Sport u Palestini

Kako su se Hamas i Fatah uspjeli pomiriti oko nogometa

Foto: arhiva VL
Kako su se Hamas i Fatah uspjeli pomiriti oko nogometa
01.05.2010.
u 18:00
Hamas je 2007. zabranio prvenstvo i kup u pojasu Gaze. Tri godine kasnije razum je ipak prevladao i u pojas Gaze doveo – Svjetsko prvenstvo
Pogledaj originalni članak

Uoči Svjetskog nogometnog prvenstva u lipnju u Južnoafričkoj Republici (JAR), od 2. do 16. svibnja održat će se još jedno nogometno prvenstvo. No dok prvo organizira Fifa, Palestinska nogometna federacija suorganizator je onog drugog na kojem će u Gazi nastupati 16 momčadi Palestinaca, diplomata, humanitarnih radnika i novinara. Po sportskom značenju Gaza se ne može mjeriti s mundijalom u JAR-u, ali je političko značenje prvenstva u Gazi bitno veće od smotre u JAR-u, jer su početkom travnja u toj enklavi sa 1,6 milijuna stanovnika palestinske frakcije Hamas i Fatah postigle sporazum o povratku nogometa u taj dio palestinskog teritorija nakon tri godine.

A ako su se žestoko suprotstavljeni Fatah i Hamas oko nečega uspjeli složiti, onda je to bitno i za svijet, pa bila riječ i o nečem objektivno sporednom poput nogometa. Palestinska nogometna federacija (PFF) i reprezentacija, koliko god zvučalo egzotično, nisu pale s Marsa. Postoje još od 1928., od 205 reprezentacija svijeta Palestinci su na Fifinoj ljestvici trenutačno 173., između Mongolije i Komora, a u travnju 2006. zabilježili su najbolji plasman, kad su bili 115., što je bolje od, npr., trenutačnog plasmana Gruzije (119.). Postoji i ženska nogometna reprezentacija koja u konkurenciji od 105 nacionalnih timova svijeta zauzima 87. mjesto.

Fatahovi nogometni disidenti

Pod vodstvom izbornika Alfreda Riedla iz Austrije, Palestinci su 2006. čak bili na putu da u skupini s Irakom, Uzbekistanom i Tajvanom budu prvi te da se plasiraju na svjetsko prvenstvo u Njemačkoj. No, tijekom kvalifikacija Izrael je nekim reprezentativcima zabranio napuštanje Gaze, što je dovelo do poraza i ispadanja. Novi udarac uslijedio je nakon što je iste godine izbore za Palestinsku samoupravu osvojio Hamas koji Izraelu ne priznaje pravo na postojanje, za razliku od Fataha koji je sklon “ideji o dvije države”.

Kako većinu klubova u pojasu Gaze vode pristaše Fataha, politički sukobi frakcija doveli su do Hamasove suspenzije svih kup i ligaških natjecanja 2007. u tom uskom pojasu, čiji stanovnici ionako pate od teškog siromaštva, nezaposlenosti od 40-ak posto i svega što donosi izraelska blokada, uključujući i trotjednu vojnu invaziju Izraela na prijelazu iz 2008. u 2009. U sukobima su od izraelskih granata stradavali i stadioni, ali su uskoro nagoviještena bolja vremena za palestinski nogomet, a možda i za Bliski istok.

Mirotvorna inicijativa navijača

26. listopada 2008. otvaranju palestinskog nacionalnog stadiona u Al-Ramu u istočnom Jeruzalemu sa 6500 sjedećih mjesta i po svim stanardima Fife prisustvovao je i predsjednik Fife Sepp Blatter, a u veljači ove godine zabilježena je dotad nezamisliva inicijativa navijača Izraela da se za izbornika Izraela pozove egipatski trener Hassan Shehata. On se proslavio osvajanjem posljednjeg Afričkog kupa s Egiptom, što su stanovnici Gaze, unatoč političkom sukobu Hamasa i Egipta, žestoko proslavili. Kako Izrael redovito zapinje u kvalifikacijama za svjetska i europska prvenstva, sportska logika bila je jasna. Mirotvorno nastrojen dio izraelskih navijača za podršku je molio i Blattera, no možda poučen primjerom egipatskog predsjednika Anvara el-Sadata, koji je 1977. posjetio Izrael, a dvije godine kasnije bio ubijen u atentatu, Shehata je poručio da bi “radije umro od gladi nego trenirao Izrael” koji “okupira palestinska područja”.

Da se nepomirljivi neprijatelji ipak mogu dogovoriti makar o nogometu, Fatah i Hamas pokazali su početkom travnja, dogovorivši povratak nogometnih natjecanja u Gazu. Palestinci su sporazumom bili oduševljeni, neovisno o tome jesu li za Fatah ili za Hamas, odnosno navijaju li od europskih klubova za Barcelonu ili za Real Madrid – dva omiljena kluba iz vanjskog svijeta u pojasu Gaze. Ubrzo je došlo i do planiranja Svjetskog prvenstva u Gazi 2010. koje sufinancira i UN. A ako je suditi po brzini događaja, u JAR-u 2010. neće biti Palestinske samouprave, ali 2014...

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 1

OB
-obrisani-
08:27 02.05.2010.

Jos kad bi nam pokazali i sliku \"islamske- zenske- nogometne reprzentacije\"