Istarski župan Ivan Jakovčić, bivši saborski zastupnik, bivši ministar za europske integracije, godinama jedan od najprozivanijih političara u Hrvatskoj, već je deset godina na čelu IDS-a. Ovih su dana u IDS-u počeli unutarstranački izbori koji će sredinom ožujka završiti velikim saborom IDS-a na kojem će biti poznato tko će biti dalje na čelu naše najjače regionalne stranke. Unutarstranačke izbore 12 je istaknutih ideesovaca iskoristilo za iskazivanje nazadovoljstva vođenjem stranke i lobiranje za protukandidate dosadašnjem šefu.
Mijenjat ćemo statut stranke
Jeste li iznenađeni žestinom nastupa svojih suradnika?
- Više kandidata na čelne stranačke funkcije samo je pokazatelj da je IDS jedna od najdemokratskijih stranaka, pa padaju u vodu neki argumenti koje sam čuo protiv sebe, ali u politici sam spreman na sučeljavanje argumentima, ponekad i niskim udarcima. Međutim, ne namjeravam uzvraćati jer sam uvjeren da naši članovi i građani Istre ocjenjuju uspješnim ono što smo radili posljednjih deset godina, a želimo nastaviti još žešćim tempom.
Ipak, možete li priznati barem neke od pogrešaka koje vam se predbacuju, od autokratskog ponašanja do stvaranja političke elite u stranci?
- Apsolutno odbacujem sve prigovore, a baš su među tim kolegama koji me sada kritiziraju moji dobri politički prijatelji koji su bili na funkcijama i koji znaju da nikad nikoga nisam nazvao i naredio da se nešto mora učiniti. Primjerice, bivši župan (Stevo Žufić, koji je protukandidat Jakovčiću i koji je istupio sa 12 nezadovoljnih, op. a.) to isto vrlo dobro zna. Uvijek sam liberalno vodio stranku, što mi neki i zamjeraju i drže da sam se više trebao postavljati kao stranački šef koji bi određivao neke poteze izvršne vlasti u Istri. Jedino s čim se slažem jest da je potrebno donijeti neke dopune i izmjene Statuta IDS-a. S nekim izmjenama profilirat ćemo IDS kao modernu europsku stranku.
Nije li se IDS već potrošio s obzirom na to da je ostvario svoje ideje od dvojezičnosti do istrijanstva? Što mu više preostaje da bi bio originalan?
- Doživljavam posljednjih deset godina kao prvu fazu razvoja stranke, pa je sada pred nama druga faza koja je počela silaskom HDZ-a s vlasti. Stvorile su se pretpostavke za provedbu gospodarskih, socijalnih i drugih projekata u Istri i to je sada temelj našeg djelovanja, da zaokružimo i oživotvorimo ideje kojima će Istra postati jednom od najugodnijih regija za život u Europi. Naš posao nije završen ni Statutom. U prvoj fazi političke borbe dobili smo kvalitetan Statut Županije, a u drugoj fazi težimo za još kvalitetnijim Statutom jer će se niz ovlasti vlasništva i financijskih prihoda morati prenijeti na Istarsku županiju. Mi to želimo i za druge županije, ali za Istarsku to ćemo svakako tražiti. Predstoji i politička borba za visoku regionalnu samoupravu i euroregionalnu suradnju, što ćemo ove godine pokrenuti sa slovenskim i talijanskim dijelovima Istre. Mi nismo stranka koja samo obećava, mi želimo ostvariti naše ideje i zato je ova druga faza jako bitna. Sagradit ćemo novu bolnicu, riješiti zdravstveno-socijalni sustav do visoke razine, otvorit ćemo istarsko sveučilište, provesti ključne projekte infrastrukture... U ovom mandatu prepolovit ćemo nezaposlenost, a za deset godina u Istri neće biti nezaposlenih.
Ostajem na čelu IDS-a
Zar se svi ti projekti ne mogu provesti s Folom, Žufićem ili nekim drugim na čelu IDS-a?
- Na čelu IDS-a bit će Jakovčić! No kad već inzistirate, reći ću vam: nema dvojbe da se ovi projekti mogu realizirati i bez Jakovčića, možda se mogu realizirati i bez IDS-a, ali su svakako potrebne sposobne osobe koje su spremne uhvatiti se u koštac sa svime što slijedi idućih godina.
Neki prognoziraju i nestanak IDS-a?
- To je znanstvena fantastika! IDS je, doduše, noćna mora mnogima, pa bi voljeli i da nestanemo. Kroje se i posebni izborni zakoni, kao u HDZ-ovo vrijeme, kojima bi nas pokušali maknuti s političke scene. No to neka bude na nečistoj savjesti osobama koje rade protiv IDS-a, a ja sam uvjeren da će IDS imati i snage i puno glasova i na sljedećim izborima.
Kakvo biste vi izborno zakonodavstvo željeli?
- U Hrvatskoj trebamo zakonodavstvo koje će oslikavati lepezu političkih stranaka, da svaka ima šanse ući u parlament, da se tako bira pola parlamenta, a druga polovica da se bira po županijama. Svaki dio Hrvatske mora biti barem s jednim zastupnikom zastupljen u parlamentu jer inače mnogi dijelovi Hrvatske neće imati svoj glas, a to se ne smije dogoditi. Pošten pristup bio bi da parlament oslikava cijelu Hrvatsku, njezinu političku i zemljopisnu raznolikost.
Razgovarala Vesna Brnabić