POVIJESNI PREGLED

Kako je propadala nekad druga po snazi stranka u Hrvatskoj

Foto: Davor Višnjić/PIXSELL
Dražen Budiša
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Dražen Budiša
Foto: Davor Višnjić/PIXSELL
Dražen Budiša i Vlado Gotovac
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Dražen Budiša i Ivica Račan
Foto: Davor Puklavec/PIXSELL
Ivan Čehok i Đurđa Adlešič
Foto: Željko Lukunić/PIXSELL
Đurđa Adlešić i Ivan Čehok
Foto: Patrik Macek/PIXSELL
Darinko Kosor
20.12.2017.
u 11:39
90-ih su bili druga najjača stranka u Hrvatskoj, iza HDZ-a, a 200. godine ulaze u Vladu s SDP-om. No, od stranačkog raskola HSLS se nikada nije oporavio. Donosimo pregled broja zastupnika HSLS-a u Saboru u svim sazivima Sabora...
Pogledaj originalni članak

Devedesetih su bili druga najjača stranka u Hrvatskoj, iza HDZ-a, a 200. godine ulaze u Vladu s SDP-om. No, od stranačkog raskola HSLS se nikada nije oporavio. Donosimo pregled broja zastupnika HSLS-a u Saboru u svim sazivima Sabora...

HSLS je prvi put u Zastupnički dom Sabora ušao u drugom sazivu 1992. godine i to u velikom stilu. S 14 zastupnika (1 manjinac) stranka Dražena Budiše bila je druga po snazi, odmah iza HDZ-a. U tom sazivu bilo je ukupno 138 zastupnika.

I u trećem sazivu pod vodstvom Dražena Budiše i u jednom razdoblju Vlade Gotovca, HSLS s 12 zastupnika (od ukupno 127) ostaje druga stranka po broju mandata u parlamentu. 

U četvrtom sazivu HSLS u koaliciji sa SDP-om dolazi 2000. godine na vlast i ulazi u Vladu. No, stranački raskol i izlazak iz Vlade početnih rekordnih 24 zastupnika do kraja mandata snizio je na 14 zastupnika.

U petom sazivu 2003. godine HSLS pada na samo dva saborska zastupnika. Na mjestu čelnika stranke u tom su se mandatu izmijenili Dražen Budiša, Ivan Čehok i Đurđa Adlešić. 

U šestom sazivu HSLS 2007. godine osvaja dva mandata u Saboru, a 2009. godine za predsjednika je izabran Darinko Kosor.

Nakon što u sedmom sazivu HSLS ne uspijeva ući u Sabor, to im ponovno uspijeva 2015. godine u osmom sazivu kada su izabrani Darinko Kosor i Dario Hrebak. 

U aktualnom, devetom sazivu Sabora HSLS predstavlja samo predsjednik Darinko Kosor.    

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 30

TO
tolitol
12:06 20.12.2017.

Pogriješio je prvo Gotovac 1996. kada je na pritisak drugih tadašnjih opozicijskih čelnika odustao od stvaranja koalicijske vlade s HDZ-om. Da je to tada napravio, tada respektabilan i snažan HSLS mogao je u ogromnoj mjeri doprinijeti i demokratizaciji i ekonomskoj liberalizaciji u zemlji. Zemlja bi također izašla iz izolacije, te bismo 2004. ušli u EU. A izbjegli bismo i halapljivom vanjskom zaduživanju u režiji SDP-a i HNS-a nakon 2000. No popustio je ostatku tadašnje oporbe te se ostatak priče zna. Budiša je prvo utopio HSLS u Račanoj vladi, a potom je SDP-u omogućio da ga raskoli. Rezultat: nestanak HSLS-a.

DO
DonQuijote
13:27 20.12.2017.

Čim su ušli u koaliciju s komunistima bilo je jasno da su gotovi. Šteta onda je oporba bila prohrvatska, danas više nije.

Avatar upitnik.pita
upitnik.pita
12:09 20.12.2017.

Zub vremena i loša prosudba?