Za razliku od drugih gradova, Šibenik još uvijek nije iskoristio izvanredne mogućnosti korištenja atraktivnih objekata i zemljišta bivših vojarni, poput spomenika kulture pomorske utvrde sv. Nikole, vojarne Minerska u kanalu sv. Ante i drugih, a koje i dalje zjape prazne i propadaju neiskorištene, upozoravaju iz šibenskog ogranka HSLS-a.
- Smatramo da bi bivši vojni prostori morali imati isključivo javnu namjenu i ostati ono što jesu - glavni resursi razvoja Šibenika i boljeg života njegovih građana. Gradskoj vlasti to mora biti ultimativni prioritet, glavni cilj i najvažniji strateški interes. Samo osiguravanjem novca u rebalansu ovog i proračunu za 2011 godinu za izradu potrebnih prostornih planova (UPU, DPU), izradu programa i projektne dokumentacije te određivanje granica pomorskog dobra aktualna gradska vlast dokazat će da stvarno ima volju i želju vratiti te prostore u vlasništvo grada i staviti ih u funkciju svih građana. U protivnom, nastavit će kao i njihovi prethodnici raditi na obezvređivanju i uništavanju državne i gradske imovine za što bi trebao napokon netko i odgovarati - kaže Zoran Popović, predsjednik šibenskoga Gradskog odbora HSLS-a.
Prema HSLS-ovcima, postoji ozbiljna opasnost da prikazanim nedjelovanjem gradskih vlasti u proteklih 20 godina Šibenik i njegovi građani ostanu bez najvrjednijih resursa, koji bi mogli biti rasprodani kada budu potpuno uništeni i obezvrijeđeni.
- Nedavno su se pojavili napisi u dnevnom tisku kojima se sugerira Vladi da bi bilo najbolje sve bivše vojne objekte prodati, a u kojima su spomenuti i bivši vojni objekti na prostoru grada Šibenika. Smatram da su takvi tekstovi plasirani s neprikrivenom namjerom da se sondira teren za prelazak tog djela državne imovine u privatne ruke - kaže Popović.
Čelnik šibenskog HSLS-a upozorava i na nedavni istup šibenskog dogradonačelnika Franka Vidovića koji osuđuje to što nadležne državne službe traže od lokalne samouprave da, prije nego što im prepusti bivše vojarne, izradi potrebnu urbanističku dokumentaciju za njihovu prenamjenu.
- To je i inače predviđeno zakonom. Moj je dojam da se takvim polemikama samo kupuje vrijeme te provocira strpljenje hrvatske Vlade kako bi ona zaista objavila rasprodaju tih atraktivnih prostora koji za Šibenik znače razvoj, prosperitet i bolju budućnost. To bi bila smrtna presuda Šibeniku koji bi, tek što je izašao iz vojnih bodljikavih žica, pao u mreže privatnog kapitala kojemu su na prvom mjestu profit i osobni interesi, a za javne interese i dobrobit zajednice previše ne mari - ističe Zoran Popović.
Za razliku od većine ostalih gradova u Hrvatskoj koji su gotovo sve bivše vojne objekte iskoristili, Grad Šibenik do sada je stavio u funkciju samo deset posto ukupne površine bivših vojarni te i dalje zjape prazne vojarna Bribirski knezovi, Minerska, Jamnjak, Paklena, Duboka, Žirje, Zlarin, Kamenar, Palacin, tvrdi Z. Popović.
U HSLS-u posebice ističu primjer tvrđave sv. Nikole, koju je bivša JNA napustila još 1987. godine, no od onda se ništa nije dogodilo unatoč u načelu prihvaćenoj zamisli preminulog arheologa Zlatka Gunjače i drugih koji su predlagali da se tamo oformi jedinstveni hrvatski muzej podmorske arheologije. I tvrđava i susjedna vojarna Minerska, smještena u jednom od najljepših svjetskih morskih tjesnaca, trebale bi biti isključivo u funkciji javnog dobra, a ne teren za nekakve hotele, kasina i slične namjene, upozorava Popović.
- U protivnom, doći ćemo iz jedne ograde u drugu s obzirom na to da su mnogi koncesionari već pokazali da nemaju namjeru dopustiti građanima nesmetan pristup najvrjednijim javnim resursima - zaključuje Popović i poziva gradske vlasti da nešto poduzmu pa da onda optuže državne vlasti kako im "ne daju".
HSLS: Spriječite rasprodaju bivših vojarni - najvrjednijih resursa
Koga ljubi Zrinka Ljutić? Skijaška zvijezda svoju sreću ne skriva
Zrinka je osvojila utrku slaloma te drugi vikend zaredom pobijedila u Svjetskom skijaškom kupu. Uspjeh je to kojim je privukla puno pozornosti na sebe, a vrlo brzo su se mnogi zapitali i krenuli tražiti više informacija o našoj skijašici.
Zloba im viri iz očiju: Ovo su najpokvareniji horoskopski znakovi
No, kao i u svemu drugome, i među horoskopskim znakovima postoje oni koji se smatraju ‘dobrim’ i oni koji nose reputaciju ‘loših’ ili ‘pokvarenih’. Evo koji su to horoskopski znakovi na glasu kao najpokvareniji i zašto
Gdje je danas Oliver Mlakar? Živi na selu, a radi i u 90. godini
Za sebe kaže kako nije klasičan penzioner jer nije 'zasjeo' uz televiziju i telenovele. Obavezno gleda Dnevnik i povremeno sportske prijenose, a projekte na kojima radi pomno bira.
Je li ovakva ambalaža put prema čišćoj budućnosti?
U svijetu koji se suočava s rastućim izazovima klimatskih promjena, briga o okolišu postala je ne samo odgovornost nego i ključni imperativ za tvrtke.
Stakleni stropovi i ljepljivi podovi: kako nevidljive prepreke koče napredak žena
Metafore poput "staklenog stropa", "ljepljivog poda" i "potrgane prečke" već su dugo prisutne u jeziku kada se govori o rodnoj neravnopravnosti u poslovnim strukturama.
Je li ovaj iz Sjeverne Koreje kad mu privatni kapital tak smeta? Koja gomila priglupih tipova u našoj politici.