Tko će suditi Branimiru Glavašu za ratni zločin u ponovljenom žalbenom postupku na Vrhovnom sudu? Glasnogovornica Vrhovnog suda jučer nam je odgovorila da se sastav sudskog vijeća još ne zna, pa nije određen ni datum održavanja javne sjednice. S obzirom na to da u odluci Ustavnog suda kojim je ukinuta pravomoćna presuda Vrhovnog suda nema upute da se ponovljeno suđenje treba provesti pred novim sudskim vijećem, Glavašu bi moglo suditi opet isto vijeće koje ga je i osudilo na osam godina zatvora. Međutim, troje od petero članova tog vijeća već je tražilo "otklon od obavljanja sudačke dužnosti" koji je i prihvaćen.
Otklon zbog Tadića
Naime, suci Senka Klarić Baranović, mr. sc. Marijan Svedrović i mr. sc. Branko Brkić još su u siječnju predložili da ne sude u predmetu Glavaš zbog percepcije koju na javnost mogu izazvati okolnosti iz kaznenog predmeta koji se vodio protiv Drage Tadića i drugih, a koji je okončan osudom optuženika za pokušaj podmićivanja sudskog vijeća koje je presudilo Glavašu. Iako suci nisu kompromitirani, smatrali su da i te okolnosti ne isključuju svaku sumnju u nepristranost te kod javnosti ne ostavlja dojam kako bi oni u ponovljenom postupku bili nepristrani. Predsjednik suda Branko Hrvatin, koji je prijavom i inicirao postupak protiv Tadića i ostalih, ocijenio je te razloge osnovanima.
Stjecajem organizacijskih okolnosti na Vrhovnom sudu, preostalih dvoje sudaca, Melita Božićević Grbić i Ranko Marijan, koji su bili preostali članovi sudskog vijeća koje je pravomoćno osudilo Glavaša, još se nisu imali priliku očitovati dijele li i oni mišljenje svojih kolega o mogućoj percepciji njihove nepristranosti. Ali, za očekivati je da bi i oni mogli identično postupiti bude li postojala mogućnost da budu opet suci Glavašu.
Tek četvero sudaca Kaznenog odjela Vrhovnog suda dosad nisu bili "kontaminirani" slučajem Glavaš. To su Ileana Vinja, Vesna Vrbetić, Lidija Grubić Radaković i Ana Garačić. Šestero sudaca Vrhovnog suda već je odlučivalo o Glavaševu istražnom zatvoru i, prema praksi Europskog suda za ljudska prava i Ustavnog suda, postoji rizik da bi moglo biti zatraženo njihovo izuzeće ili bi u konačnici moglo dovesti i do ponavljanja postupka. Nije nedopustivo da suci koji su odlučivali o procesnim pitanjima, kakvo je i istražni zatvor, sude i o kaznenoj odgovornosti.
Slučaj iz Rijeke
Ali, i ESLJP i naš Ustavni sud razmatraju na svakom pojedinom slučaju je li okolnost sudjelovanja u donošenju nekih predraspravnih odluka dovodi do "objektivno opravdane bojazni u pogledu nepristranosti tih sudaca". Neke pritvorske okolnosti ne izazivaju sumnju, ali recimo višekratno odlučivanje o produljenju pritvora u slučaju iz Rijeke dovelo je Ustavni sud do zaključka da suci nisu imali potrebnu nepristranost. Suci Damir Kos, Marin Mrčela i Miroslav Šovanj dvaput su odlučivali o Glavaševu istražnom zatvoru. Kad to dovede do ponavljanja postupka u anonimnom slučaju, i nije neki problem, ali još jedno ponavljanje suđenja Glavašu bio bi veliki problem.
>> Glavašu slijedi ponovljeni postupak u kojem kazna ne može biti veća od 8 godina
Ovaj Kos i Mrčela, sramota da takvi uopće mogu biti suci vrhovnog suda. Pogotovo ovaj Mrčela, taj je dno dna.