OSNIVAČ WIKILEAKSA

Julian Assange neće biti izručen SAD-u: Dogovorio se o priznanju krivnje

Foto: MAJA SMIEJKOWSKA/REUTERS
Extradition hearing of WikiLeaks founder Julian Assange, in London
Foto: MAJA SMIEJKOWSKA/REUTERS
Extradition hearing of WikiLeaks founder Julian Assange, in London
Autori vecernji.hr, Hina
25.06.2024.
u 01:22
Assange će biti osuđen na vremensku kaznu od 62 mjeseca - vrijeme koje je već proveo u britanskom zatvoru, javlja Sky News.
Pogledaj originalni članak

Američke vlasti pristale su odustati od zahtjeva da kontroverzni osnivač WikiLeaksa Julian Assange bude izručen SAD-u nakon sklopljenog sporazuma o priznanju krivnje. U zamjenu za priznanje krivnje za urotu za dobivanje i otkrivanje informacija o nacionalnoj obrani, Assange će biti osuđen na vremensku kaznu od 62 mjeseca - vrijeme koje je već proveo u britanskom zatvoru, javlja Sky News. 

Osnivač WikiLeaksa Julian Assange trebao bi se ovaj tjedan izjasniti krivim za kršenje američkog zakona o špijunaži. Reuters javlja da je Assange napustio zatvor Belmarsh u Velikoj Britaniji, u kojem je proveo zadnjih pet godina. Assange (52) je pristao priznati krivnju po jednoj točki optužnice za udruživanje radi dobivanja i otkrivanja povjerljivih dokumenata američke nacionalne obrane, prema podnescima pred Okružnim sudom SAD-a na Marijanskom otočju, američkom teritoriju u Tihom oceanu. Assange bi trebao biti osuđen na 62 mjeseca već odslužene kazne na saslušanju na otoku Saipan u 9 ujutro po lokalnom vremenu u srijedu, a očekuje se da će se nakon tog ročišta vratiti kući, u Australiju. Assangeov odvjetnik nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar.

Optužnica podignuta za vrijeme Trumpa

WikiLeaks je 2010. godine objavio stotine tisuća povjerljivih američkih vojnih dokumenata o ratovima u Afganistanu i Iraku, što se smatra najvećim sigurnosnim propustima te vrste u povijesti američke vojske. Assange je optužen za vrijeme administracije bivšeg predsjednika Donalda Trumpa zbog objavljivanja tajnih američkih dokumenata, koje je WikiLeaksu dala Chelsei Manning, bivša analitičarka američke vojne obavještajne službe koja je također bila procesuirana prema Zakonu o špijunaži.

Više od 700.000 dokumenata uključivalo je diplomatske izvještaje s bojišta, poput videosnimke američkog helikoptera Apache iz 2007. kako puca na osumnjičene pobunjenike u Iraku, ubivši desetak ljudi, uključujući dvoje novinara Reutersa. Taj je video objavljen 2010., navodi Reuters

Optužbe protiv Assangea izazvale su bijes među njegovim brojnim globalnim pristašama koji su dugo tvrdili da se Assange kao izdavač Wikileaksa ne bi trebao suočiti s optužbama koje se obično koriste protiv službenika savezne vlade koji kradu ili cure informacije. Mnogi zagovornici slobode tiska tvrdili su da kazneno optuživanje Assangea predstavlja prijetnju slobodi govora.

Assange je prvi put uhićen u Britaniji 2010. na temelju europskog uhidbenog naloga nakon što su švedske vlasti rekle da ga žele ispitati zbog optužbi za seksualne zločine koje su kasnije odbačene. Pobjegao je u veleposlanstvo Ekvadora, gdje je ostao sedam godina, kako bi izbjegao izručenje Švedskoj. Izvučen je iz veleposlanstva 2019. i zatvoren jer nije platio jamčevinu. Od tada se nalazi u londonskom zatvoru Belmarsh s najstrožim osiguranjem, odakle se gotovo pet godina bori protiv izručenja u Sjedinjene Države.

VIDEO Požar u istraživačkoj instituciji u blizini Moskve

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.