"Upravo sam nedavno dobila mail iz inozemstva u kojem je momak obrazložio da je sedam godina u ljubavnoj vezi i da iz nekog razloga sumnja u vjernost svoje djevojke i da bi on htio provjeriti s kim je ona bila na godišnjem odmoru tu kod nas", ispričala je za HRT hrvatska privatna detektivka Adela Krivanek Magerl. Takve slučajeve proslijedi kolegama jer kaže da nema pravnog interesa.
"Prvo, oni nisu uopće u braku. S druge strane, čak i da jesu u braku, svaka osoba ima pravo na privatnost, na osobnost i na jedan dio svog života. Iako kod nas dosta kolega kaže - u obiteljskom zakonu stoji da su supružnici dužni na vjernost. Da, dužni su, ali nisu obavezni", pojašnjava. Kaže da bi i teško provjerila takve podatke jer ih hoteli ne bi dali.
Austrijski detektivi imaju čak i kombije koji su opremljeni sustavom za praćenje, otkriva Magerl koja kaže kako zakon hrvatskim privatnim istražiteljima dopušta samo blok, olovku i fotoaparat. Objasnila je i neke čudne zahtjeve s kojima se susreće. "Dolazili su mi studenti koji su se žalili da su njihovi prijatelji znali napraviti lažni profil u njihovo ime na nekim recimo gay stranicama", priznala je Adela.
Obraćaju joj se i roditelji koji sve manje znaju s kim im djeca komuniciraju, ali i poslodavci koji žele znati lažiraju li njihovi zaposlenici bolovanja. "Imali smo par slučajeva gdje je recimo jedna žena znala otići na bolovanje, i onda na placu prodavala voće, povrće ili što već jer joj je bila sezona", kaže detektivka.
Cijene angažmana privatnih detektiva različite su, platit ćete ih od 45 do 95 eura po satu, ovisno o tome što želite saznati. Uz uvjeta da je ono što želite znati unutar zakonskih, etičkih i moralnih okvira.
VIDEO Odronila se gomila smeća na Jakuševcu, smrdi cijeli grad