Krediti u švicarskim francima nisu najčešći u Hrvatskoj, ima ih samo 16 posto, ali podivljali tečaj te valute tjera dužnike u očaj. Već su se pojavljivala razna rješenja poput Vladina sporazuma s bankama o produljenju roka otplate kredita ili ukidanja valutne klauzule.
Granica pristojnog profita
– Vladin je plan neprihvatljiv jer bi produljio otplatu kredita za 6-7 godina, a ukupni dug narastao bi za 25 posto – rekao je Branko Grčić, ekonomski strateg SDP-a.
Grčić tvrdi i da je ukidanje valutne klauzule nerealno i populističko rješenje koje bi samo dovelo do povećanja kamata i destabilizacije ekonomskog sustava.
– Kada bi se ukinula valutna klauzula, ukinula bi se i devizna štednja, koja čini 80 posto svih pologa građana – rekao je predsjednik SDP-a Zoran Milanović na predstavljanju rješenja za koje ta stranka smatra da bi pomoglo građanima da prežive neprestani rast tečaja švicarskog franka, a zbog toga i rata kredita. Najjednostavnije rečeno, SDP predlaže smanjenje kamata na razinu od 4,5 posto.
– Kamata od 4,5 posto još uvijek osigurava profit bankama. One plasiraju jeftin novac koji se može dobiti po kamati od 1 posto, a i kada se pribroje svi ostali elementi i njihova zarada, još uvijek to ne prelazi 4,5 posto – ustvrdio je Grčić te dodao da se sadašnje kamatne stope na franak kreću, ovisno o banci, između 5,5 i 7 posto. Tvrdi da bi smanjenje kamate za samo 1 posto značilo smanjenje utjecaja tečaja za 10 posto.
– Apeliramo na banke da podijele rizik ne samo da bi pomogle građanima nego i da pomognu sebi. Sve više ljudi ne može vraćati kredite, a zbog toga se povećavaju kamate, što druge građane gura u propast – opisao je Grčić vrzino kolo u kojem su se našle i banke i građani. Upozorio je i da su banke još potkraj 2008. godine, dakle prije eksplozije tečaja, podigle kamate na franke i gotovo ih izjednačile s kamatama za eure, što je već tada poništilo mit o jeftinim kreditima u francima.
– Ljude koji su uzimali kredite u francima ne može se optužiti ni za pohlepu ni za avanturizam. Treba vidjeti gdje je granica pristojnog profita – rekao je Zoran Milanović koji smatra da je ovakva situacija ne samo društveno nepravedna nego i ekonomski štetna.
Porez na profit od kamata
No, što će SDP napraviti ne pristanu li banke na njegov prijedlog društveno odgovornog ponašanja.
– Pozivamo na dijalog s moćnima. Kada dobijemo povjerenje građana, bit ćemo u poziciji ravnopravnije pregovarati s njima – rekao je Milanović. Oruđe kojim bi SDP, osvoji li vlast, mogao nagovoriti banke na smanjenje kamata je porez kojim bi se oporezovalo profit od kamata. Takav zakonski prijedlog SDP je već bio predložio Saboru, ali HDZ-ova većina ga je odbila.
– O tome možemo partnerski razgovarati – zaključio je Milanović. I on ima kredit za automobil u "švicarcima". Potužio se da mu je rata sa 1600 narasla na 2600 kuna.
A što vi imate s bankama, kad su one toliko močne da im ne možete ama baš ništa, bili ili ne bili na vlasti! Vi morate ako dođete na vlast hitno ali baš hitno, stvoriti pretpostavke za rast BDP, zapošljavanja i zatvaranja lopova. Vi se morate okaniti hitno podijele sinekura, i uhvatiti se posla ako vam javnost da povjerenje. Vi imate toliko smeća za čistiti da vam i dva mandata neće biti dosta. Vi imate povijesnu priliku da sada uspijete, ako već niste 2000g. Ako ne, nikada se više nećete vratiti na vlast, pa taman s vama svi koalirali!