Na dio intervjua u kojem Smiljan Reljić, bivši ravnatelj Službe za zaštitu ustavnog poretka, pomoćnik ministra unutarnjih poslova i voditelj Nadzorne službe Ureda za nacionalnu sigurnost (Obzor, VL, 13. 6. 2015., str. 4.-6.), spominje “aferu 126 dosjea” i njezino ime, reagirala je novinarka Jasna Babić.
“Smiljan Reljić opet laže. Ovaj put u intervjuu za Večernji list objavljenom 13. lipnja 2015. Činjenica me ne bi uzbuđivala u svijetu koji se modernizira isključivo usavršavanjem vječno istih laži, da Reljić opet ne spominje moju novinarsku malenkost, tvrdeći kako je kao šef SZUP-a imao dobre temelje za špijuniranje povećega broja novinara.
Kakvi su to bili temelji – da osobno ne interpretiram – lijepo se vidi u dosjeima koje je 90-ih sastavljala njegova radionica žbirova i konfidenata. Samu bih sebe dala uhapsiti nakon silnoga truda i potrošenoga proračunskoga novca. Tada, 2000. godine, kada je s njega skinuta oznaka tajnosti, imala sam mogućnost da izaberem: želim li da se dosje uništi ili sačuva. Budući da cijenim građu koju sastavlja država, pa bila ona meni krajnje neugodna, nisam dala da se spali, moj dosje još uvijek mora postojati u arhivi bivšega SZUP-a.
Ovim putem, dakle, sve zainteresirane za Reljićev obavještajni opus javno ovlašćujem da pročitaju to štivo. Da sami zaključe koji je bio motiv toga grandioznoga pothvata u ratnim vremenima i koliko je bilo sigurnosno relevantno ispitivanje moga socijalnoga porijekla, bračnoga stanja, bivšega muža, moga biološkoga oca, majke i daljnje rodbine.”, zaključuje odgovor Jasna Babić.
>>Smiljan Reljić: Manolića jako poštujem, ali Karamarko nije bio doušnik Udbe
>>Reljić: Merčep nije odobravao ono što se dogodilo obitelji Zec
Drugarica Jasnica, čuvena kosova djevojka, u ogorčenoj borbi za vlastitu bolju prošlost, hoće li joj uspjeti nakon onoga svega što znamo o njoj i njenom životnom putu? Ima nešto utješno, nije jedina!