Ukidanje sankcija Iranu brojne francuske tvrtke dočekale su potpuno spremne za sklapanje poslovne suradnje s tom zemljom. Iako je posjet iranskog predsjednika Hasana Rohanija trajao tek nešto više od 24 sata, taj dan sklopljeno je s Iranom ugovora vrijednih više od tri milijarde eura. Obraćajući se Rohaniju, francuski premijer Manuel Valls kazao je da će njegova vlada potpuno podržavati sve napore poslovnog sektora u sklapanju poslovne suradnje s Iranom.
“Francuska je potpuno spremna mobilizirati svoj poslovni sektor koji u velikoj mjeri može pomoći u modernizaciji Irana”, kazao je premijer Valls.
Automobili za Irance
Proizvođač automobila Peugeot priopćio je kako je s Iranom dogovoren joint venture posao vrijedan 400 milijuna eura. Sklopljen je s iranskim proizvođačem automobila Khodro. Zajednička tvrtka će za iransko tržište proizvoditi automobile. Proizvođač putničkih zrakoplova Airbus uskoro očekuje sklapanje ugovora o isporuci 114 zrakoplova.
Pred Medefom, udruženjem francuskih poslodavaca, predsjednik Rohani je kazao kako je došao u Francusku da bi poželio dobrodošlicu u Iran francuskim investitorima i tvrtkama. Predsjednik Medefa, Pierre Gattaz kazao je kako su francuske tvrtke impresionirane kvalitetom pregovora s potencijalnim iranskim partnerima. “Iranci trenutačno trebaju sve, no to nije zemlja koja kreće od nule. Oni imaju visokokvalificiranu radnu snagu i stvarni potencijal za razvoj”, kazao je predsjednik udruženja poslodavaca. Najavio je da će poslovnu suradnju s Iranom uskoro sklopiti i francuski željeznički sektor. Riječ je o tvrtki Alstom koja želi sklopiti ugovor o modernizaciji i gradnji novih linija teheranske podzemne željeznice i podzemnih željeznica u nekim drugim iranskom gradovima, ali i posao elektrifikacije gotovo tisuću kilometara željezničke pruge. Industrijska grupacija Bouygues zajedno s tvrtkom Aerodromi Pariza želi se uključuiti u pregovore o gradnji drugog terminala teheranske zračne luke, što je najveći prometni infrastrukturni projekt u Iranu. Za suradnju je spreman i proizvođač aluminija Fioves te brojne kompanije iz energetskog sektora.
Modernizacija gospodarstva
Iz svega toga potpuno je jasno da Iran želi privući strana ulaganja, ali i pokrenuti masovni proces modernizacije gospodarstva, s osobitim naglaskom na uvođenje suvremenih tehnologija. Teheran smatra da iransko gospodarstvo više ne bi trebalo biti toliko ovisno o izvozu nafte i plina, već mora ići na brzi razvoj drugih gospodarskih grana. Iran očekuje da će ovo novo otvaranje biti izazov za brojne, prvenstveno europske a onda i druge međunarodne kompanije koje žele poslovati, širiti se na novo, vrlo veliko tržište i tako postići rast i profit.
Francuska i Italija bile su postaje na prvoj turneji iranskog predsjednika Rohanija. Brojne europske vlade i kompanije vjerojatno trenutačno intenzivno rade na ponudama za suradnju s Iranom koji bi mogao postati neka vrsta novog ulagačkog eldorada. Hrvatska je vjerojatno već zakasnila na taj vlak.
Nasa Predsjednica nema vremena za Iran da pdsjeti sa Hrvatskom gospodarskom komorom ..jer mora na Modenschau......a nas Premijer zauzet sastavljenje vlade trebat ce mu jos pola godine i to je pitanje ako uspije...............Druge Drzave jure tamo sa poslovnim delegacijama jer IRAN treba absolutno sve.....................