Nova atrakcija

Kad su oni pekli roštilj svi mi bili smo još ribe i školjke!

Foto: ''
'pracovjek_siv_zag_230611'
Foto: ''
'pracovjek1_siv_zag_230611'
Foto: ''
' '
23.06.2011.
u 14:45
Noć krapinskog pračovjeka održavat će se uvijek na prvi dan ljeta, kada će se moći vidjeti pračovjek uživo
Pogledaj originalni članak

Kad smo mi tu u Krapini pekli roštilj, svi vi bili ste školjke i ribe!, vikao je Miljenko Gorup Majk, inače potpredsjednik Udruge Krapinski pračovjek - Pleme špiljskog medvjeda, na 1. noći krapinskog pračovjeka na Hušnjakovu. Objasnio je da se u Krapini još prije 140.000 godina peklo meso na vatri, a to govori da se upravo tu radio prvi roštilj u Europi i u svijetu!

Pračovjek uživo

Tako je Krapina dobila još jednu turističku atrakciju vezanu uz svoje poznato nalazište pračovjeka. Uz već svjetski poznati Muzej krapinskih neandertalaca i nalazište, zahvaljujući mladim ljudima iz Krapine i okolice, sada se može vidjeti i kako su praljudi nekada živjeli.

– U veljači ove godine odlučili smo malo ozbiljnije pristupiti oživljavanju davne prošlosti. Nastojimo današnjim generacijama prikazati kako su se nekad izrađivali oruđe i oružje, odjeća, a u svemu tome želimo pridonijeti turističkoj promidžbi grada i županije. Pokušat ćemo dati i prikaz duhovnog života, što još nije toliko poznato – rekao nam je predsjednik Udruge Miro Klasiček.

Trljali dvo o drvo

I dok se mnoštvo ekipa, na mjestu gdje se još prije 130.000 godina pekao prvi roštilj, natjecalo u pečenju današnjeg roštilja, dečki i jedna djevojka iz udruge vatru su zapalili trljanjem drveta, a meso su pekli na kamenu. U iznimno zabavnom, ali prije svega edukativnom igrokazu, prikazali su i jedan dan života obitelji pračovjeka.

Potporu tim ljudima za taj projekt dao je i Muzej krapinskih neandertalaca, koji se tako nakon godinu i pet mjeseci rada uključio u kulturno-turistički projekt Grada Krapine i Muzeja. Noć krapinskog pračovjeka održavat će se uvijek na prvi dan ljeta na Hušnjakovu.

Bilo je tu i niz drugih događanja. Izrađivale su se kamene sjekirice, oslikavao kamen, palila vatra trljanjem drveta o drvo, a i najmlađi su došli na svoje sudjelujući u raznim radionicama koje je vodila muzejska pedagoginja Lorka Lončar Uvodić.

 Cilj projekta je da se da se na edukativan i zabavan način posjetitelji upoznaju sa životom i kulturom neandertalskih ljudi, pogledaju naš stalni postav, uživaju u čarima jednog od nastarijih nalazišta neandertalaca na svijetu. Udruga upriličuje život prije 130.000 godina u razdoblju paleolitika, kada se svi mi možemo zapitati kako je taj neandertalac uopće izgledao, živio, hranio se, je li govorio, imao rituale, kaže mr. sc. Vlasta Krklec, stručna savjetnica i voditeljica Muzeja.

Pogledajte na vecernji.hr

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.