Prvog radnog dana 2019. na snagu je stupio propis o nižem PDV-u na lijekove koji ne idu na recept s 25 na pet posto. Provjerili smo kako to funkcionira. Isti bezreceptni lijek u jednoj je ljekarni jučer bio 22 kune jeftiniji nego u susjednoj specijaliziranoj prodavaonici, drugom je lijeku cijena ostala ista, a treći je jeftiniji nego lani. Govorilo se da će spuštanjem, odnosno izjednačavanjem PDV-a na bezreceptne lijekove oni građanima postati jeftiniji. Međutim, građane je dočekala prilično komplicirana situacija – nisu pojeftinili svi bezreceptni lijekovi, pojedinima je podignuta cijena tako da ih manji PDV nije pojeftinio, a iz ljekarni su nam neslužbeno rekli kako su i od drugih proizvođača dobili obavijest da će povisiti cijene!
– Najbolje vam je obnoviti zalihe jer na robu koja je u ljekarnama ide stara cijena i sniženi PDV, ali kada budemo naručivali, onda će lijekovi onih proizvođača koji su rekli da će podignuti cijene biti skuplji – komentira nam jedna ljekarnica.
Službena obavijest o povišenju cijena u Hrvatsku ljekarničku komoru došla je zasad iz dvije kompanije.
– Država se odrekla svog dijela zarade, Ministarstvo financija odreklo se dijela svog profita da bi pacijentima lijek bio dostupniji, a na kraju proizvođači podižu cijene – komentira Ana Soldo, mag. pharm., predsjednica Hrvatske ljekarničke komore, potez pojedinih kompanija.
Država se smanjenjem PDV-a na bezreceptne lijekove odrekla oko 90 milijuna kuna, a čini se upitnim hoće li svi ovi lijekovi doista pojeftiniti. Naime, izuzev ovih koji su najavili poskupljenja, što formalno što neformalno, u ljekarnama su neki lijekovi ostali – jednakih cijena.
VIDEO Što stupa na snagu 2019.
Riječ je o lijekovima, kako su nam rekli, čiji su proizvođači objasnili da su u startu svoju cijenu formirali računajući PDV po sniženoj stopi?! Nadalje, velike razlike u cijeni istih lijekova već su jučer bile očite – spomenuti primjer s početka teksta odnosi se na tablete Prostamol Uno čije je pakiranje od 30 komada u ljekarni koštalo 88 kuna, a u specijaliziranoj prodavaonici desetak metara dalje 109,90 kuna. To je moguće jer je prodavaonica naručila taj lijek prema novoj višoj cijeni ili prodavaonica još nije korigirala cijene i stavila niži PDV. Jer automatsko snižavanje cijena dogodilo se promjenom PDV-a u ljekarnama budući da im je takvo softversko rješenje.
Treba reći i da specijalizirane prodavaonice u kojima se također prodaju bezreceptni lijekovi nisu obvezne držati se propisane visine ljekarničke marže za njihovu prodaju i mogu “nabiti” svoju maržu.
Kad se sve zbroji, taj potez države jest donio pojeftinjenje lijekova, ali ne svih i ne svuda pa sami pacijenti moraju istražiti kako da prođu jeftinije. Hoće li i ostali mijenjati cijene u pojedinim ljekarnama? Iz Hrvatske udruge proizvođača bezreceptnih lijekova poručuju kako ne mogu utjecati na poslovnu politiku svojih članica.
– Lijekovi bi trebali pojeftiniti ako proizvođači ne budu dizali veleprodajne cijene. Pozdravljamo odluku i napore Vlade i naravno da nam je svima intencija da ti lijekovi budu za pacijente dostupniji – komentirao je Kristijan Jakovina, predsjednik Udruge.
I konkretno: Caffetin (12 komada) je pojeftinio sa 19,95 na 16,76 kuna, Operil kapi za nos za odrasle sa 37,50 na 31,50, Lupocet 500 ostao je 19,85 kuna, Neofen 200 (20 komada) s 27 snižen je na 22,68. kuna
Zašto se ne objavi lista ljekova kloji su stvarno pojeftinili ali i tgvrtke koje su podigle cjene ljekova.Zašto se ne objavi lista ljekova istih namjena različitih proizvođača sa cijenama koštanja tako da građani mogu birati.Ovako nema koristi od izvještavanja.