VRAĆENA IM DJECA

Izvanredni nadzor pokazao: Splitski CZS je nezakonito držao djecu njemačkog para u domu

Foto: Miranda Cikotic/PIXSELL
Izvanredni nadzor pokazao: Splitski CZS je nezakonito držao djecu njemačkog para u domu
17.12.2021.
u 13:55
Tijekom nadzora utvrđen je niz nedostataka, od kršenja domaćih zakona i europskih konvencija do administrativnih propusta
Pogledaj originalni članak

Troje djece njemačkog para nastanjenog u Splitu dva je tjedna nezakonito provelo u dječjem domu "Maestral", zaključak je izvanrednog nadzora u splitskom Centru za socijalnu skrb. 

Tijekom nadzora utvrđen je niz nedostataka, od kršenja domaćih zakona i europskih konvencija do administrativnih propusta, a najporaznija je činjenica da su djeca provela u domu 12 dana bez pravne osnove, znači nezakonito, piše Slobodna Dalmacija.

Djeca u dobi od dva dana, dvije i četiri godine izdvojena su iz obitelji i smještena u Dom 16. studenoga, ali Centar nije obavijestio nadležni sud o tome u roku od 72 sata, kako propisuje Obiteljski zakon. Sukladno tome, zakon navodi, ako se sudu ne dostavi prijedlog o potvrđivanju mjere, ona prestaje vrijediti, što se u ovom slučaju dogodilo 19. studenoga. Unatoč tome, nitko iz Centra nije obavijestio "Maestral" o tome te su novorođenče, odvojeno od majke drugi dan nakon rođenju, i drugo dvoje djece boravili tamo do 2. prosinca.

Ministarstvo je, između ostalog, naložilo utvrđivanje odgovornosti stručnog tima od strane ravnatelja Centra te mjera utvrđivanja odgovornosti ravnatelja od strane Upravnog vijeća Centra. U izvješću je, kako se neslužbeno doznaje, navedeno i kako se trebalo voditi načelom razmjernosti najblaže intervencije u obiteljski život, jer je sama mjera "oduzimanje djece" najteža od mogućih i primjenjuje se u krajnjem slučaju kada je život djece ugrožen.

S njihovim izvješćem ne slaže se Ante Bjažević, ravnatelj CZSS-a Split, koji kaže kako je sve učinjeno upravo onako kako treba. Čvrsto stoji iza svojih djelatnika i djelatnica, koji su više nego iskusni u svim segmentima svoga djelovanja.

– Ne smatramo da smo imali pogreške u postupanju, najvažnije je bilo zbrinuti djecu, a to smo uspjeli. Mi imamo pravo na očitovanje u roku 30 dana. Pokrenuli smo postupak sukoba nadležnosti jer smatramo da je za konkretan slučaj nadležan centar u Šibeniku, gdje je bilo posljednje prebivalište roditelja - kazao je Bjažević.

Nedostatak krevetića za bebu bio je, uz neurednost stana, jedan od razloga da se novorođenče smjesti u Dom s drugo dvoje djece. Otac je uzalud objašnjavao kako ih je porod zatekao, a poslije se ispostavilo da je majka pogrešno izračunala termin jer je prva tri mjeseca imala simptome koji u većini slučajeva isključuju trudnoću. Kada je po izostanku istih shvatila da je trudna, a prve dvije trudnoće su protekle u redu, bez rizičnih čimbenika i nije imala smetnje s trećom, procijenila je kako nije hitno ići kod ginekologa.

Pokušavala je naći nekoga tko govori njemački, što je jedini jezik kojim se služi, o čemu je poslije posvjedočilo nekoliko osoba. Kada je dobila trudove, mislila je da se radi o prijevremenom porodu te je pozvana Hitna pomoć koja je intervenirala toga 14. studenoga i žena je odvedena u KBC Split. Utvrdilo se tamo kako se nije radilo o porodu prije vremena, nego o porodu po terminu. U bolnici su zbog nejasnoća pozvali Centar za socijalnu skrb, koji je izišao na teren.

Zbog majčina nepoznavanja hrvatskog jezika, nesudjelovanja prevoditelja za njemački jezik u komunikaciji i nepostojanja dokumentacije o trudnoći, većina detalja ove priče je tek naknadno utvrđena.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

LI
liliZG
16:37 17.12.2021.

ako sam dobro shvatila, radi se o nekakvim papirima i proceduralnoj greški toga tipa, zar ne?