Kolumna

Kako će polemika slovenskih političara utjecati na njihov nastup u Frankfurtu

Foto: STR- 2288/PIXSELL
Kako će polemika slovenskih političara utjecati na njihov nastup u Frankfurtu
17.10.2022.
u 10:08
Veći dio javnosti neće plakati zbog Rupelove ostavke jer mu je njegovim naprasnim odlaskom pao kamen sa srca. Ali, ostaje otvoreno pitanje hoće li se Slovenija uspješno predstaviti na sajmu knjiga
Pogledaj originalni članak

U Frankfurtu se ovaj tjedan održava sajam knjiga, koji je, kako organizatori i dalje tvrde, najveći na svijetu, iako je broj izlagača i zemalja koje na sajmu nastupaju iz godine u godinu sve manji. Ovogodišnja zemlja gost je Španjolska, koju će na svečanom otvorenju predstavljati kraljevski par. Španjolci će na nacionalnom štandu veličine dvije tisuće četvornih metara predstaviti ne samo književnost na španjolskom, nego i na katalonskom, galicijskom i baskijskom jeziku. Tako će se predstaviti kao inkluzivna zemlja koja priznaje i ne niječe svoje različitosti.

Treba podsjetiti da je 2007. zemlja gost u Frankfurtu bila Katalonija koja je snažno i uspješno lobirala za katalonski jezik, što u Madridu nisu gledali s previše naklonosti, pa su neki pisci iz Katalonije čak i bojkotirali katalonski nastup u Frankfurtu kao previše separatistički. Za nastup u Frankfurtu, španjolska je država izdvojila dvanaest milijuna eura (!?), a u taj će njemački grad dovesti stotinjak autora.

Ali, pustimo mi na miru bogatu i osviještenu Španjolsku i vratimo se u susjedstvo. Za 20. listopada najavljena je u Frankfurtu i konferencija za novinare Slovenije koja će počasna zemlja gost biti sljedeće, 2023. godine, što je svakako hrabra i pohvalna odluka slovenske politike. Na toj su konferenciji kao njezini sudionici već najavljeni slovenska ministrica kulture Asta Vrečko, direktor slovenske Agencije za knjigu i nekadašnji šef slovenske diplomacije Dimitrij Rupel, slovenski selektor Miha Kovač, njemački selektor Matthias Goritz te autori Erwin Kostler, Peter Svetina, Ana Marwan i Nataša Kramberger. Iako je najavljen na web stranicama frankfurtskog sajma knjiga, Dimitrij Rupel ipak neće otputovati u Frankfurt, barem ne kao direktor Agencije za knjigu jer je u četvrtak dao ostavku na taj položaj. Koju je ministrica Vrečko ekspresno prihvatila. A zašto je Rupel, koji je i kao šef diplomacije bio prilično nediplomatski tvrdoglav, dao ostavku? Na nju ga je, kako tvrdi, ponukala programatska izjava ministrice Vrečko koja je oštro i nedvosmisleno kritizirala neke kadrovske odluke bivšeg Janšina ministra kulture Vaska Simonitija, a među njima i odluku da na čelo Agencije za knjigu postavi baš Rupela, čovjeka koji ima opus od pedesetak knjiga, ali i stigmu kontroverznog javnog djelatnika.

Ministrica je izjavila da se na slovenske pripreme uoči frankfurtskog nastupa, za koji je Ljubljana odlučila izdvojiti 2,5 milijuna eura, požalio i direktor frankfurtskog sajma Jürgen Boos, što je Rupel kategorički odbio rekavši da je s pripremama sve u redu i da Slovenci poštuju apsolutno sve rokove koje su dobili od Nijemaca. Ipak, dao je ostavku baš nakon ministričine kritike, iako su njegovu glavu još prije tražili slovenski intelektualci lijeve provenijencije, a kritike prema Rupelovu vođenju Agencije za knjigu imali su i brojni pisci, pa i Društvo slovenskih pisaca, koje je protestiralo još prije godinu dana. Ali uzalud. Ipak, promjena vlade u Sloveniji i odlazak Janeza Janše u opoziciju (po tko zna koji put) očito su omogućili da se godinu dana prije nastupa na frankfurtskoj literarnoj sceni Rupela elegantno makne s moćne direktorske pozicije, kako bi na njegovo mjesto došao netko tko ima potpuno povjerenje aktualne ministrice.

Naravno, veći dio slovenske javnosti neće plakati zbog Rupelove ostavke jer mu je njegovim naprasnim odlaskom pao kamen sa srca. Ali, ostaje otvoreno pitanje hoće li se Slovenija uspješno predstaviti u Frankfurtu, hoće li prevoditelji na vrijeme prevesti osamdesetak slovenskih knjiga na njemački, hoće li biti još koncepcijskih promjena u slovenskom nastupu (kada je došao na čelo Agencije za knjigu, Rupel je promijenio moto slovenskog nastupa)... I hoće li sada u Sloveniji početi otvoreni kulturni rat, pa i po pitanju Frankfurta. Jer u otvorenim pismima slovenskoj javnosti, koja su objavljena na stranicama Agencije za knjigu, Rupel je istaknuo da u Sloveniji već dvije godine traje kulturni rat s elementima revolucionarne misli i jugoslavenske nostalgije, te da je ministrica kulture, tvrdeći da se bori protiv politizacije, upravo ispolitizirala svoju funkciju na temi Agencije za knjigu i slovenskog nastupa u Frankfurtu te otvorila novu frontu kulturnog rata. Rupel je uvjeren da je njezin intervju u kojem je kritizirala kadrovske odluke bivšeg ministra Simonitija najava političkog obračuna s onima koji drukčije misle. Hoće li ova polemika slovenskih političara oko Frankfurta ugroziti slovenski nastup na tom sajmu knjiga? Sumnjam. Ali će na nastup i njegov program svakako utjecati, već i zbog onog nimalo lakonskog Rupelova spominjanja revolucionarne misli i jugoslavenske nostalgije.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

DL
Dvanaest__legija
15:06 17.10.2022.

Da, komunizam je veće zlo i od nacizma, i ostavio je dugotrajne posljedice. Većina "novinara" i "pisaca", zapravo su obični ljevičarki ekstremisti!