Dvije su zemlje nakon Drugog svjetskog rata godinama pokušavale postići sporazum, ali otoci koje drži Moskva i na koje polaže pravo Tokio i dalje su ključna zapreka.
Japansko ministarstvo vanjskih poslova zadnji je put upotrijebilo taj izraz u svom godišnjem izvješću o politici 2003. za opis otoka koje Moskva naziva Kurilima, a Tokio Sjevernim teritorijem.
Ovogodišnje izvješće Diplomatske plave knjige dolazi u trenutku kada Japan i njegovi partneri iz G7 uvode oštre sankcije Rusiji, a uoči ključne revizije japanske strategije nacionalne sigurnosti kasnije ove godine.
"Najveća briga između Japana i Rusije je Sjeverni teritorij", navodi se u izvješću u kojem se otoke naziva "japanskim teritorijem... koji je trenutno pod nezakonitom okupacijom Rusije".
Sličan jezik korišten je i prijašnjih godina, ali bez izraza "nezakonito okupirani".
Ministarstvo je također priopćilo da će ukrajinska kriza zaustaviti japanske pregovore o sporazumu s Rusijom.
Moskva je prošli mjesec priopćila da će odustati od pregovora navodeći "nemogućnost" nastavka razgovora "sa zemljom koja je zauzela otvoreno neprijateljski stav i nastoji nanijeti štetu interesima naše zemlje".
Izvješće objavljeno u petak bilo je oprezno u vezi s Kinom, iako je Japan ranije izrazio zabrinutost zbog sve većih pomorskih aktivnosti Pekinga u regiji.
"Važno je izgraditi konstruktivan i stabilan odnos između Japana i Kine", navodi se te ponavlja zabrinutost zbog "pokušaja Pekinga da silom promijeni status quo u Istočnom i Južnom kineskom moru".
protiv putlera, svi kao jedan.