Skorašnja rušenja na Viru uzburkula su javnost, a pojedini političari, kad dobiju priliku govoriti o tome, dolijevaju ulje na vatru. Dr. Zdravko Tomac, i sam bespravni virski graditelj kome stjecajem okolnosti kuća neće biti srušena jeftinim se populističkim frazama suprotstavlja rušenju, a pridružila mu se i haesesovka Ljubica Lalić.
Zalažući se za jednakost građana pred zakonom, ustvrdila je da bi trebalo rušiti svima ili nikom. Kako je svima, pa valjda i njoj, jasno da se ne može srušiti sve bespravno, zapravo se založila za to da se ne ruši nikom. A istodobno s govornica grmi kako je neprovođenje zakona jedan od najvećih hrvatskih problema.
Rušenja bespravnih gradnji mnogi doživljavaju kao vježbanje strogoće. Istina je da je vlast desetljećima, uz sporadične i anemične akcije zaustavljanja, tolerirala bespravnu gradnju. No, voda je došla do grla, osobito na obali. Hrvatski se biser počeo posljednjih desetak godina nemilosrdno raubati i "divljim" i formalno legalnim gradnjama. Zaprijetila mu je betonizacija i trebalo je hitno spasiti što još nije dokraja upropašteno. Zato je u ljeto 2004. donesena uredba o zaštiti obalnog pojasa i zato se na Viru danas priprema rušenje kuća na područjima na kojima je tom uredbom gradnja zabranjena jer još nisu potpuno izgrađena.
Lokalna vlast vjerojatno ima debelih razloga zašto, maskirajući se socijalnom osjetljivošću, traži izuzeće od toga propisa. No, neprobavljivo je da to traže i istaknutiji političari pod krilaticom jednakosti građana. Ljudima kojima se ruše kuće sigurno nije lako. Ali teško je vjerovati da nisu znali da se, gradeći nezakonito, kockaju rušenjem. Ili su naivno vjerovali onima koji su se iz ugodna opozicijskog hlada zalagali za "jednakost".
Takvi su možda i ubrali koji politički bod, ali bi se ipak trebali zapitati što o takvoj jednakosti misle oni koji su gradili legalno i koji su ipak u većini. Legalni graditelji su, također, platili državi porez na promet nekretnina što bespravni graditelji vole isticati, ali su joj platili i sve drugo što je od njih država tražila, a usto su gradili onako kako im se i koliko propisalo, a ne kako im se prohtjelo. I sutra će se ponovno iz njihova džepa, putem lokalnih proračuna, uzimati za gradnju vodovoda, kanalizacije, normalnih cesta, trafostanica... i svega onoga što u bespravnim naseljima, ne samo na Viru, kronično nedostaje, a na što su bili "zaboravili" i bespravni graditelji i lokalne vlasti.
Uostalom, iz Ministarstva poručuju da je virska priča tek počela obradom rubnih područja koja ne mogu ući u prostorni plan. Kad se taj plan prihvati, tek tada će se vidjeti što će se događati s drugim objektima na Viru.