unosan med

Imamo više košnica od Europljana, ali jedemo manje meda

Foto: Tino Jurić/Pxsell
Pčelari Split
Foto: Tino Jurić/Pxsell
Pčelari Split
Foto: Tino Jurić/Pxsell
Pčelari Split
17.11.2013.
u 12:35
Izlagači na 4. međunarodnom sajmu pčelara Dalmatina u Splitu zadovoljni kvalitetom kojom konkuriraju EU. No, iako je prosječan broj košnica po pčelaru u Hrvatskoj je dvostruko puta veći nego u EU, ali potrošnja meda po stanovniku je 10 puta manja
Pogledaj originalni članak

- Količinama meda kojega proizvodimo ne možemo konkurirati u Europskoj uniji, ali kvalitetom i raznolikošću proizvoda, u samom smo vrhu - zadovoljno kaže Ivan Mravak, predsjednik Zajednice udruga pčelara Splitsko-dalmatinske županije, organizatora 4. međunarodnog sajma pčelara Dalmatina, koji je ovoga vikenda u Splitu okupio pčelare iz svih krajeva Hrvatske, kao i iz susjednih zemalja.

Pčelarstvo je unosan posao, kaže Mravak. Naš med je suvenir pa tako na sajmu nije bilo otočkih proizvođača. Nisu imali što izložiti jer su tijekom turističke sezone sve svoje proizvode prodali.

-U EU ušli smo spremni i imamo se čime pohvaliti. Prosjek košnica po pčelaru u EU je 25, u Sloveniji, primjerice 17, a kod nas 50. Naš med kakvoćom konkurira najkvalitetnijima - ističe Martin Kranjec, predsjednik Saveza pčelara Hrvatske.

Međutim, za prosjekom Europe čak 10 puta zaostajemo u konzumaciji meda. Iako je poznato kako med nije samo hrana već i lijek, po stanovniku godišnje se u Hrvatskoj potroši tek pola kilograma meda, što je toliko mala količina da je ni cijena od 60 kuna po kilogramu, što je u ova krizna vremena za mnoge previše, ne može opravdati.

Među brojnim štandovima ističe se onaj Pčelarske zadruge Trogir. Oni su jedini izložili prave pčele u apisariju. Tu je med od kadulje, med vriska, cvjetni prah, propolis. Za štandom srećemo Davora Vukovića, čiji med je okićen već dvjema zlatnim plaketama.

-To je rezultat dobre pčelarske prakse, pridržavanja svih pčelarskih postulata - kaže iskusni pčelar koji se pčelarstvom bavi više od 15 godina i može se pohvaliti sa 60 košnica.
-Republika Hrvatska potiče pčelarstvo. Velik trud se mora uložiti, ali na koncu  posao i trud se isplate! Tko se time ozbiljno bavi sasvim pristojno može uzdržavati obitelj, bez nekog života na visokoj nozi, ali u današnje vrijeme skroz pristojno – kaže Goran Jurković, upravitelj Braniteljska pčelarska zadruga Pčelari Slavonije i Baranje.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.