Tko smije u slovenski parlament? Smiju li osuđene osobe i bivši suradnici Udbe sjediti u zastupničkim klupama? Slovenija se ovih dana intenzivno bavi pitanjem lustracije i novog zakona o izborima zastupnika potaknuta odlukom ustavnog suda koji je u četvrtak vratio Janezu Janši, oporbenom čelniku i bivšem premijeru, zastupnički mandat, koji mu je bio oduzet nakon što je bio pravomoćno osuđen zbog korupcije u slučaju Patria.
No ustavni je sud presudu poništio i odredio novo suđenje, ali i upozorio da se zakon o izboru zastupnika mora mijenjati jer nije u skladu s ustavom: sadašnji zakon onemogućuje da u parlamentu budu pravomoćno osuđene osobe iako je ustavom zajamčeno aktivno i pasivno pravo svih građana.
Iako rok ustavnog suda za usklađivanje zakona istječe za godinu dana, već je objava bila okidač za niz reakcija iz različitih dijelova političkog spektra: dok Pozitivna Slovenija, stranka bivše premijerke Alenke Bratušek, najavljuje da će predložiti zakon da se pravomoćno osuđenim osobama može oduzeti mandat, ali im i zabraniti kandidiranje na izborima, u stranci SDS Janeza Janše inzistiraju pak da se u izmjenama zakona navede da kandidatura za parlament bude onemogućena kadrovima Udbe.
Dosad su u slovenskom parlamentu "identificirana" dvojica suradnika Udbe. Jedan od njih, Mitja Meršol, zastupnik Pozitivne Slovenije u prošlom mandatu, nije zanijekao vezu s tajnim službama bivše države kazavši kako "nikome nije naudio". Meršol je bio dopisnik slovenskih medija iz inozemstva te glavni urednik ljubljanskog Dela. Na početku karijere radio je u jugoslavenskom odjelu na BBC-u i tada je – kaže se – pod kodnim imenom Lingvist u Ljubljanu slao izvješća o političkoj emigraciji.
Lustracija je tema o kojoj se polemike vode godinama i dio je programa Janšina SDS-a. Tako ju je, između ostalog, potaknulo i sadašnje suđenje Josipu Perkoviću, ali i knjige dvojice publicista i pretraživača arhiva. Roman Leljak objavio je dokaze da je nekadašnji načelnik slovenske Službe državne sigurnosti Janez Zemljarič odobrio akciju u kojoj je 1975. u Klagenfurtu bio ubijen hrvatski emigrant i nekadašnji poručnik domobranske vojske Nikica Martinović, dok se knjiga Igora Omerza "Nazovi U za umorstvo" bavi ubojstvom Stjepana Crnogorca, intelektualca kojeg su u srpnju 1972. oteli u Salzburgu i ubili u Ljubljani. Prije godinu dana u Sloveniji je referendum o tome treba li u potpunosti otvoriti za javnost arhive bivše države, koji je potaknuo SDS, propao zbog slabe izlaznosti.
>> Lustracija je nužna da bi se spriječilo iskrivljivanje prošlosti
Slovenci su pokrenuli raspad Jugoslavije, a već poslije 10 godina od raspada dolazi pola Slovenije na Jadran i u Kumrovec,..a udbaši teški..