Kristalina Georgieva

Izvršna direktorica MMF-a očekuje da će SAD izbjeći recesiju

Foto: MICHELE TANTUSSI/REUTERS
FILE PHOTO: German Chancellor Scholz meets with representatives of international financial and economic organizations in Berlin
Foto: BRENDAN MCDERMID/REUTERS
Reuters NEXT Newsmaker event in New York City
Foto: MICHELE TANTUSSI/REUTERS
FILE PHOTO: Post-war Ukraine reconstruction conference, in Berlin
13.01.2023.
u 06:54
Rekla bih da čak i ako SAD bude u tehničkoj recesiji, ona će biti vrlo blaga - istaknula je Georgieva.
Pogledaj originalni članak

Izvršna direktorica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristalina Georgieva izjavila je u četvrtak da je sve više dokaza da će SAD izbjeći recesiju ove godine te da će postići "lagano prizemljenje" svog gospodarstva. Georgieva je kazala novinarima da američko tržište rada ostaje otporno, a potražnja potrošača snažna unatoč podizanju kamatnih stopa kako bi se suzbila inflacija.

Rekla je i da dolazi do zdravog pomaka s prekomjerne kupnje robe koja je poticala rast cijena, natrag prema potražnji za uslugama, a u gospodarstvu je bilo više diverzificiranih izvora rasta.

"To daje neke argumente za očekivanje da će SAD izbjeći pad u recesiju. Ustvari, rekla bih da čak i ako bude u tehničkoj recesiji, ona će biti vrlo blaga", istaknula je Georgieva na svom prvom brifingu s novinarima u 2023. godini.

Napomenula je da su najave recesije obično predmet intenzivne rasprave te istaknula da ona naginje scenariju "mekog prizemljenja" za SAD-u.

MMF je u listopadu prognozirao rast američkog BDP-a u 2023. od jedan posto, a svoju će projekciju ažurirati ovog mjeseca. Svjetska banka je u utorak prognozirala rast SAD-a od 0,5 posto u ovoj godini.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

WT
WTF!
08:23 13.01.2023.

Sve više beskućnika i pučkih kuhinja. Već jeste u u recesiji.

Avatar nekakav
nekakav
08:44 13.01.2023.

sjedište mmf-a je u americi. sve što izjave su floskule, očekivanja. sva izvješća korporacija su lažirana, uljepšana, za dioničare. američki enron je dan prije bankrota bio jedna od najboljih američkih kompanija. sa friškim aaa rejtingom. ključno je znati da amerikanci kupuju sve manje robe. pa je bugarka zaključila da sve veći udio u trgovini zauzimaju usluge, što je kao jako dobro. nije iznijela podatak o tome dal volumen trgovine raste, one prave, fizičke, ili pada, a mijenjaju se odnosi. mada američka proizvodnja bude rasla, gle kolki im je vojni proračun, blizu 1.000 mlrd dolara.