* Glasači su odlučili: Na američkim izborima pobijedio je Donald Trump
* Donald Trump osvojio je zasad 292 elektorska glasa, dok je Harris osvojila 224 elektorska glasa
* Glasovi se još prebrojavaju
* 'Ovo će biti zlatno doba Amerike', najavio je Trump u pobjedničkom govoru
* Republikanci su vratili kontrolu i nad Senatom
* Harris je nazvala Trumpa kako bi mu čestitala na izbornoj pobjedi
Tijek događaja:
23:20 Kamala Harris priznala poraz i rekla da će se uključiti u 'miran prijenos vlasti'
Američka potpredsjednica Kamala Harris javno je priznala poraz na predsjedničkim izborima od republikanca Donalda Trumpa u srijedu navečer pred svojim pristašama na Sveučilištu Howard u Washingtonu i rekla da će se uključiti u "miran prijenos vlasti" i pomoći u tom procesu.
"Srce mi je puno danas", rekla je Harris na početku svog obraćanja. "Puno zahvalnosti za povjerenje koje ste mi ukazali, puno ljubavi prema našoj zemlji i puno odlučnosti." "Ishod ovih izbora nije onakav kakav smo željeli, za što smo se borili, za što smo glasali, ali čujte me kada kažem da će svjetlo američkog obećanja uvijek gorjeti jarko dok ne odustanemo i sve dok se nastavljamo boriti", rekla je Harris.
"Priznala sam poraz, ali nikada neću odustati od borbe koja je potaknula ovu kampanju, borbe za slobodu, priliku i dostojanstvo za sve", kazala je. Posebno je pozvala mlade da ne odustaju jer ništa nije nemoguće. "Nije vrijeme da dižemo ruke, vrijeme je da zasučemo rukave i mobiliziramo se", rekla je Harris. "Pomoći ćemo (Donaldu Trumpu) i njegovom timu u tranziciji i angažirat ćemo se u mirnom prijenosu vlasti", obećala je Kamala Harris u srijedu dok je uplakanim pristašama priznavala svoj poraz. "Moramo prihvatiti rezultate ovih izbora."
21:30 Biden razgovarao s Trumpom
Američki predsjednik Joe Biden razgovarao je s novoizabranim predsjednikom Donaldom Trumpom da mu čestita na pobjedi i pozvao ga je u Bijelu kuću, prema riječima dužnosnika Bijele kuće, javlja CNN u srijedu navečer. Predsjednik se također planira obratiti naciji u četvrtak, rekao je dužnosnik.
"Predsjednik Biden izrazio je svoju predanost osiguravanju glatke tranzicije i naglasio je važnost djelovanja kako bi se zemlja ujedinila", rekao je dužnosnik. "Također je pozvao novoizabranog predsjednika Trumpa da se s njim sastane u Bijeloj kući. Osoblje će koordinirati točan datum susreta u bliskoj budućnosti." Biden je također razgovarao s potpredsjednicom Kamalom Harris i "čestitao potpredsjednici na njezinoj povijesnoj kampanji", rekao je dužnosnik.
20:20 Trump pobijedio i u Michiganu
Američki mediji u srijedu su proglasili izbornu pobjedu Donalda Trumpa i u saveznoj državi Michigan, čime se dodatno povećala njegova ukupna pobjeda nad demokratkinjom Kamalom Harris. Rezultat u Michiganu, 'swing' saveznoj državi na sjeveru SAD-a koju je Trump osvojio 2016., a aktualni predsjednik Joe Biden 2020. godine, objavile su televizijske mreže CNN, NBC i CBS nakon 99 posto prebrojanih glasova.
Trump tamo trenutno ima 49,8 posto glasova, a Harris 48,3 posto. Michigan je dio takozvanog Pojasa hrđe (Rust Belt), regije s mnogobrojnim tvornicama koje nisu preživjele ekonomsku globalizaciju. U toj saveznoj državi živi i brojna zajednica američkih Arapa koji su povijesno bili skloni demokratima, no nisu podržali Harris zbog podrške vlade Joea Bidena Izraelu u vrijeme njegove ofenzive na Pojas Gaze. Pobjedom u Michiganu Trump sad ima 292 elektora, 22 više od potrebne većine, a Harris njih 224, prema New York Timesu. Još uvijek se čekaju konačni rezultati na Aljasci, u Nevadi, Arizoni i Maineu.
FOTO Pogledajte kako se tijekom godina mijenjala Melania Trump: Bivša manekenka u braku je s Donaldom već 19 godina
20:10 Harris nazvala Trumpa i čestitala mu na pobjedi
Potpredsjednica je Kamala Harris nazvala je novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa kako bi mu čestitala na pobjedi u predsjedničkoj utrci, objavio je njezin viši suradnik. Naime, s Trumpom je razgovarala o o važnosti mirne predaje vlasti i o tome da predsjednik bude predsjednik svih Amerikanaca.
18:30 Harris će priznati poraz u govoru u Washingtonu
Američka potpredsjednica Kamala Harris trebala bi kasnije u srijedu održati govor u Washingtonu nakon što je izgubila na predsjedničkim izborima od Donalda Trumpa. Kampanja je objavila da će se između 13 i 17 sati popodne po lokalnom vremenu (19 i 23 po hrvatskom vremenu) pojaviti na sveučilištu Howard u Washingtonu, gdje su se njezini pristaše okupili u utorak navečer kako bi proslavili pobjedu do koje nije došlo. Harris je željela postati prva predsjednica SAD-a, ali poraz u ključnim državama Sjevernoj Karolini, Georgiji, Pennsylvaniji i Wisconsinu osigurala je Trumpov povratak u Bijelu kuću.
18:00 Nakon rezultata izbora gnjevni demokrati za neuspjeh Harris krive Bidena
Gnjev i potreba za dubokim preispitivanjem prevladavali su u srijedu među članovima američke Demokratske stranke nakon što je aktualna potpredsjednica Kamala Harris pretrpjela takav izborni poraz zbog kojega su i stranački dužnosnici i birači ostali bez riječi. Kamalu Harris, koja se u utrku uključila prije samo tri mjeseca, njezin je republikanski rival proglasio gubitnicom, no način na koji je izgubila izbore pred demokrate postavlja brojna pitanja o budućnosti stranke.
Najoštrija kritika je optužba da je stranka svojim pristašama lagala o kognitivnim sposobnosti predsjednika Joea Bidena sve dok katastrofalna TV debata s Trumpom u lipnju nije zazvonila na alarm i na kraju dovela do toga da se predsjednik povukao iz utrke. Jedan je demokratski donator postavio pitanje: "Zbog čega se Joe Biden držao toliko dugo? Nije trebao skrivati svoje zdravstveno stanje i trebao je puno ranije odustati."
Biden (81) je rekao kako smatra da može pobijediti Trumpa i da je sposoban biti predsjednik SAD-a još četiri godine. No kad je u srpnju odustao od utrke, obrazložio je kako je "u najboljem interesu svoje stranke i zemlje donio odluku da se povuče". Njegovu najavu o ponovnom kandidiranju u travnju 2023. brojni su demokrati dočekali sa skepsom, a potencijalni protivnici brzo su pristali pridružiti se njegovoj kampanji kao savjetnici, umjesto da preispitaju njegovu odluku.
Dugogodišnji demokratski donator, upravitelj hedge fonda Bill Ackman, koji je 2024. podupro Trumpa na X-u je napisao da stranka "treba potpuno resetiranje". "Stranka je lagala američkom narodu o mentalnom zdravlju i o predsjednikovoj kondiciji" i nije se pobrinula za to da ga na vrijeme zamijeni.
Dvije su skupine Amerikanaca na koje je Harris računala kada je posrijedi prednost u odnosu na Trumpa - brojni mladi glasači, koje su motivirani klimatskim promjenama, liberalnim vrijednostima i njezinim znanjem o društvenim mrežama te žene koje su strahuju zbog ograničenog prava na pobačaj koje zagovaraju republikanci, no obje su se, čini se, priklonile Trumpu. Trump je dobio potporu i u prigradskim zajednicama, premda su demokrati vjerovali da je i to njihov teren. Dužnosnik Demokratskog nacionalnog odbora rekao je da je u utorak kasno navečer primao ljutite SMS poruke brojnih članova stranke koji su mu dali do znanja da ih ljuti jer im se u kampanji lagalo.
17:30 'Sve je u ekonomiji'
"It's all about the economy, stupid" (Sve je u ekonomiji, glupane), slavna je uzrečica Jamesa Carvillea, političkog stratega bivšeg predsjednika Billa Clintona koji je 1992. tako objašnjavao što je biračima najvažnije na predsjedničkim izborima. Amerikancima kojima je bilo stalo do gospodarstva više nego do drugih pitanja – a više od polovice njih reklo je da financijski stoji lošije nego prije četiri godine – izbor za predsjednika bio je jasan: to je republikanac Donald Trump.
Trump je rano u srijedu izašao kao pobjednik izbora, izabran na valu nezadovoljstva ekonomijom, glavnom razlogu njegove pobjede nad demokratskom potpredsjednicom Kamalom Harris. Oko 31 posto birača reklo je da je gospodarstvo za njih najvažnije pitanje, iza 35 posto onih kojima je prioritet bio stanje demokracije, pokazuju podaci agencije Edison Research.
Oni koji su kao glavnu brigu izdvojili gospodarstvo premoćno su glasali za Trumpa, njih 79 posto u odnosu na 20 posto za Harris. Visoka inflacija proteklih godina i njezin utjecaj na životni standard stanovnika također je okrenula birače Trumpu. Više od polovice reklo je da im je inflacija prošle godine umjereno otežala život, a gotovo četvrtina kako im je uzrokovala značajne probleme.
Podaci Edisona pokazuju da 45 posto birača diljem zemlje tvrdi da je njihova situacija danas gora nego prije četiri godine, u odnosu na 20 posto koji su se tako osjećali 2020. Ti birači su favorizirali Trumpa, s 80 posto u odnosu na 17 za Harris. Ti su rezultati u skladu s istraživanjima koja su pokazala da potrošači smatraju da je gospodarstvo u lošem stanju usprkos povijesno niskoj nezaposlenosti, gospodarskom rastu i velikoj potrošnji.
Indeks zadovoljstva potrošača koje dva puta mjesečno slaže sveučilište u Michiganu je na najnižoj razini bio na ljeto 2022., kad je inflacija iznosila 9,1 posto, najviše od početka osamdesetih. Iako se inflacija ublažila u iduće dvije godine, stav birača o stanju gospodarstva i dalje je puno lošiji nego u vrijeme Trumpovog prvog mandata, od 2017. do 2021., što se u utorak odrazilo i na biralištima.
17:00 Čović pisao Trumpu: Daytonski sporazum krši se preglasavanjem Hrvata
Predsjedatelj Doma naroda Parlamenta BiH Dragan Čović čestitao je novoizabranom američkom predsjedniku Donaldu Trumpu i ukazao na kršenje Daytonskog i Washingtonskog sporazuma s preglasavanjem tamošnjih Hrvata, koje je pak nazvao predvodnicima puta prema EU i NATO savezu.
Čović se ranije tijekom dana oglasio na svom X profilu, a zatim poslao i otvoreno pismo povodom Trumpove pobjede na predsjedničkim izborima. Ocijenio je kako je novi predsjednik prepoznat na izborima od američkog naroda i djelovanja u pravcu promicanju mira, sigurnosti i prosperiteta, u SAD-u i diljem cijeloga svijeta. "U trenucima rastućih izazova i složenih kriza, Vaše će vodstvo nositi dodatnu odgovornost u predvođenju globalnog odgovora i zaštiti temeljnih demokratskih vrijednosti", napisao je Čović izrazivši očekivanje u pogledu jačanja odnosa dvaju naroda i posvećenosti zajedničkim vrijednostima mira, slobode i demokracije.
Čović je u pismu ukazao na to da se u Bosni i Hercegovini narušavaju temelji zemlje izgrađeni na Vašingtonskom i Dejtonskom mirovnom sporazumu kojima je zaustavljen rat zahvaljujući ključnoj ulozi američke administracije.
Pritom je istaknuo kako Hrvatima, kao jednome od tri konstitutivna naroda drugi narodi biraju političke predstavnike, čime im se onemogućava legitimno političko predstavljanje. "Zabrinuti sve češćim napadima na naš narod i na ustavni poredak naše domovine Bosne i Hercegovine, u kojoj Hrvati predvode europske vrijednosti i put prema Europskoj uniji i NATO-u, apeliramo na poštivanje odredbi ova dva sporazuma koji uspijevaju opstati i čuvati mir usprkos brojnim izazovima kroz posljednja tri desetljeća", istaknuo je Čović.
U pismu je čelnik bosanskohercegovačkih Hrvata dodao kako dužnosnici toga naroda u BiH, djelujući kroz institucije vlasti i okupljeni u Hrvatski narodni sabor BiH, "ostaju trajno posvećeni politikama dijaloga, mira, suradnje i napretka". "Naš je cilj europska Bosna i Hercegovina, punopravna članica Europske unije i NATO-a, ekonomski razvijena, stabilna i i sigurna država u kojoj se neupitno poštuje ustavni poredak i u kojoj suživot i jednaka prava njezina tri naroda više nikada neće biti dovođena u pitanje", zaključio je Čović.
U četiri navrata je na mjesto hrvatskoga člana Predsjedništva BiH glasovima više puta brojnijih Bošnjaka biran Željko Komšić. Američka administracija i Europska unija u više navrata su pokušavale posredovati u izmjenama Izbornoga zakona i Ustava BiH kako bi se pronašlo rješenje koje bi vodilo zaustavljanju preglasavanja Hrvata, ali i istodobno sprječavanju diskriminacije manjina i drugih građana koji se ne identificiraju s tri konstitutivna naroda. Ti napori do sada nisu urodili plodom, ali su uvjet za napredovanje BiH prema članstvu u Europskoj uniji.
16:30 Jurčić: Trump mudriji u kampanji
Analitičar Domagoj Juričić također smatra da je Trump mudrije odigrao od Harris. Harris je, ističe Juručić, ipak predstavnica postojećeg establišmenta, a ljudi, bez obzira na to što su makroekonomski podaci za Ameriku stabilni, osjećaju inflaciju i njezin utjecaj na svakodnevni život građana. "Ja bih rekao da je presudila ekonomija i osjećaj sigurnosti, odnosno nesigurnosti te migrantska politika i politika zaštite granice", rekao je Juričić.
Juričić ističe da Trump prezire multilateralizam i da će o svim gorućim problemima u svijetu razgovarati samo s vodećim igračima. "Trump ne drži do EU-a već do pojedinih država. Mi kao mala zemlja bi mogli iskoristiti Inicijativu Triju mora koju je i u prethodnom mandatu zagovarao", rekao je Juričić. Što se tiče Ukrajine, on predviđa da bi Trump ruskom predsjedniku mogao ponuditi "častan izlazak".
16:20 Gjenero: Harris je znatno ispod Hillary
Analitičar Davor Gjenero smatra da je njemu kao liberalu važno naglašavati 'pro-choice' politiku i ravnopravnost žena u društvu, ali da to mora biti "dio konzistentnih javnih politika, ali ne, uvjetno rečeno, neka posebna politika". "Ako je predstavljate kao posebnu politiku, ona postaje isprazna", rekao je Gjenero. "Imali smo najslabije kapacitiranu demokratsku kandidatkinju u posljednje vrijeme. Znatno ispod razine Hillary Clinton koja je znala kreirate javne politike", dodaje Gjenero.
Joe Biden je, smatra Gjenero, tijekom svog mandata s centrističkom pozicijom unosio stabilnost i otvarao prostor dijalogu, no kada je ulogu kandidatknije preuzela Harris to je nestalo. "Izgubljen je centristički momentum u američkoj politici. To je jako štetno za Ameriku, ali se i prelijeva na druge demokratske poretke zapada", rekao je Gjenero i upozorio da "nestaje prostor racionalnog dijaloga, jačaju se podjele, a cijela politika počinje funkcionirati u ratnom obrascu".
"Kada nemate iznošenja racionalnih javnih politika, nego apriorna međusobna etiketiranja, pretvaranje politike u estradu, onda ste na rubu toga da i nakon izbora odnosi ostanu takvi kakvi su bili u vrijeme kampanje", rekao je Gjenero i ustvrdio da se Harris u prevelikoj mjeri okrenula Hollywoodu i estradnim zvijezdama. "To se u ozbiljnoj politici ne bi trebalo raditi", rekao je Gjenero, uz podsjetnik da se "demokrati sve više vezuju uz kulturni i društveni establišment, dok su Trumpovi republikanci postali antielitisti i populisti", smatra Gjenero.
Gjenero je uvjeren da će podrška Trumpa Izraelu biti ili jednaka ili snažnija od Bidenove. "Mislim da bi Trump imao manje inhibicija prema vojnim intervencijama protiv Hamasa i Hezbolaha, terorističkih organizacija, nego što je to imao Biden", rekao je Gjenero. Govoreći o Hrvatskoj, Gjenero smatra da Hrvatska mora podići izdvajanje za obranu na dva posto BDP-a i da se "mora početi ponašati" kao članica NATO saveza i biti dosljedna i jasna, pogotovo oko Ukrajine. Njegova je bojazan da će Trumpova Amerika ostaviti sigurnost europskog kontinenta Europi i da će potreba zapadne Europe da ulaže u svoju sigurnosti morati rasti.
16:15 Puhovski: Demokrati od početka u defanzivi
Analitičar Žarko Puhovski, koji kaže da nije očekivao da bi republikanci mogli osvojiti i Bijelu kuću i oba doma Kongresa, smatra da su demokrati prekasno maknuli Bidena iz predsjedničke utrke. "A onda su kao zamjensku kandidatkinju uveli osobu iz njegove administracije koja je za sobom vukla sve grijehe te administracije", rekao je Puhovski, dodajući da su u startu bili u "defanzivnom položaju". "Trump je uspio izaći izvan svojih svjetonazorskih i stranačkih granica, a Demokratska stranka nije niti svoje granice uspjela osigurati s Kamalom Harris", rekao je Puhovski.
"Pomeo je njihovu frazeologiju. Demokrati nisu uspjeli dobiti ni svoje birače, a Trump je dobio i svoje i neke njihove", kazao je. "Dogodio paradoks da su demokrati uzeli model kampanje nevladine organizacije, koje su u pravilu pokret s jednom nosivom parolom, a to je ovdje bio pobačaj. To za ovoliko široki zahvat koji se očekuju u predsjedničkim i općim izborima naprosto nije dovoljno", ocjenjuje Puhovski.
Prema njegovim riječima, ono gdje Trump uvijek ima prednost pred svim svojim konkurentima jest da govori jezikom ulice, dometnuvši pritom da "u zagradi, upozorava na našeg predsjednika". "Dakle, stvara se privid 'ja govorim kao oni, oni govore kao ja', za razliku od otuđene političke, intelektualne elite koja govori nekim drugim jezikom", rekao je analitičar. "Naravno besmislica da Trump ima veze s pukom, ali on barem glumi da pripada puku".
Puhovski smatra da će Trump nanijeti veliku štetu SAD-u jer će oštetiti institucije i ugroziti liberalnu demokraciju, ali da će svijetu kratkoročno donijeti nešto dobro: "stanku u krvoproliću". "On će izdogovarati prekid vatre i onda uplesti EU" i imat ćemo zamrznuti sukob, zaključuje Puhovski.
16:00 Analitičar Cvrtila: Trump pogodio prave teme
Ekonomija, imigracija i sigurnost teme su koje su mobilizirale birače da na američkim predsjedničkim izborima glas daju Donaldu Trumpu, dok se demokratska kandidatkinja Kamala Harris previše fokusirala na svog suparnika i propustila je jasno definirati svoje politike, ocijenili su hrvatski analitičari.
Vlatko Cvrtila podsjetio je da su mjesecima pred izbore sva istraživanja pokazala da Amerikance najviše brinu stanje gospodarstva, inflacija, imigracija i s tim povezana sigurnost. "Trump je uspio mobilizirati svoje glasače, ali i pogoditi pravu temu za neodlučne birače koji nisu povezani s jednom ili drugom strankom. Očito je ekonomija presudila", rekao je Cvrtila za Hinu.
Također ističe da je Trump imigraciju predstavljao kao ozbiljno sigurnosno pitanje koje ugrožva živote i zadobio je povjerenje birača ga može riješiti. On ističe da je Harris bila opterećena time što je kasno ušla utrku i mogla je samo nastaviti s politikama koje je već definirao Joe Biden, uz male modifikacije.
Druga stvar je, dodaje Cvrtila, da su demokrati bili jako zauzeti pitanjem pobočaja zato što su mislili da bi to pitanje, koje se pokazalo bitnim u izborima za Kongres 2022., moglo biti presudno da se potaknu žene koje će glasati za zaštitu svojih prava. "Pitanje demokracije i zaštite institucija je najmanje utjecalo na odluke birača", rekao je Cvrtila i naveo da se Harris, koja je u kampanji optuživala Trumpa da je fašist i tiranin, prekasno okrenula pomirljivijem tonu i važnijim temama.
Što se vanjske politike tiče, posebice rata u Ukrajini i na Bliskom istoku, Cvrtila smatra da će se Trump angažirati, u jednom dijelu, oko rata u Ukrajini, ali da mu to neće biti prioritetni fokus u njegovoj vanjskoj politici te da će se više usredotočiti na Bliski istok i Kinu.
"Kina mu je rival s kojim se želi natjecati i tu će se više angažirati jer je Kina i odnos prema Kini vezan za unutarnja ekonomska pitanja", rekao je Cvrtila.
Cvrtila smatra da se mogu očekivati neke promjene u politici prema Ukrajini, ali se ne može reći da će Trump djelovati tako da ugrozi poziciju Ukrajine u ratu s Rusijom. Cvrtila podsjeća da je zapad 2022. usvojio strategiju da Rusija u tom ratu ne smije pobijediti. "Njegova će administracija biti pred izborom: treba li djelovati u okviru te strategije ili će se opredijeliti za zaustavljanje sukoba i traženja određenog rješenja za nemogućnost daljnjeg ratovanja", rekao je Cvrtila.
Govoreći o ratu na Bliskom istoku između Izraela i više terorističkih skupina na nekoliko fronti koje podržava Iran, Cvrtila navodi da izraelski premijer Benjamin Netanyahu želi uvlačenje SAD-a u rat na kako bi se oslabio teokratski režim u Teheranu. "On je uspio, Hamas ne postoji više, Hezbolah je obezglavljen (....) Iran je dosta oprezan kako postupati prema Izraelu", rekao je Cvrtila. On smatra da daljnja eskalacija nije nemoguća te da će onda podrška SAD-a Izraelu biti puno jača.
15:00 Habeck: Njemačka vlada mora ostati djelotvorna nakon pobjede Trumpa
Potpredsjednik njemačke vlade i ministar gospodarstva Robert Habeck (Zeleni) pozvao je na koalicijske partnere, uoči kriznog sastanka vlade u srijedu, na jedinstvo, posebice sada, u trenutku kada se Europa zbog pobjede Donalda Trumpa na američkim izborima suočava s novim izazovima. "Povratak Donalda Trumpa na vlast za Njemačku znači da vlada mora ostati apsolutno djelotvorna", rekao je Robert Habeck u srijedu uoči kriznog sastanka s predstavnicima stranaka koalicijske vlade, socijaldemokratskim kancelarom Olafom Scholzom i predsjednikom Liberalno-demokratske stranke Christianom Lindnerom.
Ministar gospodarstva rekao je kako rezultati izbora u SAD-u Europskoj uniji nalažu jedinstvo, pri čemu Njemačka ima važnu ulogu. "Posljedica rezultata izbora u SAD-u znači da Njemačka ne smije ispasti iz igre i da cijelo vrijeme mora biti u stanju djelovati", rekao je Habeck.
On je kazao kako krizni razgovori između predstavnika stranka vladajuće koalicije moraju ići u smjeru prevladavanja različitih stajališta i osiguravanju djelotvornosti njemačke vlade. Njemačku vladu već tjednima potresaju interne svađe oko mnogih važnih političkih pitanja pri čemu su u prvom planu teme poput financija i odnos prema nereguliranoj migraciji. Pritisak na vladu je povećan nakon nekoliko izbora u saveznim pokrajinama u rujnu na kojima su stranke vladajuće koalicijske vlade Olafa Scholza doživjele velik poraz pa se već danima spekulira o mogućem raspadu vlade.
13:00 - I da je izgubio izbore, Donald Trump bi održao govor jer bi išao na rušenje legitimiteta. Imao je sigurno spremna oba govora. Dakle, pobjednički govor mu je bio pripremljen, iako on dosta improvizira, pročita i prepriča pa je po tome neobičan u odnosu na predsjednike koji pred sobom imaju hrpu papira. Vidjet ćemo, pak, je li politički sazrio proteklih godina, odnosno između dva mandata - komentira komunikologinja dr.sc. Ljiljana Buhač, koju smo zamolili za kratku analizu Trumpovog pobjedničkog govora, ali i općenito komunikacijski aspekt.
12:40 - Inače, Donald Trump trebao bi postati tek drugi predsjednik u povijesti SAD-a koji je došao drugi puta na vlast, a da to nije bilo uzastopno. Prvi koji je uspio povratiti svoju vlast nakon što je jednom izgubio iz pozicije predsjednika je bio Grover Cleveland i to još krajem 19. stoljeća. On je bio američki predsjednik od 1885. do 1889., a nakon što je te godine izgubio, svoju je vlast povratio na isti način kao i Trump, odmah jedan mandat nakon - od 1893. do 1897.
12:30 - VEČERNJI TV Treba li Europa strahovati od pobjede Trumpa? Analizira Ante Kotromanović
12:00 - U emisiji Večernjeg TV-a za američke izbore, gostovao je stručnjak za Bliski istok Večernjeg lista, Hassan Haidar Diab, kojeg je ugostila Petra Balija. Diab je pojasnio zanimljiv trend među arapskim i muslimanskim biračima koji su, iznenađujuće, glasali za Donalda Trumpa, čime su u nekoliko neizvjesnih država njegovi glasovi donijeli prevagu.
11:34 - Bivši predsjednik Donald Trump pobijedit će potpredsjednicu Kamalu Harris, objavio je svoje konačne prognoze CNN, označivši svojevrsni kraj ove burne političke utakmice. Prvi je Trumpovu pobjedu prognozirao Fox News, medij koji je inače blizak republikancima, a nakon kraće šutnje isto je u konačnici potvrdio i CNN. Trump će se vratiti na najvišu državnu dužnost četiri godine nakon što je potaknuo nasilnu pobunu na američkom Kapitolu u sklopu nastojanja da se održi na vlasti jer je odbio prihvatiti rezultate izbora 2020. koje je izgubio od predsjednika Joea Bidena, objavio je američki medij.
Ovaj konačni poraz Harris CNN je prognozirao nakon što je još jedna ključna država, popularno nazvana i ''swing državom'', Wisconsin, pala u ruke Trumpa, čime je on osvojio dodatnih 10 elektorskih glasova.
11:27 - CNN predviđa da će pobjedu u New Jerseyju pobjedu odnijeti Kamala Harris, kao što je i Joe Biden odnio na izborima 2020. Ovdje se radi o 14 elektorskih glasova, ali to nije savezna država koja se smatra ''swing državom'', odnosno ona u kojoj građani nisu tradicionalno priklonjeni demokratima, odnosno republikancima.
11:00 - Kremlj se oglasio nakon izvjesne pobjede Donalda Trumpa, tvrdeći da nisu upoznati s bilo kakvim planom Vladimira Putina da mu čestita. Glasnogovornik Dmitrij Peskov također je rekao da su SAD i dalje neprijateljska zemlja prema Rusiji.
Moskva pozorno prati događaje i analizira izjave američkih političara o tome, rekao je Peskov, dodajući da su odnosi između dviju zemalja na povijesno niskoj razini. Trump je ranije stao na stranu Putina zbog američkih obavještajnih podataka o miješanju u izbore, uskratio je pomoć Ukrajini i kontinuirano kritizirao NATO. Međutim, također je osudio rusku invaziju na Ukrajinu i inzistirao na tome da ima dobar odnos s ukrajinskim čelnikom Volodimirom Zelenskim.
10:50 - Najstariji sin Donalda Trumpa, Donald Trump Jr., oglasio se na društvenim mrežama nakon što su mediji prognozirali sada sasvim izvjestan povratak bivšeg američkog predsjednika na vlast. On se, naime, osvrnuo na objavu Joe Bidena iz veljače koja je privukla puno pozornosti, nakon pobjede Kansas City Chiefsa na prošlogodišnjem Superbowlu. Biden je tada bio objavio fotografiju sebe, dok mu iz očiju sija crveno svjetlo, a u opisu je pisalo u sarkastičnom tonu: ''Baš onako kako smo to isplanirali''.
- Uspjeli smo, Joe!!! - nadovezao je Donald Trump Jr. u svojoj objavi.
We did it Joe!!! https://t.co/3JE4emIBm2
— Donald Trump Jr. (@DonaldJTrumpJr) November 6, 2024
10:35 - Što mislite o rezultatima američkih izbora? Svoje mišljenje izrazite u anketi ispod.
10:20 - Potpredsjednica Kamala Harris osvojit će elektorske glasove Minnesote, projekcija je CNN-a, i time osvojiti dodatnih 10 glasova. Harris se dosad popela na 205 elektorskih glasova, no za pobjedu joj nedostaju još njih 65, čime je ujedno i njena pobjeda na ovim izborima nemoguća.
10:00 - CNN-ov voditelj Jake Tapper izgledao je šokirano i zapanjeno nakon što je čuo da rezultati prijevremenih izbora u Georgii idu u prilog Donaldu Trumpu. Nakon što je politički direktor CNN-a David Chalian rekao Tapperu da nezavisni birači u Georgii daju prednost Trumpu s 54 prema 43 posto, prema izlaznim anketama, voditelj je ostao doslovce bez teksta. Više OVDJE.
9:50 - Na europskim su burzama u srijedu ujutro cijene dionica znatno porasle, kao i američki terminski indeksi, jer će se, po svemu sudeći, republikanski predsjednički kandidat Donald Trump vratiti u Bijelu kuću. Wall Streetu, čini se, odgovara Trumpova pobjeda. Već su jučer Dow Jones, S&P 500 i Nasdaq porasli više od 1 posto, a jutros su terminski indeksi u plusu više od 1 posto, pa se danas očekuje daljnji snažan rast cijena dionica na najvećoj svjetskoj burzi.
To je ohrabrilo i europske ulagače. Na kineskim su burzama cijene dionica pale jer je vjerojatna Trumpova pobjeda izazvala zabrinutosti, s obzirom da je Trump za prošlog predsjedničkog mandata uveo carine na uvoz kineskih proizvoda, a i u sadašnjoj kampanji najavio je uvođenje carina od 60 i više posto na kineske proizvode.
„Povećani su izgledi za Trumpovu pobjedu, pa se kineski ulagači plaše dodatnog rasta tenzija u vezi trgovinskih odnosa i konkurencije u tehnološkom sektoru”, kaže Steven Leung, direktor u tvrtki UOB Kay Hian.
9:40 - Niti sat vremena nakon što ga je Fox proglasio izbornim pobjednikom, Donaldu Trumpu počele su stizati brojne čestitke iz svijeta. Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte čestitao je u srijedu Donaldu Trumpu nakon što je republikanac proglasio pobjedu na predsjedničkim izborima u SAD-u.
"Upravo sam čestitao Donaldu Trumpu na njegovom izboru za predsjednika Sjedinjenih Država. Njegovo vodstvo ponovno će biti ključno za održanje našeg Saveza snažnim. Radujem se ponovnoj suradnji s njim na promicanju mira snagom kroz NATO", rekao je Rutte. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij čestitao je u srijedu Donaldu Trumpu na "impresivnoj" pobjedi.
“Cijenim predanost predsjednika Trumpa pristupu do ‘mira snagom’, upravo je to načelo koje praktički može približiti pravedan mir u Ukrajini”, rekao je Zelenskij na društvenoj mreži X.
9:30 - Potvrde li rezultati prognoze, što Trumpov povratak na vlast znači i što možemo očekivati, komentirao je u emisiji Večernji TV-a zamjenik urednika vanjske politike Večernjeg lista Dino Brumec.
9:15 - Tko su bili Trumpovi birači? Za Trumpa je glasala većina bijelih birača te onih bez fakultetske diplome, barem tako pokazuju izlazne ankete s izbora no ti se podaci još mogu promijeniti. Više OVDJE.
9:00 - Pobjednički zagrljaji i delirij s jedne strane, a s druge potpuna tuga: Pogledajte kako se slavilo i tugovalo u SAD-u
8:45 - Najnovije rezultate i kako će ovaj povijesni preokret utjecati na Europsku uniju, komentira Večernjakov novinar Tomislav Krasnec iz Bruxellesa.
8:30 Trump uz ovacije drži govor. Pratite ga OVDJE.
8:05 - Bivši predsjednik Donald Trump pobijedit će u državi Pennsylvaniji, ključnom bojnom polju, predviđa CNN. U Pennsylvaniji je u igri 19 elektorskih glasova. Za pobjedu na predsjedničkim izborima 2024. potrebno je najmanje 270 elektorskih glasova, a najnoviji podaci pokazuju da je Trumpu otišlo 265 elektorskih glasova.
7:50 - Bivši predsjednik Trump porazio je potpredsjednicu Kamalu Harris u nevjerojatnoj pobjedi, prognozirao je nakon zatvaranja birališta prvi Fox News. Ovaj medij kojeg se i inače smatra bliskim republikancima najavio je kako će Trump dobiti drugi mandat u Bijeloj kući ''nakon povijesnog izbornog ciklusa ispunjenog neviđenim obratima i dvama atentata''.
7:45 - Čeka se prvo obraćanje Donalda Trumpa nakon zatvaranja birališta. Njegov govor detaljno možete pratiti OVDJE.
7:40 - Politička analitičarka Večernjeg lista Marijana Grbeša Zenzerović komentirala je prve dojmove nakon izbora.
7.30 - Prema projekcijama Fox Newsa, Donald Trump pobjeđuje u ključnoj državi Pennsylvaniji. Država je to koja donosi 19 elektorskih glasova.
7:05 - CNN javlja da je Kamala Harris osvojila je New Mexico. To je država koja donosi pet elektronskih glasova, a na zadnjih troje izbora ondje su pobjeđivali Demokrati.
07:00 Zatvorena su posljednja birališta u SAD-u. U Nevadi je prebrojano 17 posto glasova. Prema njima, Trump ima 57,1 posto, a Harris 41 posto podrške.
06:45 Kamala Harris večeras neće držati govor, objavili su upravo iz njezina stožera. Tim bivšeg predsjednika Donalda Trumpa premješta članove sa zabave u kongresni centar autobusima, rekao je izvor CNN-a. Očekuje se da će stići u kongresni centar prije Trumpova govora.
06:39 Trump odnosi pobjedu u Georgiji koja ima 16 elektorskih glasova, prognozira CNN. S obzirom na to, CNN ističe kako Trump ima 246 elektorskih glasova, dok je Harris na 182. Georgia je 2020. godine pomogla predsjedniku Bidenu da dođe do Bijele kuće. Biden je tada pobijedio za 11.779 glasova.
06:23 CNN navodi kako Trump ima 230 elektorskih glasova, a Harris 182. Prema Fox Newsu, Trump ima 232, a Harris 216. NYT ističe da Trump ima 230, a Harris 210 elektorskih glasova. Ovo su trenutnu rezultati u "swing" državama:
Pennsylvania: Prebrojeno 87% glasova - Trump 50,9 posto, Harris 48,1 posto
Georgia: Prebrojeno više od 95% glasova - Trump 50,8 posto, Harris 48,5 posto
Sjeverna Karolina: Prebrojeno 92% glasova - Trump 50,8 posto, Harris 48 posto
Michigan: Prebrojeno 52% glasova - Trump 52,4 posto, Harris 45,9 posto
Wisconsin: Prebrojeno 78% glasova - Trump 51,2 posto, Harris 47,3 posto
Arizona: Prebrojeno 53% glasova - Trump 49,96 posto. Harris 49,24 posto
Prvi rezultati za Nevadu još uvijek nisu poznati.
06:14 "Gem, set i meč", istaknuo je na platformi X Elon Musk, a potom objavio i fotografiju gdje je u društvu Donalda Trumpa. Musk je, naime, otvoreno podržao predsjedničkog kandidata.
🇺🇸🇺🇸The future is gonna be so 🔥 🇺🇸🇺🇸 pic.twitter.com/x56cqb6oT5
— Elon Musk (@elonmusk) November 6, 2024
06:00 Fox News prognozira da će republikanci preuzeti kontrolu nad Senatom. Stranka će imati najmanje 51 mjesto, dovoljno za apsolutnu većinu. Prijelomno mjesto je Nebraska, gdje Fox News predviđa da će sadašnja republikanska senatorica Deb Fischer pobijediti nezavisnog protukandidata Dana Osborna. Još nije jasno tko će biti sljedeći čelnik većine u Senatu. Republikanski čelnik Mitch McConnell, koji je čelnik Senata s najdužim stažem u povijesti, najavio je ranije ove godine da će odstupiti.
05:34 Trump osvaja Sjevernu Karolinu koja ima 16 elektorskih glasova, prognozira AP. Ovo su trenutnu rezultati u "swing" državama:
Pennsylvania: Prebrojeno 77% glasova - Trump 51,2 posto, Harris 47,9 posto
Georgia: Prebrojeno 95% glasova - Trump 51 posto, Harris 48,3 posto
Sjeverna Karolina: Prebrojeno 89% glasova - Trump 50,8 posto, Harris 48,1 posto
Michigan: Prebrojeno 35% glasova - Trump 52,3 posto, Harris 45,9 posto
Wisconsin: Prebrojeno 68% glasova - Trump 50,9 posto, Harris 47,6 posto
Arizona: Prebrojeno 53% glasova - Trump 49,66 posto, Harris 49,53 posto
Prvi rezultati za Nevadu još uvijek nisu poznati.
05:10 Nedavno objavljeni koeficijenti klađenja pokazuju da Trump napreduje, dok pristižu novi izborni rezultati. Prema tome, navodi Newsweek, Trump ima 76,63 posto šanse za pobjedu na izborima. S druge strane, Harris ima 23,37 posto šanse da pobijedi u utrci.
05:03 Kamala Harris osvaja Kaliforniju koja ima 54 elektorska glasa, prognozira CNN. Trump, dodaje CNN, osvaja Idaho. Fox News ima istu projekciju kao CNN te dodaje kako Harris osvaja Oregon, a Trump Iowu.
04:55 Usprkos očekivanjima da će dio latinoameričkih birača svoj glas dati demokratima, ove su godine napravili preokret. >>OPŠIRNIJE
04:50 Dok će potpredsjednica i demokratska kandidatkinja za predsjednicu Kamala Harris rezultate izbora pratiti na svojoj izbornoj zabavi na Sveučilištu Howard nedaleko od Bijele kuće, još uvijek aktualni predsjednik Joe Biden izbornu će noć provesti u društvu prve dame i višeg osoblja Bijele kuće
Kako izgleda atmosfera kod Sveučilišta Howard, dok se očekuje dolazak Kamale Harris, možete pogledati OVDJE.
04:38 CNN prognozira da Harris osvaja Colorado i New York, a Trump Mississippi, Ohio, Montanu, Utah i Louisianu. Fox News ističe kako je prerano za proglasiti Michigan, Wisconsin i Arizonu. Dodaje da Trump ima prednost u Iowi, Nebraski, Louisiani, Kansasu, Sjevernoj Dakoti i Južnoj Dakoti te Wyomingu. Harris će, dodaje se, osvojiti New York i Colorado.
Prema CNN-u, Trump ima 195 elektorskih glasova, a Harris 91. Fox News da Trump ima 211 glasova, a Harris 117. The New York Times ističe da Trump trenutno ima 198, dok Harris ima 112 elektorskih glasova.
VEZANI ČLANCI:
04:19 Trump je preuzeo vodstvo u Pennsylvaniji, nakon 52 posto prebrojanih glasova. Trenutno on ima 50,7 posto, a Harris 48,4 posto podrške.
03:54 The New York Times prognozira da Trump zasad osvaja 178 elektorskih glasova, a Harris 99. Fox News navodi da Trump osvaja Texas koji ima 40 elektorskih glasova.
03:27 Prema CNN-u, Trump zasad ima 154 elektorska glasa, a Harris 53. Fox News navodi da Trump ima 195 elektorskih glasova, a Harris 113.
U Pennsylvaniji je zasad prebrojano 19 posto glasova, a Harris je u prednosti sa 60,2 posto podrške. Trump trenutno ima 38,9 posto. U Georgiji je situacija obrnuta, prema 71 posto glasova. Naime, Trump je u prednosti s 52,6 posto podrške, dok Harris ima 46,8 posto. U Sjevernoj Karolini, nakon 40 posto prebrojanih glasova, Trump ima 51,9 posto, a Harris 47 posto. U Wisconsinu je trenutno prebrojan tek jedan posto glasova, a prema njima Trump ima 62,3 posto, a Harris 36,5 posto podrške. Michigan je prebrojao deset posto glasova. Prema njima, Harris ima 52,3 posto, a Trump 45,8 posto. Prvi rezultati za Nevadu i Arizonu, preostale "swing" države, još uvijek se čekaju.
02:39 Ovo su trenutnu rezultati u "swing" državama:
Pennsylvania: Prebrojeno 8% glasova - Harris 71,5%, Trump 27,7%
Georgia: Prebrojeno 52% glasova - Trump 55,1%, Harris 44,4%
Sjeverna Karolina: Prebrojeno 14% glasova - Trump 49,5%, Harris 49,5%
Michigan: Prebrojeno 5% glasova - Harris 57,3%, Trump 40,8%
Prvi rezultati za Wisconsin, Arizonu i Nevadu još uvijek se čekaju.
02:30 Donald Trump osvojit će Južnu Karolinu, navodi CNN, koja ima devet elektorskih glasova. Također, prognozira se da on odnosi pobjedu i u državi Arkansas koja ima šest elektorskih glasova.
02:03 Prema prognozama CNN-a, Harris osvaja Massachusetts i Maryland, a Trump Alabamu, Missouri, Oklahomu, Tennessee i Floridu. Fox News navodi kako je prerano prognozirati rezultate za Pennsylvaniju i njenih 19 elektorskih glasova. Ona bi, naime, mogla biti odlučujuća za pobjedu. Fox News predviđa da će Trump osvojiti Floridu, Tennessee, Alabamu, Mississippi, Oklahomu i Missouri. Fox News prognozira da će Harris osvojiti Illinois, New Jersey, Massachusetts, Connecticut, Maryland, Rhode Island i Washington D.C.
01:49 Gotovo 31.000 glasačkih listića u Milwaukeeju mora se ponovno prebrojati nakon što oko 13 strojeva za prebrojavanje glasova navodno nije dobro zaključano. Gradski dužnosnici rekli su da ne sumnjaju u poštenje glasanja, ali su iz opreza odlučili ponovno brojati glasove, ističe Fox News.
01:32 Donald Trump osvojit će Zapadnu Virginiju koja ima četiri elektorska glasa, prognoziraju CNN i Fox News.
01:23 Nakon što je prebrojano 4% glasova u Georgiji, Trump je preuzeo vodstvo. On trenutno ima 51,7% podrške, a Harris 47,9%.
01:12 Fox News prognozira da će Trump osvojiti Indianu. Riječ je o državi koja ima 11 elektorskih glasova. U Georgiji je prebrojano 3% glasova prema kojima Harris ima 51,1% podrške, a Trump 48,5%. Georgia ima 16 elektorskih glasova.
01:02 Bivši predsjednik Donald Trump pobijedit će u Kentuckyju, prognozira CNN. Kentucky ima osam elektorskih glasova. Nakon prebrojanih 7% glasova, Trump u Kentuckyju ima 71,1% podrške, a Harris 27,8%. CNN navodi i kako će Kamala Harris pobijediti u Vermontu koji ima tri elektorska glasa. Za pobjedu na predsjedničkim izborima potrebno je najmanje 270 elektorskih glasova.
00:55 Republikanski kandidat na američkim predsjedničkim izborima Donald Trump u utorak je govorio o "glasinama" prema kojima su izborne operacije u Philadelphiji obilježene "masovnom prijevarom", ne pruživši ni najmanji dokaz za te optužbe koje vlasti opovrgavaju. “Puno se šuška o golemim prijevarama u Philadelphiji”, napisao je republikanski kandidat za Bijelu kuću o ovom demokratskom uporištu Pennsylvanije, države koja bi mogla biti presudna kada se radi o izboru novog stanovnika Bijele kuće.
Vlasti Philadelphije oštro su osporile optužbe. "Ova je tvrdnja potpuno neutemeljena", rekao je Seth Bluestein, gradski dužnosnik, o glasovanju u Philadelphiji koje je proteklo "sigurno".
Donald Trump rekao je u utorak ujutro da bi bio spreman priznati poraz protiv Kamale Harris ako "izbori budu pošteni". Trump nikada nije priznao poraz na izborima 2020. Demokratski tabor rekao je u ponedjeljak da "očekuje" da će se republikanac proglasiti pobjednikom prije vremena, kao što je to učinio 2020., iako je na kraju izgubio izbore od Joea Bidena.
00:30 Prema prvim rezultatima, koji se odnose tek na nekoliko posto glasova, Donald Trump u prednosti je u Indiani i Kentuckyju. Indiana je prebrojala 5% glasova prema kojima Trump ima 62,2% podrške. U Kentuckyju, nakon prebojanih 2% glasova, Trump ima 66,1% podrške.
00:08 Zatvorena prva birališta
Zatvorena su prva birališta u saveznim državama Indiani i Kentuckyju, navodi BBC. Desetak biračkih mjesta u Georgiji ostat će dulje otvoreno zbog nevjerodostojnih prijetnji koje su nakratko prekinule glasovanje, rekao je državni tajnik Brad Raffensperger.
Indiana, Kentucky, Florida, Georgia, Južna Karolina, Virginia i Vermont prvih su sedam država koje zatvaraju birališta. Među njima je i Georgia kao "swing država" u kojoj se pobjede republikanaca i demokrata izmjenjuju od izbora do izbora. Pola sata kasnije, birališta zatvara još nekoliko država, a u dva sata po srednjoeuropskom vremenu glasanje će završiti u čak 22 države, među kojima je i vjerojatno ključna Pennsylvania. Pobjeda u toj saveznoj državi mogla bi značiti i konačnu pobjedu za jednog od kandidata.
Ankete pokazuju da je dvoje kandidata izjednačeno na nacionalnoj razini, ali i u 'prevrtljivim' saveznim državama, čime se ovi izbori ocjenjuju kao najneizvjesniji. Po većini američkih medija, Harris ima dosad gotovo sigurnih 226 izbornika, a Trump 219. Za pobjedu potrebno je 270 elektora od 538. Do pet sati po srednjoeuropskom vremenu zatvorena će biti sva birališta osim na Aljasci.
23:50 U nekim državama rekordan odaziv, unatoč prijetnjama
Neke države već javljaju da imaju rekordan odaziv birača, unatoč prijetnjama koje su usmjerene na ometanje glasovanja. Michigan, Wisconsin i Georgia primili su prijetnje za koje se sumnja da dolaze iz Rusije, rekao je američki dužnosnik za CNN. "Čini se da prijetnje potječu s ruskih domena e-pošte", rekao je FBI u utorak. "Niti jedna od prijetnji do sada nije utvrđena vjerodostojnom."
Michigan već bilježi rekordan odaziv birača, rekla je državna tajnica Jocelyn Benson, te dodala kako je primljeno nekoliko nevjerodostojnih prijetnji bombom. Najmanje 3,3 milijuna ljudi u Michiganu glasovalo je prijevremeno. Georgia javlja kako bi odaziv mogao premašiti 5,15 milijuna ako se trenutni trendovi održe. Nešto manje od 4 milijuna ljudi glasalo je na izborima 2020. Nevjerodostojne prijetnje bombama prijavljene su u najmanje tri tamošnja okruga.
23:45 Astronauti na svemirskoj postaji pozivaju američke građane da glasaju
Američki astronauti na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS) pozvali su svoje sunarodnjake da glasaju na predsjedničkim izborima. "Nije važno sjedite li, stojite ili lebdite - važno je da glasate!", napisali su astronauti Don Pettit i Nick Hague u objavi na Instagramu.
Objavili su fotografiju na kojoj s kolegama Butchom Wilmoreom i Suni Williams lebde u postaji držeći se za ruke. Neki nose čarape na kojima piše "Ponosni što smo Amerikanci". Po CNN-u, astronauti su glasali prijevremeno. Glasovi dani u svemiru bili su preneseni s ISS-a na Zemlju putem NASA-ine satelitske mreže.
23:40 Amerikanci glasaju
Američki glasači u utorak od istočne obale prema zapadnoj izlaze na neizvjesne i napete izbore na kojima odlučuju hoće li u Bijelu kuću u iduće četiri godine bivši predsjednik Donald Trump ili potpredsjednica Kamala Harris. Birališta na istočnoj obali, uključujući New York, otvorila su se u 6 sati ujutro po mjesnom vremenu (u podne po srednjoeuropskom), a do 16 sati po srednjoeuropskom otvorena su svuda osim na Aljasci i na Havajima.
Aktualna demokratska potpredsjednica Harris i republikanac Trump proveli su posljednje tjedne kampanje užurbano, usredotočivši se na ključne savezne države koje će u konačnici odlučiti ukupnog pobjednika izbora. Pravni stručnjaci i politički analitičari upozoravaju na veliku vjerojatnost objave rezultata tek za nekoliko dana, a možda i tjedana, jer bi izjednačen rezultat mogao pokrenuti ponovna prebrojavanja i pravna osporavanja.
Čelnici diljem svijeta pozorno prate utrku u SAD-u. Američki izbori imaju velik utjecaj na globalnu situaciju jer SAD igra ključnu ulogu na poprištima svjetskih sukoba i tenzija, poput Ukrajine, Bliskog istoka i Tajvana, kao i u utjecajnim međunarodnim tijelima poput NATO-a.
Strah zbog osporavanja rezultata i nasilja
Strahovi od "nasilja vezanog za izbore” nisu samo spekulacija, napisao je u nedavnom izvješću organizacije "International Crisis Group" Michael Wahid Hanna, navodeći nasilni upad Trumpovih pristaša na Kapitol 6. siječnja 2021. godine, u trenutku potvrđivanja izborne pobjede demokrata Joea Bidena. "I dalje je moguće da će Trump ohrabriti svoje pobornike da siju kaos oko prebrojavanja glasova i procesa verifikacije rezultata, tako pokušavajući stvoriti izgovor za izvanredne procedure kako bi izbori koje osporava otišli u njegovom smjeru”, pisao je Hanna.
Sam Trump je tijekom kampanje bio meta dva atentata. U srpnju ga je napadač pogodio metkom u uho, a nekoliko tjedana kasnije, prije samog planiranog napada uhićen je naoružani muškarac na njegovom golf igralištu na Floridi.
Povijest u stvaranju
Harris, kandidatkinja afroameričkih i indijskih korijena, u središte svoje kampanje stavila je pitanja prava na pobačaj i troškova života. No bivša državna tužiteljica i senatorica usredotočila se i na prijetnju za koju smatra da Trump predstavlja za demokraciju. Na istom mjestu s kojeg se obraćao svojim pobornicima prije no što su upali na Kapitol Trumpa je nazvala tiraninom. On se usredotočio na pitanje ilegalnih migracija, inflacije i vanjske politike. Najavljivao je masovne deportacije, niz carina na uvoz iz drugih zemalja, napuštanje zelenih inicijativa i dovršavanje rata u Ukrajini "u 24 sata”. Trumpovi govori bili su puni osobnih uvreda upućenih Harris koju je nazivao "lijenom” i "glupom kao stup”.
Harris u svojoj kampanji nije isticala rasu i spol. No ako pobijedi, ona će postati prva predsjednica u američkoj povijesti, a nijedan od 45 muškaraca koji su dosad bili na toj funkciji nije bio azijskog porijekla. I Trumpova pobjeda ušla bi u povijest. Samo je jednom predsjedniku dosad uspjelo da dva puta uđe u Bijelu kuću, a da to nije u nizu – bio je to Grover Cleveland krajem 19. stoljeća. Nova pobjeda 78-godišnjeg milijardera učinila bi ga i najstarijim izabranim predsjednikom.
Neočekivan izbor za birače
Malo tko bi prije godinu dana očekivao da će se na izborima suprotstaviti baš Trump i Harris. Republikančevi problemi sa zakonom, između ostalog i zbog pokušaja osporavanja rezultata prošlih izbora na kojima je izgubio od Bidena, neke u njegovoj stranci su uvjerili da on nije njihov kandidat. No on je uspješno pobijedio svoje protivnike na predizborima i ponovno postao predvodnik republikanaca. Predsjednik Joe Biden u početku je odabir demokrata za izbore koji si tada djelovali kao repriza 2020. godine. No on je iznenadno odustao od kandidature nakon lošeg nastupa u predsjedničkoj debati i pritiska stranačkih kolega pa je svoje mjesto prepustio potpredsjednici Harris za koju su istraživanja pokazala da je i dalje nepoznata široj američkoj javnosti. Ona je uspjela stvoriti entuzijazam u stranci i sustići prednost koju je Trump u anketama imao nad Bidenom. Ona i Trump su u posljednjim anketama bili gotovo pa izjednačeni.
Pravo glasa ima 240 milijuna Amerikanaca, a na izborima će se izabrati i sastav Zastupničkog doma te trećina Senata. Svoje rane glasove već je dalo više od 77 milijuna Amerikanaca, među njima i Biden koji je to učinio u svom Delawareu.
Američke izbore i jučerašnji tijek događaja pratili smo OVDJE.
GALERIJA Swing države, elektorski glasovi... Evo kako funkcioniraju američki predsjednički izbori
A tulili ste da ce biti napeto,ne pomaze propaganda