je karijerna diplomatkinja koja je prije Ukrajine odradila mandat u Švedskoj i bivša je savjetnica predsjednika RH. Ona nije jedna od onih “ekstravagantnih” ili “incidentnih” o kojima se najviše govori. Dobro je poznaju u sustavu, uvažavaju je kolege, ali i premijer Andrej Plenković. Neki kolege poznaju je još otkad je sredinom 70-ih godina prošlog stoljeća maturirala u zagrebačkoj Klasičnoj gimnaziji, školi iz koje dolazi velik dio diplomata, pa i sam Plenković, nakon čega je završila pravo.

– Anica je vrlo stabilna i uporna osoba, tvrdoglava, ali u pozitivnom smislu. Ona je klasičan primjer tipa osobe za koju se kaže da “tiha voda brege dere”. Nije glasna, nije posebno ekstrovertirana, uvijek je staložena i mirna. U ovom slučaju ne samo da dobro poznaje Ukrajinu nego ima i duboku empatiju prema toj zemlji. Uostalom, dobar dio našeg osoblja pri veleposlanstvu lokalni su stanovnici. Drži do temeljnih vrijednosti i ima čvrst moralni kompas. Sve ovo što radi ne radi zbog promocije, nego zbog čvrstog uvjerenja da je to nešto što u ovim vremenima treba raditi – kaže nam jedan njezin dugogodišnji kolega.

Drugi naglašavaju kako ona ne samo da razumije operativno nego i simboličko značenje uloge veleposlanika.

– Sad se itekako vidi što znači imati pravog veleposlanika u ovim teškim uvjetima – dodaju.

Bilo da se javlja medijima iz skloništa, bilo da je svakodnevno u kontaktu s hrvatskim državljanima koji su još u Ukrajini, bilo da je pomogla u evakuaciji – ona je stalno dostupna i ostat će tako.

Nakon godina rada u diplomaciji, sada je i ona postala priča, ali ne svojim odabirom.

– Anica je klasičan primjer samozatajnog profesionalca koji radi svoj posao. Nikad nije imala potrebu za medijskim profiliranjem i to što je ona sada u središtu medija nije zbog njezine želje da bude tamo, nego zbog okolnosti – kaže nam drugi kolega.

Svi koji poznaju veleposlanicu Anicu Djamić, a s kojima smo razgovarali, naglašavaju da ona nije jedina osoba s takvim karakteristikama.

– Ona je školski primjer tihe većine profesionalaca koji rade svoj posao i koji će držati prvu crtu diplomacije kad dođe problem, a javnost za njih ne zna. To samo pokazuje koliko je javna percepcija hrvatske diplomacije pogrešna jer je uvijek fokusirana na ekscesne slučajeve. Velika većina, koja se drži kodeksa struke, šuti i radi, uvijek ostaje u sjeni pa se dobiva dojam da je naša diplomacija puna ekscentrika. Nije, našom diplomacijom dominiraju profesionalci koji rade svoj posao – ističu naši sugovornici.

Konzistentna politika

U nju puno povjerenje ima i premijer Andrej Plenković, koji ju je uostalom i javno pohvalio. Ona je i organizirala njegov posjet Kijevu za održavanje Krimske platforme te potom službene posjete u Kijevu i Lavovu. Tada su se još lomila koplja oko hrvatske podrške Ukrajini, no to je linija koju Plenković zagovara još od 2014., kad je bio vodio izaslanstvo u tu zemlju. Dobro je poznaje i prati od prvih sukoba, kad je nastao zamrznuti konflikt oko regije Donbas i ilegalne aneksije Krima.

Tada, a i još nedavno, bilo je sumnjičavih oko razvoja događaja, no sada se pokazalo da je Plenković dobro anticipirao događaje, kao i činjenicu da je ukrajinski narod već tada bio žrtva agresije, a i da je sada, samo u još većim razmjerima. Na toj premisi Vlada je vodila konzistentnu politiku koju sada vode i druge države, pa čak i one za koje se govorilo da vode prorusku politiku, kao Mađari ili Česi ili pak Turci.

Također, isti oni koji su dovodili u pitanje izjavu premijera “Krim je Ukrajina”, što su tada na Krimskoj platformi zastupali i drugi europski lideri – sada izražavaju solidarnost s Ukrajinom i osuđuju rusku agresiju i invaziju. A Anica Djamić ostat će u Ukrajini sve dok bude potrebno. I to svojom željom. 

>> VIDEO Ukrajinci u gradu Berdiansku uzvikuju: "Putine, j*bi se!"

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

DU
Deleted user
19:56 01.03.2022.

Slava Anici!!!