Svježi se krastavci prodaju po 140 posto višoj cijeni nego u srpnju prošle godine, a dvostruko je skuplji zeleni kupus! Cjenovno je bitno skočio i limun – prodaje se po cijeni 30 posto višoj nego lani u ovo vrijeme.
Grah je i više od 40 posto skuplji nego u srpnju 2011. godine, a juneći but i banana oko 20 posto.
Do tih su podataka došli na portalu Supermarketi.info, gdje u svom Barometru cijena redovito prate i uspoređuju cijene brojnih prehrambenih proizvoda i kozmetičkih potrepština potrebnih kućanstvu.
Kad je riječ o usporedbi ovomjesečnih cijena s onima u lipnju, zeleni kupus, premda skuplji tek u četiri od sedam promatranih supermarketa, zabrinjavajuće poskupljuje: u prosjeku je skuplji za 53,75 posto u odnosu na prošli mjesec.
Žuti je luk skuplji u prosjeku 59,68 posto, a češnjak 44,14 posto. Agrumi su također drastično poskupjeli. Naranča je u prosjeku skuplja 39,83 posto, a limun 52,02 posto.
Na ljestvici srpanjskih poskupljenja je i šampon za bebe Johnsons, koji je u srpnju, utvrdili su na Supermarketi.info, skuplji 20,72 posto nego u lipnju, dok Kraševa Bajadera ima 9,17 posto višu cijenu, slično kao i Zvijezdina majoneza Delikates, 9,03 posto.
U bescjenje zbog E. coli
Nekoliko faktora utječe na cijenu povrća, premda nijedan nije egzaktni odgovor na drastične razlike u cijeni povrća.
– Prisjetimo se lanjske histerije zbog Escherichije coli u krastavcima, koja se prelila i na druge vrste povrća. Tih mjesec dana kupci nisu htjeli uzeti krastavce ni na poklon, i to je nanijelo veliku štetu koja se, istina, zahvaljujući i medijskim napisima, sanirala, ali šteta nanesena u startu prvim stakleničkim plodovima vuče za sobom posljedice. To bi donekle objasnilo golemi nerazmjer lanjske i današnje cijene krastavaca. Međutim, tu su i vremenske neprilike ove godine, kiše gotovo da i nije bilo, a zna se što to znači za kulture. Međutim, opet je sve relativno, jer neke su kulture i osjetno jeftinije u usporedbi s nekim prethodnim razdobljima, primjerice, zbog nedostatka kiše južni su proizvođači mladog krumpira kasnili pa je na tržište istovremeno došao mladi krumpir iz doline Neretve, Istre, Međimurja i drugih kontinentalnih dijelova, te je mladi krumpir zbog istovremene hiperprodukcije jeftiniji nego lani – objašnjava Zlatko Zagorec, predsjednik Zajednice udruga hrvatskih povrćara.
Sezonska pojeftinjenja
Istina je, lista pojeftinjenja u odnosu na prethodni mjesec oko dva i pol puta dulja je od liste poskupljenja, a tu se, logično, nalazi sezonsko voće i povrće, ali i brašno, maslac. Sitnije je pojeftinila i dječja hrana.
Novi uspjesi vlade, porezi i cijene rastu, izvoz i zaposlenost padaju, a kriv je naravno HDZ:..