Skupina hrvatskih književnica i književnika uputila je u subotu izjavu solidarnosti s radnicima Uljanika i 3. maja te pozvala hrvatsku vlast sačuva slavnu brodogradnju.
"Mi pisci solidariziramo se sa štrajkašima u Uljaniku i 3. maju i podržavamo njihovu sindikalnu borbu za gole plaće i pravo na rad", kaže se u izjavi koju su potpisali Slađana Bukovac, Zoran Ferić, Nikola Petković, Nenad Popović i Milan Rakovac.
Poštujemo vašu borbu za dostojanstvo rada, obitelji i položaja u društvu, kaže se u poruci i poziva da radnike da se ne daju podijeliti.
Pisci poručuju radnicima da je čitava Hrvatska s njima te da pisci, učitelji, umjetnici, novinari i radnici dijele njihovu sudbinu tjeskobe kako će preživjeti narednih mjesec dana.
"Zastupate poštenje koje sve manje vrijedi, ali i onu pravu Europu u nestajanju - Europu radničkih prava", kaže se.
Brodove ovdje gradimo od kad je svijeta i vijeka, a brodograditelji su humus urbaniteta bitan za održanje hrvatske kulture. Kao i Nizozemska, Španjolska i Italija, Hrvatska može i mora razvijati svoju brodogradnju ako hoće zadržati europski kulturalni, gospodarski, društveni standard, ako kani opstati, kaže se u pismu pisaca.
Štrajk radnika Uljanika
"Hrvatska vlast se hvali kako je naša brodogradnja među četiri najveće u Europi i deset najvećih u svijetu. Ali ne da radnicima plaće?! Ako ova nomenklatura drži do sebe i vas, zašto to ne čini?", ističe se u pismu čiji potpisnici pozivaju kolege pisce, umjetnike i radnike u obrazovanju i kulturi da u što većem broju podrže radnike štrajkaše Uljanika i 3. maja.
VIDEO Štrajk - brodogradilište 3. maj
Radnici definitivno trebaju dobiti zaostalu plaću. Ali da se spasi brodogradnja? Čime? Opet novcem hrvatskih građana? I zašto? Jesu li ti pisci svjesni da je od 1992. do danas otišlo 30 milijarda kuna na ta slavna brodogradilišta? 30 milijarda koje smo mi svi zajedno platili da zauzvrat ne dobijemo ništa. Ugodno je sanjariti o Hrvatskoj kao brodograditeljskoj sili. Ali dajte se ljudi više probudite!