riječ stručnjaka

Jabučnjak uništila palež stabala, a ne bakterijska palež

Foto: Dragutin Šantoši
Jabučnjak uništila palež stabala, a ne bakterijska palež
27.09.2010.
u 18:36
Zbog povećanja vode i amonijaka u takvim voćnjacima, koji imaju plitku podlogu, žile se suše, kora puca, a poslije u njoj nastane jabučna stakloklirka i drugi kukci, kaže savjetnik za hortikulturu Željko Ferenc.
Pogledaj originalni članak

ORAHOVICA - U Hrvatskom zavodu za poljoprivrednu savjetodavnu službu u Virovitici danas su potvrdili da su obaviješteni o pojavi bolesti u voćnjaku Ivice Škiljića iz Bukvika, ali da su o tome doznali tek nakon povrata s godišnjeg odmora.

– Prije dva tjedna posjetio sam jedan od voćnjaka g. Škiljića. Riječ je o bolesti paleži vrata i krošnje jabuke koja se javlja u kišnim godinama poput ove. Zbog povećanja vode i amonijaka u takvim voćnjacima, koji imaju plitku podlogu, žile se suše, kora puca, a poslije se u njoj nastane jabučna stakloklirka i drugi kukci. Gdje bolest u početnom stadiju, voćnjak se još može i zaštititi, iako je upitna isplativost, a u najtežim slučajevima vlasniku ne preostaje ništa drugo nego počupati osušene voćke – potvrdio nam je telefonom savjetnik za hortikulturu Željko Ferenc iz Virovitice.

I savjetnica Blaženka Mozer potvrdila je da jabučnjak Ivice Škiljića nije zahvatila bakterijska palež nego uznapredovala bolest paleži korijena i krošnje jabuke.

Tko će pomoći vrijednom poljoprivredniku da umanji nastalu štetu od oko 400.000 kuna, a koji od proizvodnje jabuka hrani obitelj s četvero djece, za sada nema glasa ni od stručnjaka ni od lokalne samouprave.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

TO
Tomac
19:49 27.09.2010.

Tko će pomoći? Pa osiguravajuće društvo gdje je osiguran nasad, to je bar jasno. BTW, tekst je toliko pun budalaština da mi ih se zbilja ne da komentirati....

VO
Vorosmart
21:47 27.09.2010.

Ovaj novinar se već i prije \'proslavio\'. Postoji asfiksija korijena usljed visokih podzemnih voda ili poplave.Prvi puta čujem za termin \'plitka podloga\'?Otkuda amonijak?Je li u zraku ili zemlji?Da li to ima veze sa prekomjernom gnojidbom dušičnim gnojivima? Operativni plan podizanja dugogod. nasada koji je ostvaren sa nepunih 2% na kraju se pretvorio u karikaturu pa su se voćnjaci podizali na terenima gdje nitko normalan to ne bi radio.Sada se mnogi nasadi suše,ali to kreatorima polj. politikene smeta jer su oni te hektare uknjižili kao svoj uspjeh.Ipak je to 2%!

DI
Dizel
11:13 28.09.2010.

Šantoši opet \"briljira\" svojom informiranošću i informacijama iz prve ruke.