Hrvatska je na ljestvici konkurentnosti Doing Business na 65. mjestu, ali iako je zabilježen napredak, poslodavci i dalje nailaze na niz nelogičnih rješenja koja se mogu objasniti jedino nemarom zakonodavca. Stvara se dojam da birokrati donose zakone zaboravljajući što znači provedba u praksi, koliko to zapravo košta i jesu li rješenja praktična.
Skladište on-line shopa
Tako je energetski certifikat nužan i za kuće bez prozora ili krova, što samo povećava troškove za prodavatelja ionako neatraktivne nekretnine. U nizu rješenja je i ono po kojem je zakonski uvjetovano imati fizičko skladište da bi se otvorio web-shop. Prošle godine doneseno je 45 zakona koji se tiču poslovanja, ali samo je osam njih prošlo postupak procjene učinka.
– Mi pitanje poslovne klime još nismo ni dotaknuli, a to je nužno za stabilan rast. Najveći problemi su, čemu je i dokaz pad stranih ulaganja 45 posto, nepredvidivost i loša pravna zaštita. Pod nepredvidivost mogu ubrojiti razne odluke, od rješenja za konverziju kredita iz švicarskog franka do odustajanja od monetizacije autocesta i projekta istraživanja i eksploatacije nafte i plina u Jadranu i na kopnu – poruka je Davora Majetića, glavnog direktora Hrvatske udruge poslodavaca. Njihova članica Dubravka Lekić iz doma za rehabilitaciju Dom Lekić neugodno se iznenadila kada joj je lokalna jedinica po jednoj tarifi naplatila komunalnu naknadu za zatvoreni bazen, za cijelu trećinu više nego za otvoreni bazen.
– Svima su puna usta zdravstvenog turizma i kako moramo ići u tom smjeru, a on je nemoguć bez grijanih bazena. Uložili smo u vodeni park Zverčica i nemalo smo se iznenadili kada smo otkrili da se naknada za zatvoreni bazen računa po kubičnim metrima, a za otvorene bazene po kvadratnim metrima. Pa i kuće imaju krovove, ali se komunalna naknada razrezuje po kvadratima – pita se gospođa Lekić, kojoj se trošak za zatvoreni bazen povećao 33 posto u odnosu na plan.
Okrugli stol HUP-ovih 16
HUP-ov Petar Lovrić, koji vodi udrugu malih i srednjih poduzetnika, kaže da takvih primjera ima svakodnevno, pa čak i u svom poslovanju, te zaključuje da je država toliko normirala poslovanje da se danom otvaranja tvrtke poduzetnik pretvara u državnog službenika i pisara.
Drugi okrugli stol iz serije „HUP-ovih 16” ugostit će Josipa Budimira, predstavnika Domoljubne koalicije, i ministra pravosuđa Orsata Miljenića, koji će uz pomoć ekonomskog analitičara Velimira Šonje odgovoriti kako poslovati u Hrvatskoj. Rasprava će biti podijeljena na četiri poglavlja: rješavanje administrativnih prepreka i nestabilnosti zakonskih okvira; pravna nesigurnost i sporost pravosuđa; porezne politike i transparentnosti parafiskalnih nameta i odnos prema ulagačima i poduzetnička klima.
>> Hrvatska stagnira na 77. mjestu, preskočili nas Bugari i Rumunji
>> Grčić: U idućem mandatu udvostručit ćemo ulaganja u istraživanje i razvoj
ova "novinarka" Marina Šunjerga je sramota za svoju profesiju. piše takve besmislice da je to strašno. 1. certifikat mora imati kuća samo ako je završena i pogodna za normalno stanovanje - ruševine ga ne trebaju imati. 2. porezni broj je identifikator firme i naravno da mora biti na računu. ne znam što je toj "novianrki" tu čudno??? ako neka firma izda račun bez tog broja, naravno da takav račun neće biti priznat. može li dotična "novinarka" u banci dobiti novce bez osobne iskaznice? 3. liječnički pregled za vozača i za neko zanimanje nemaju baš ništa zajedničko i ne znam što je ovoj "novinarki" čudno što se liječnički od vozačkog ne priznaje za svako zapošljavanje? 4. kupce iz trgovine ne treba "tjerati" nakon radnog vremena, nego ih 10 minuta prije kraja radnog vremena upozoriti da završe kupnju. sve u svemu - STRAVA od "novinarstva"... možda bi bilo bolje da se Marina Šunjerga na nekoliko godina primi izvještavnja sa tržnice - manje je zahtijevno...