Tehnički muzej Nikola Tesla u Zagrebu

Izložba: Vilko Žiljak – 50 godina kompjutorske grafike

Foto: Morana Jugović
Vilko Žiljak
Foto: PR foto
Vilko Žiljak
Foto: PR foto
Vilko Žiljak
Foto: PR foto
Vilko Žiljak
Foto: PR foto
Vilko Žiljak
Foto: PR foto
Vilko Žiljak
31.08.2023.
u 13:50
Publika može razgledati stotinjak radova od kojih su prvi nastali na uredskim printerima sredinom 20. stoljeća
Pogledaj originalni članak

U Tehničkom muzeju Nikola Tesla u Zagrebu 5. rujna otvara se retrospektivna izložba Vilka Žiljka, pionira računalne grafike u Hrvatskoj. Predstavlja se presjek Žiljkovog djelovanja u području kompjutorske grafike (kako se nekada zvala) od 1960.tih do danas. Svi radovi su rezultat sinergije znanosti i umjetnosti, te su uvijek odraz vrhunskog dostignuća tehnike pripadajućeg razdoblja.

Markita Franulić, ravnateljica Muzeja, ističe kako je profesor emeritus Žiljak inovator, fizičar, znanstvenik, pedagog i likovni umjetnik što su sve vrijednosti i posebnosti koje upravo Tehnički muzej Nikola Tesla objedinjuje u svojoj misiji približavanja znanosti i tehnike javnosti.

Izložba je koncipirana kao svojevrsni udžbenik razvoja digitalne grafike kroz vrijeme. Publika može razgledati stotinjak radova od kojih su prvi nastali na uredskim printerima sredinom 20. stoljeća. Grafike iz 1970.tih kreirane su na IBMovim računalima od svega 8 kilobajta. Projekt od državnog značaja 1990.tih su hrvatske kune u čijem stručnom timu je ključnu ulogu u grafičkoj pripremi i sigurnosti novčanica odigrao Vilko Žiljak. Autor je značajan doprinos dao razvoju svjetske grafičke tehnologije početkom 21. stoljeća i svojim patentom Infraredesign koji nalazi raznoliku praktičnu primjenu. Najnoviji radovi nastali su ove godine na suvremenim računalima, a prof. Žiljka bi radovalo kada bi oni bili poticaj na kreaciju i umjetničko stvaranje mladim generacijama koje svakodnevno provode vrijeme u digitalnom svijetu.

Izložba se može razgledati do 30. rujna.

SIGURNOST GRAĐEVINA

Hrvatski građevinski inženjer: Zgrade izgrađene u ovom razdoblju su najkritičnije. Gradile su se bez adekvatnih projektnih obrada

"Zabrinjavajuće je da do ovog urušavanja nije došlo uslijed elementarne nepogode kao što smo imali potrese u Zagrebu i Petrinji niti obilnih oborina kao što je bio slučaj u Valenciji, Jablanici u BiH ili u Bologni. Nije bilo niti velikih oborina, snijega, niti jakog utjecaja vjetra ili temperature, a nadstrešnica se ipak urušila i izazvala veliku tragediju."

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.