POSLOVNI UDJELI U TMG-U

Ina i PPD uspješno zaključili prodaju većinskog udjela Petrokemije turskom Yildirimu

Foto: Igor Soban/PIXSELL
Kutina: Pogled iz zraka na tvornicu gnojiva Petrokemija d.d.
Foto: Igor Soban/PIXSELL
Kutina: Pogled iz zraka na tvornicu gnojiva Petrokemija d.d.
Foto: Igor Soban/PIXSELL
Tvornica Petrokemija u Kutini
28.04.2023.
u 13:19
Direktor Korporativnih servisa Ine Hrvoje Glavaš je kazao kako je današnjim potpisom, odnosno zaključenjem transakcije, završen jedan ciklus poslovanja Petrokemije koji je za njih iz Ine i PPD-a počeo 2018. kada su preuzeli većinsko vlasništvo i upravljanje kompanijom
Pogledaj originalni članak

Iz kutinske Petrokemije su priopćili kako s danom 29. travnja 2023. godine novi većinski vlasnik Petrokemije d.d. Kutina postaje turska YILDIRIM Grupa koja preuzima većinski paket od dosadašnjeg vlasnika TERRA MINERALNA GNOJIVA d.o.o. (u suvlasništvu PPD d.o.o. i INA d.d.).

"S promjenom vlasničke strukture dolazi i do promjena u Nadzornom odboru i Upravi društva. Svi dosadašnji članovi Uprave s danom 28. travnja 2023. godine odlaze iz društva i to Krešimir Rendeli, član Uprave za operacije; Peter Suba, član Uprave za prodaju; Dalibor Sokolović, član Uprave za financije i Davor Žmegač, predsjednik Uprave. Odlukom Nadzornog odbora imenovana je nova Uprava kojoj mandat počinje teći od 29.4.2023. godine i to: Ali Odabaş, predsjednik Uprave; Faruk Özkısa, član uprave, Erman Akman, član Uprave i Nenad Zečević, član Uprave." - priopćeno je iz kutinske Petrokemije.

Ina i PPD uspješno su s turskim Yildirimom zaključili kupoprodaju poslovnih udjela u Terra Mineralnim Gnojivima (TMG), odnosno većinskog paketa dionica Petrokemije, izvijestili su u petak iz Ine i PPD-a. Potpisom ugovora o prijenosu poslovnih udjela s PPD-a i Ine na Yildirim te ugovora o prijenosu ugovora o dokapitalizaciji i restrukturiranju između TMG-a, Ine, PPD-a, Yildirima i Centra za restrukturiranje i prodaju (CERP), dovršen je postupak prodaje 54,52 posto dionica koje TMG drži u Petrokemiji turskom Yildirimu, navodi se u priopćenju. Time TMG pa tako i Ina i PPD nakon četiri i pol godine izlaze iz vlasničke i upravljačke strukture Petrokemije.

U priopćenju podsjećaju da je TMG (u vlasništvu Ine i PPD-a) krajem 2018. preuzelo 54,52 posto dionica Petrokemije. Petrokemija je, kako navode, tada imala gubitak od 474 milijuna kuna iz prethodnih razdoblja, kada je država bila jedini vlasnik tvornice, iako su cijene plina, osnovne sirovine koju Petrokemija koristi za proizvodnju, tada bile i 10 puta niže nego 2022. godine. U trenutku dokapitalizacije, država je podmirila 450 milijuna kuna dugova izbjegavši na taj način stečaj i sanaciju tešku čak 500 milijuna eura. Istodobno, Ina i PPD svoj su udio platili 300 milijuna kuna te su preuzeli upravljanje Petrokemijom.

U protekle četiri i pol godine Petrokemija je otplatila stara dugovanja prema HEP-u od 330 milijuna kuna, prema raznim dobavljačima u iznosu većem od 170 milijuna kuna te su otplaćene zaostale emisijske jedinice CO2 u vrijednosti 230 milijuna kuna. U razdoblju kada su Ina i PPD upravljali tvornicom, ukupno je vraćeno više od 730 milijuna kuna dugova nastalih prije nego što je TMG ušla u vlasničku strukturu Petrokemije. Dodatno je, kako se ističe, u procesu restrukturiranja isplaćeno preko 50 milijuna kuna otpremnina.

U priopćenju se navodi kako je u navedenom razdoblju u Petrokemiji provedeno organizacijsko, poslovno i financijsko restrukturiranje, a vlasnici si nisu isplaćivali dividendu već je sav novac investiran u tvrtku. Podsjećaju kako je 2020. i 2021. Petrokemija ostvarila rekordne dobiti, od 2019. do 2022. izvršena su ulaganja u tvornicu u iznosu od 293 milijuna kuna, a TMG je u cijelosti ispunilo sve dospjele ugovorne obveze. Petrokemija je također, kako se navodi, tijekom 2022. ispunila sve obveze iz kolektivnog ugovora, isplaćivala plaće i druge preuzete obveze iako je tvornica, uslijed pandemije i iznimno visokih cijena energenata stajala s proizvodnjom.

Vujnovac: Mineralna gnojiva nisu nam core business, vrijeme je za novog vlasnika Petrokemije

Tijekom 2022. cijene plina, osnovne sirovine za proizvodnju mineralnih gnojiva, dosezale su rekordne razine, a unatoč tome Petrokemija je poslovala pozitivno, ističe se u priopćenju. Također se prenosi izjava predsjednika Uprave PPD-a Pavla Vujnovca koji je kazao kako su prije ulaska u vlasničku strukturu Petrokemije kao opskrbljivač plinom značajno doprinosili održanju proizvodnje mineralnih gnojiva, ugrožavajući čak i vlastito poslovanje zbog visokih dugova Petrokemije prema njima kao najvećem vjerovniku.

"Drago nam je da smo 2018. bili dio rješenja za spas Petrokemije od stečaja. Učinili smo najbolje što smo znali i mogli u danim okolnostima, u najboljem interesu Petrokemije i Kutine", rekao je Vujnovac. Proizvodnja mineralnih gnojiva, kako je istaknuo, nije njihov core business i vrijeme je da Petrokemija nastavi dalje s vlasnikom koji poznaje taj biznis i tržište.

devet godina od presude

Hernádi otkrio što je na snimci napisao Sanaderu na papirić, ali i što je s otkupom dionica Ine

"Ja apsolutno razumijem da on želi otkupiti INA-u. Ja, pak, kažem da je Ina jako dobra kompanija, INA je izvrsna kompanija u kojoj mi volimo biti i želimo je dalje razvijati. Od ovog trenutka lopta nije na našem terenu. Ako netko nešto želi, neka kaže: volio bih to kupiti za ovaj ili onaj iznos. Mi i dalje ne želimo Inu prodati, jer INA je sastavni dio nas, mi smo zajedno dobri. Ovo je lijepa europska storija uspjeha", rekao je.

Zahvalio je Vladi i Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja na konstruktivnim pregovorima vođenim u najboljem interesu Petrokemije i hrvatskog gospodarstva, a zaposlenicima Petrokemije i novim vlasnicima poželio uspjeh na putu stvaranja uspješne i profitabilne Petrokemije.

"Znanje, resursi i energija koju smo u proteklom razdoblju uložili u Petrokemiju doprinijeli su očuvanju proizvodnje mineralnih gnojiva u Kutini i Hrvatskoj te unapređenju poslovanja tvrtke", kazao je predsjednik Uprave Ine Péter Ratatics. Ina je, kako je rekao, oduvijek bila pouzdan partner Petrokemiji, pa čak i u trenucima kada ona nije mogla ispunjavati svoje obaveze.

"Sudjelovanjem u spašavanju Petrokemije od sigurnog stečaja osigurali smo preduvjete za nastavak njenog poslovanja. Ina je ponovno pokazala svoju stratešku odgovornost prema Hrvatskoj i njezinoj industriji iako proizvodnja mineralnih gnojiva nije u našim razvojnim planovima. Novim vlasnicima te Petrokemiji želimo puno uspjeha u daljnjem poslovanju, a svim dionicima u ovom procesu zahvaljujemo na uspješnoj suradnji", kaže se u izjavi Ratatics-a. 

Odobas: Planiramo značajna ulaganja u Petrokemiju

Ali Odobas iz Yildirim Holdinga, budući predsjednik Uprave Petrokemije, u izjavi novinarima u petak je rekao kako su sretni što su u Hrvatskoj, trebalo je dosta vremena, ali danas su okončali proces preuzimanja. "Planiramo značajna ulaganja u Petrokemiju", kazao je te dodao kako vjeruje da će za 2-3 mjeseca pokrenuti proizvodnju u Kutini.

"Radujemo se što ćemo voditi Petrokemiju, to je vrlo značajan projekt za nas. U toj industriji imamo puno iskustva, a preuzimanje Petrokemije nije za nas prvi projekt te vrste. Vrlo smo upućeni u petrokemijsku industriju i znamo vrlo dobro što ćemo i kako raditi u Kutini", kazao je. Na novinarski upit zašto je proces trajao tako dugo rekao je da je to normalno, znaju to iz svojih prethodnih akvizicija. Nije, kazao je, bilo nikakvih zapreka u preuzimanju Petrokemije. 

Na pitanje kako je surađivao s ministrom gospodarstva Davorom Filipovićem, odgovorio je da Yildirim ima puno planova za Petrokemiju i da će surađivati sa svim stranama koje u to mogu biti uključene. Naglasio je da je Petrokemija za Yildirim strateško ulaganje, jer bi ta tvrtka trebala postati vrata za širenje poslovanja u srednjoj i istočnoj Europi.

Na konkretno pitanje kada Yildirim planira obnoviti proizvodnju, odgovorio je da bi to moglo biti na ljeto, s obzirom na kretanje cijena prirodnog plina koji je glavni Petrokemijin energent.

Sve ćemo organizirati za dva-tri mjeseca i bit ćemo spremni, rekao je i podsjetio da Petrokemija nije duže vremena investirala u proizvodnu opremu, pa se najprije to mora urediti, a potom vidjeti što će biti s cijenom plina. Najavio je i ulaganja u šibensku luku rekavši da će u svibnja ondje započeti s "unapređenjem" opreme.

Glavaš: Dobit je reinvestirana

Direktor Korporativnih servisa Ine Hrvoje Glavaš je kazao kako je današnjim potpisom, odnosno zaključenjem transakcije, završen jedan ciklus poslovanja Petrokemije koji je za njih iz Ine i PPD-a počeo 2018. kada su preuzeli većinsko vlasništvo i upravljanje kompanijom. 

"Iznimno smo ponosni na ono što smo postigli u ove četiri i pol godine", kazao je te podsjetio kako su preuzeli kompaniju koja je bila u predstečajnom stanju i u 2018. generirala gotovo 500 milijuna kuna gubitka.

Ušli su sa svježim kapitalom i znanjem i proveli restrukturiranje koje je dovelo do dvije, tri najbolje financijske godine u Petrokemiji, rekao je te naglasio kako niti jedna kuna generiranog profita nije izvučena iz kompanije kroz dividendu niti bilo koji drugi način već je sve ostao u kompaniji za financijsku stabilizaciju i investicije. Nada se da je s novim vlasnikom Petrokemija spremna za novi iskorak u poslovanju.

Članica Uprave PPD-a Antonija Glavaš također je kazala kako je od njihovog ulaska u Petrokemiju tvrtka poslovala pozitivno te dodala kako im je drago da su znali i uspjeli pomoći stabilizaciji Petrokemije. Danas su, kako je rekla, zahvalni Vladi i resornom ministarstvu gospodarstva što su okončali pregovore, a novim vlasnicima žele uspjeh u daljnjem radu.

VIDEO Znate li pravilno izbrisati svoju povijest pretraživanja? Fora je u skrivenim postavkama

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

PR
propalismoFranjoskroz
13:49 28.04.2023.

Ovo je samo jedna od mnogih uspješnih pljački.INA i PPD nisu nikada platili ni uložili ni jednu jedinu kunu u Petrokemiju.

DA
dam63
13:36 28.04.2023.

Turci mogu i znaju, a mi ne.