Videozapis pada zrakoplova kompanije Azerbaijan Airlines, u kojem je poginulo 38 osoba, pokazuje sumnjive rupe na trupu, što je potaknulo glasine da su zrakoplov srušili Rusi. Kako piše Daily Mail, prema podacima sa stranice Flight Radar 24, zrakoplov je letio iznad republike Dagestan duž obale Kaspijskog mora, nakon čega je nestao s radara, što sugerira da je mogao biti izložen sustavima protuzračne obrane u Rusiji. Približno sat vremena kasnije, zrakoplov se ponovno pojavio izvan planirane rute, leteći nisko iznad vode u zapadnom Kazahstanu, prije nego što se srušio.
Podsjetimo, Putnički zrakoplov tvrtke Azerbaijan Airlines srušio se u srijedu u blizini grada Aktaua u Kazahstanu sa 67 putnika i pet članova posade, objavile su kazahstanske vlasti. Avion je na letio na liniji iz Bakua u Azerbajdžanu prema Groznom u Rusiji, ali je zbog magle preusmjeren. Srušio se u blizini zračne luke Aktau na zapadu Kazahstana. U zrakoplovu koji se srušio u Aktauu bilo je 37 državljana Azerbajdžana, 16 Rusa, šest državljana Kazahstana i tri državljana Kirgistana, izvijestilo je Ministarstvo prometa Kazahstana.
Zamjenik kazahstanskog premijera Qanat Aldabergenuly Bozymbaev ustvrdio je u intervjuu za kazahstansku novinsku agenciju Tengrinews kako je preživjelo 29 putnika, od koji su neki teško ozlijeđeni.Videosnimke su pokazale kako se zrakoplov iz Azerbajdžana srušio s male visine uz obalu Kaspijskog jezera, ne uspjevši stići do obližnje zračne luke Aktau.
Neposredno prije pada, posada je prijavila snažan udarac na trup zrakoplova. Pretpostavljalo se da je zrakoplov udario u jato ptica, ali kasnije je navedeno da je došlo do eksplozije spremnika za kisik koji opskrbljuje pilotsku kabinu u slučaju dekompresije. Navodna iznenadna dekompresija cilindra uzrokovala je značajna oštećenja na trupu, s fragmentima koji su se razletjeli.
Međutim, nove snimke koji prikazuju velike rupe na bočnoj strani olupine potaknuli su pitanja je li uistinu riječ o pticama ili eksplodiranom spremniku za kisik kao uzroku pada. Novinar Wall Street Journala, Yaroslav Trofimov, izjavio je kako ruski mediji spekuliraju da je ruska protuzračna obrana možda zamijenila putnički zrakoplov s ukrajinskim dronom.
Poznato je da je Embraer 190, u vlasništvu Azerbaijan Airlinesa, pokušavao sletjeti na ruski aerodrom Grozni, glavni grad regije Čečenije, koja je u tom trenutku bila pod napadom ukrajinskih dronova. Zrakoplovu je zabranjeno slijetanje, a službeni razlog bio je "magla". Također je poznato da su Čečenija i tri susjedne regije bile pod napadom, uključujući napad dronom koji je izazvao veliki požar u trgovačkom centru u Vladikavkazu, glavnom gradu ruske regije Sjeverne Osetije.
Sigurnosni izvori izvijestili su da su čečenske protuzračne snage otvorile vatru na dronove, pri čemu je barem jedan uništen eksplozijom. Postavljaju se pitanja je li zrakoplov možda oštećen protuzračnom vatrom dok je pokušavao sletjeti u Grozni. Kazahstanske vlasti izjavile su da istražuju različite moguće uzroke nesreće, uključujući tehnički kvar, izvijestila je ruska novinska agencija Interfax.
Ramzan Kadirov, čelnik Čečenije kojeg podržava Kremlj, izrazio je sućut u izjavi te naveo kako su pacijenti koji se liječe u bolnici u iznimno teškom stanju, dodajući da će on i drugi moliti za njihov brzi oporavak. Ruski predsjednik Vladimir Putin također je izrazio sućut predsjedniku Azerbajdžana Ilhamu Alijevu zbog gubitka života, potvrdio je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
-Nažalost, azerbajdžanski predsjednik Alijev bio je prisiljen napustiti Sankt Peterburg (gdje je sudjelovao na summitu). Putin ga je već nazvao i izrazio sućut u vezi s nesrećom azerbajdžanskog zrakoplova u Aktauu. Duboko suosjećamo sa svima koji su izgubili svoje rođake i prijatelje u ovoj zrakoplovnoj nesreći te želimo brz oporavak svima koji su uspjeli preživjeti- rekao je Peskov.
Vrlo vjerovatno. Ne bi im ovo bio prvi, a neće sigurno biti niti zadnji slučaj. Sjetimo se 2014 i rušenja zrakoplova na letu iz Amsterdama za Maleziju. Ubijeno je 300 nedužnih ljudi. Krivci su identificirani i osudjeni pred sudom, ali nikada nisu završili u zatvoru, jer ih Rusija odbija izručiti. To je bilo prije više od 10 godina. Zapravo je zapanjujuće kako je Europa desetljećima šutila i ignorirala ove barbare i zločinački režim u Moskvi u zamjenu za jeftine energente koji su joj ovi prodavali.