oslabila četvrti mjesec zaredom

Inflacija u ožujku 10,6 posto: Objavljeno što je najviše poskupjelo

Foto: Slaven Branislav Babic/PIXSELL
Inflacija u Hrvatskoj na rekordnih 10,8 posto
storyeditor/2022-12-23/inflacija.jpg
31.03.2023.
u 11:59
Promatrano prema glavnim komponentama indeksa (posebnim agregatima), hrana, piće i duhan su u odnosu na lanjski ožujak poskupjeli za 15,3 posto, industrijski neprehrambeni proizvode bez energije 9,3 posto, usluge 8,2 te energija 7,5 posto.
Pogledaj originalni članak

Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, prema prvoj procjeni u ožujku su u odnosu na ožujak prošle godine u prosjeku više za 10,6 posto, dok su u odnosu na veljaču u prosjeku više za 0,8 posto, objavio je u petak Državni zavod za statistiku (DZS).

To znači da je inflacija oslabila četvrti mjesec zaredom na godišnjoj razini, budući da su potrošačke cijene u studenom prošle godine bile veće za 13,5 posto, u prosincu je godišnja inflacija bila veća od 13 posto, 12,7 u siječnju i 11,9 posto u veljači. 

Promatrano prema glavnim komponentama indeksa (posebnim agregatima), hrana, piće i duhan su u odnosu na lanjski ožujak poskupjeli za 15,3 posto, industrijski neprehrambeni proizvode bez energije 9,3 posto, usluge 8,2 te energija 7,5 posto.

inflacija u turizmu

Mnogi ovog ljeta zbog visokih cijena neće na Jadran: Ljeto ću provesti na osječkoj Kopiki

Ivan H. Iz Osijeka objasnio je da su prošle godine za svoju četveročlanu obitelj za smještaj u apartmanu na Viru izdvojili 65 eura po noćenju, a ove godine cijena istog smještaja iznosi 105 eura. "Tako smo za deset dana ljetovanja potrošili 650 eura samo za troškove smještaja. Dodavši tome iznos goriva, cestarine i hrane, koja je tijekom ljetnih mjeseci na Jadranu i nešto skuplja, za ljetovanje bi nam trebalo minimalno 500 eura više nego prošle godine", pojasnio je.

Na mjesečnoj razini rast cijena procijenjen je za industrijske neprehrambene proizvode bez energije za 2,2 posto, hranu, piće i duhan za jedan posto i usluge, za 0,2 posto. Istodobno, prema prvoj procjeni energija je u odnosu na veljaču pojeftinila za za 0,7 posto.

Konačni podaci indeksa potrošačkih cijena u ožujku 2023. prema klasifikaciji ECOICOP (klasifikacija individualne potrošnje prema namjeni - European Classification of Individual Consumption according to Purpose) objavljuju se 17. travnja.

Video: Od prvog travnja velika promjena na bankomatima: Uvode se novi apoeni

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 7

LO
Lolita3
12:49 31.03.2023.

Moj skromni novčanik kaže 40-50%. Ono što se prije 5 godina moglo kupiti za 100 kuna, sada košta više od 100 eura. Prije 5 godina, bilo što da sam kupovala (od špeceraja) bilo je manje od 100 kuna, a danas sa šarenim papirima zvanim euri ne mogu dosta napuniti novčanik. Zato sam i prešla na gotovinsko plaćanje, kao neku samokontrolu. jer plaćanje karticom (pogotovo na rate) može postati skupo zavaravanje. Masa ljudi je još uvijek zbunjena sa malim brojkama, pa troši i ono čega nema, ali, nažalost, brzo će i to na naplatu.

Avatar yumamic
yumamic
12:31 31.03.2023.

Sve više SUV-ova po cestama što znači da ima još prostora za povišenje cijena.

Avatar Heisenberg
Heisenberg
12:18 31.03.2023.

Inflacija je znatno viša, brojke se friziraju, kao i u cijeloj EU. Treba se nekako zamaskirati silne milijarde kojima se financira američki rat protiv Rusije. Kad gledam cijenu npr. Cekinovih pilećih prsa od prošle godine i danas jasno je da je inflacija daleko veća od deklarirane.