Bivši njemački kancelar Gerhard Schröder ima 70 godina, no njegove rođendanske pijanke izazivaju glavobolju diljem Europe. U Sankt Peterburgu, političkom uporištu Vladimira Putina, izgrlio se s ruskim predsjednikom samo mjesec dana nakon ruske aneksije Krima. S rođendanske zabave poslao je poruku Zapadu: "Putin ima moćne prijatelje u Europskoj uniji."
Andreas Scheuer, glavni tajnik konzervativnog CSU-a, koalicijskog partnera Angele Merkel, ostao je zaprepašten jer su tada na istoku Ukrajine uhićeni njemački promatrači. „Naši momci su u zatvoru na kruhu i vodi, a Schröder slavi u palači uz kavijar i šampanjac", komentirao je.
Od tada su prošla tri mjeseca, a velika njemačka koalicija, sastavljena od konzervativnog CDU-a i socijaldemokratske stranke SPD i dalje je paralizirana u pitanju uvođenja sankcija Rusiji. Kada Nijemci u svakodnevnom životu koriste riječ „Versteher" (osoba koja razumije nešto) s ironijom žele upozoriti da netko pretjeruje u nečemu. Tako je, primjerice „Frauenversteher" muškarac koji obično pretjeruje tvrdeći da poznaje žene. No odnedavno je u medijima iskovan termin „Russlandversteher" ili „Putinversteher" – član elite ili inteligencije s izrazitom empatijom prema Rusiji i Putinu.
To je upravo Schröder kada grli ruskog predsjednika ili kada u novinama kaže da ima razumijevanja za njegov potez na Krimu.
Ukrajina i baltičke zemlje, u stalnom strahu od Moskve, ogorčene su vanjskom politikom Njemačke, za koju tvrde da je upravo takva. U Kijevu je kancelarka Merkel dobila nadimak – gospodin Ribbentrop. Aluzija je to na njemačkog ministra vanjskih poslova Joachima Ribbentropa potpisnika tajnog pakta između Hitlera i Staljina 1939. kojim su dvije sile zauzele baltičke zemlje.
Važni osobni kontakti
No stalni negativac za te države je Gerhard Schröder, bivši vođa socijaldemokrata od 1998. do 2005. koji u svakoj prilici ima razumijevanja za rusku politiku. Nakon što ga je na izborima prije devet godina porazila Angela Merkel, nije stigao ni sići s političke pozornice, a već je zasjeo na čelo velikog ruskog projekta Sjeverni tok (Nord Stream). Tim cjevovodom ruski plin kroz Baltičko more dolazi u Njemačku zaobilazeći tradicionalno tranzitne zemlje Ukrajinu, Poljsku, Češku, Slovačku i Bjelorusiju. Schröder je predsjednik zajedničke kompanije Nord Stream, u kojoj ruska državna tvrtka Gazprom ima 51-postotni udio. Angela Merkel, pak, otvorila je plinovod 2011. zajedno s tadašnjim predsjednikom Rusije Dmitrijem Medvedevim, francuskim premijerom Françoisom Fillonom i nizozemskim predsjednikom vlade Markom Rutteom. Schröder utjecajem preko SPD-a nastoji održati tradicionalnu poziciju te stranke, a time i vlade. Naime, još od Drugog svjetskog rata osobni kontakti uvijek su igrali važnu ulogu u odnosu između Berlina i Moskve. Socijaldemokratski kancelar Willy Brandt plivao je sa sovjetskim liderom Leonidom Brežnjevom pokraj Jalte 1971. utirući put njemačkoj „istočnoj politici", kojoj je cilj bio ublažavanje tenzija proizašlih Hladnim ratom i izbjegavanja trećeg svjetskog rata na svom tlu. U srpnju 1990. Helmut Kohl je razgovarao s Mihailom Gorbačovom odjenuvši vuneni pulover koji je simbolizirao njihov blizak odnos i povjerenje. Vjerovao je da će do njemačkog ujedinjena, odnosno normalizacije odnosa s Istočnom Njemačkom i Sovjetskim Savezom doći kroz male korake u trgovini, kulturi, osobnim i političkim kontaktima. Godine 2001. u snijegom prekrivenoj Moskvi Gerhard Schröder i Vladimir Putin vozili su se saonicama koje su vukli konji. Ondje se rodilo prijateljstvo. Dvije godine poslije Schröder je izazvao nezadovoljstvo u Washingtonu obrušivši se na američku intervenciju u Iraku, kojoj se protivio i sam Putin.
Negativni prema SAD-u
Naime, Njemačka nije sudjelovala u vojnim akcijama još od Drugog svjetskog rata, a onda je Schröder u sklopu NATO-ovih operacija poslao vojnike na Kosovo i Afganistan, ali nije htio čuti za operacije u Iraku narušivši politički odnos sa SAD-om. Godine 2007. nogometaši njemačkog prvoligaša Schalkea istrčali su u plavim dresovima noseći na prsima natpis Gazprom, čiji su direktori predsjednikovi ljudi od povjerenja. To je, osim poslovnog, bio i simbolični čin zbližavanja s Rusijom.
Kada danas još jedan bivši SPD-ov kancelar Helmut Schmidt kaže da aneksija Krima „možda nije posve legitimna, ali je razumljiva", i on spada u još jednog „Putinvehstehera". No kada predsjednik uprave kompanije Siemens nakon sastanka u Moskvi s predsjednikom poruči da se posao nastavlja kao i inače, jasno je da Schröder nije osamljeni lobist.
Nijemci su danas podijeljeni. I dok otprilike polovica smatra da Rusiji treba uvesti sankcije, ostali se tome žestoko protive. Skandal u kojem je otkriveno da Amerikanci prisluškuju njemačku vladu potiče negativan sentiment prema SAD-u i dodatno razumijevanje za Putina.
Putin ima u europi puno prijatelja, to su svi oni kojima mediji nisu isprali mozak.