Pomoćnik ministra obrane za obrambenu politiku, Dragan Lozančić najizgledniji je kandidat za novog šefa Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA-e). Potvrđeno nam je to iz najužeg kruga osoba koje donose odluku o imenovanju šefova tajnih službi, predsjednika Republike Ive Josipovića i premijera Zorana Milanovića.
Prema našem izvoru, Lozančića je za funkciju novog šefa tajne službe predložio premijer Milanović, a predsjednik Josipović, iako mu nalazi nekoliko vrlo ozbiljnih zamjerki, sklon je tome da ga potvrdi. Valja, međutim, napomenuti da, iako je ostalo još malo vremena do isteka mandata sadašnjem šefu SOA-e Josipu Buljeviću (istječe 10. listopada), predsjednik i premijer neće brzati s imenovanjem.
Diplomat odbio ponudu
Josipović i Milanović se ne spore oko toga tko će u idućem mandatu voditi tajne službe, niti obaraju ruke zbog toga čiji će kandidat na kraju proći, nego im je problem uopće naći osobu koja bi ispunjavala njihove kriterije. A kriteriji su da budući šef službe bude obrazovana osoba bez mrlja u karijeri koja ima srodna znanja i iskustva, ali da ne dolazi iz obavještajnog sustava opterećenog raznim strujama i suprotstavljenim lobijima.
Naš sugovornik tvrdi da je funkcija šefa SOA-e ponuđena jednom diplomatu (najvjerojatnije se radi o Pjeru Šimunoviću), ali ju je odbio. Ostao je, stoga, Lozančić. Njega premijer Milanović želi imenovati jer ga osobno poznaje iz vremena kada je kao zaposlenik Ministarstva vanjskih poslova bio zadužen za NATO. Njih dvojica su surađivali i tada je Milanoviću ostavio dojam osobe koja profesionalno pristupa poslu.
Naš izvor kaže kako predsjednik Josipović to ne poriče, dapače, da mu je Lozančić ostavio dobar dojam. Moguću prepreku za supotpisivanje njegova imenovanja nalazi u tome da Lozančić ima dvojno državljanstvo. Uz hrvatsko ima i američko, što šef države smatra prilično nezgodnim. Radi se o funkciji šefa tajne službe koja u sklopu opisa posla ima i segment djelovanja prema inozemstvu i realno je da će se u poslu u nekom trenutku suprotstaviti interesi zemalja čiji je državljanin.
Tvrdi desničar
Druga zamjerka Lozančiću je, prenosi naš sugovornik, politička opredijeljenost koja je navodno tvrdo desna. Lozančić je, naime, 1991. godine došao iz Amerike u Hrvatsku, i to navodno preko tadašnjeg ministra obrane Gojka Šuška.
Informacije koje nikada nisu demantirane govore da ga je zbog prijateljstva s njegovom obitelji Šušak postavio na mjesto zamjenika ravnatelja tadašnjeg Vojno-tehničkog savjeta. Lozančić, međutim, nije spominjan u aferama koje su pratile Šuška i njegov kadar.
Karijera u Ministarstvu obrane uvijek mu je bila vezana uz obrambenu politiku i međunarodnu vojnu suradnju. Treća predsjednikova zamjerka Lozančiću je što njegovo radno iskustvo nije operativno, a upravo te sposobnosti trebaju osobi koja će biti na čelu tajne službe.
Ovi učestali napisi u tisku a u svezi naših tajnih službi neodoljivo me asociraju na " ALAN FORDA I TAJNO SKLONIŠTE ".Dakle,dvojno državljanstvo šefa tajnih službi svakako je poželjno jer će on u kontrašpijunažu valjda ići sam i sa svojom drugom domovinom dogovarati što će i kako tamo špijunirati u korist prve .i neznam koga i zašto će špijunirati i sa kojim učinkom kada strane kontraobavještajne službe Hrvatsku drže u mat poziciji svojim potentnim satelitskim špijunima koji čak i pod zemljom " čuju što se i kojim jezikom priča.O WATSON X ANALYSIS da i ne pričam kada on ima ugrađene module/ elektroničke sklopove / koji su direktno dakle neposredno pod kontrolom onih koji su ga u HR i instalirali.Terenski rad stranih operativaca ovdje nije niti potrebno spominjati jer isti neometano rade još od prije uspostave RH.