Uz povike “dostojan” ali i burne prosvjede, uhićenja, nerede na ulicama i sukobe s policijom, u nedjelju je u cetinjskom manastiru ustoličen Joanikije, mitropolit crnogorsko-primorski Srpske pravoslavne crkve (SPC). Ustoličio ga je patrijarh SPC-a Porfirije, rekavši tom prilikom da je velika dužnost i čast doći na tron Svetog Petra Cetinjskog. ‘
Nismo došli ništa oteti’
– Nismo došli ovdje da bilo što otmemo i ugrozimo ili ne daj Bože ukrademo, došli smo da obavimo sveti čin vašeg ustoličenja. Mir je ovdje potrebniji nego išta drugo – rekao je patrijarh Porfirije. Nakon ustoličenja mitropolit Joanikije rekao je da će trebati dosta vremena da se nadiđu podjele.
– Na Cetinju se moglo vidjeti dosta podjela koje su umjetno izazvane. Mi smo činili sve da ih ne bude, ali trebat će nam dosta vremena. Nisam došao da mi služe, nego da služim – rekao je Joanikije.
Visoke tenzije između građana crnogorske i srpske nacionalnosti u Crnoj Gori izazvalo je mjesto održavanja ustoličenja. Naime, Cetinje se smatra kulturnim i povijesnim centrom Crne Gore, ali i simbolom duhovne, državne i nacionalne samobitnosti Crnogoraca. Cetinje je u isto vrijeme i sjedište Mitropolije SPC-a u Crnoj Gori ta je ondje ustoličena većina mitropolita.
VIDEO: Ustoličenje mitropolita Joanikija: Policija od jutra baca suzavce, prosvjednici zapalili gume
O atmosferi na Cetinju ovog vikenda govori i to kako su Porfirije i Joanikije u cetinjski manastir došli helikopterom uz osiguranje pripadnika specijalne antiterorističke policije naoružanih dugim cijevima i pod punom opremom. Na putu od helikoptera do manastira Porfirije i Joanikije bili su od mogućih napada zaštićeni i pancirnim prekrivačem. Na isti način su i napustili Cetinjski manastir. Neredi u Cetinju najavljivani su još tijekom prošlog tjedna, a nemiri na ulicama započeli su u subotu kada su zabilježeni prvi incidenti i sukobi s policijom.
Protivnici ustoličenja blokirali su prilaze cetinjskom manastiru i Cetinju na razne načine, pa i tako da su na prometnicama postavili barikade. Donijeli su velike količine kamenja te guma koje su zatim zapalili. Neredi su nastavljeni i u nedjelju rano ujutro kada je došlo i do sukoba s policijom koja je ugušila demonstracije bacanjem suzavca i korištenjem gumenog streljiva. Zabilježeno je i više slučajeva bacanja kamenja na policiju, a mediji prenose i nepotvrđene slučajeve bacanja molotovljevih koktela, pucanja iz vatrenoga oružja…
U svim tim događanjima ozlijeđeno je desetak osoba, a ima i ozlijeđenih policajaca. Među uhićenima je i Veselin Veljović, inače bivši direktor Uprave policije i trenutni savjetnik predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, za kojega se tvrdi da je započeo napad na policiju tijekom prosvjeda. Zbog svih događanja na Cetinju ustoličenje je bilo najprije odgođeno, no u nedjelju ujutro ipak je, navodno na Porfirijevo i Joanikijevo inzistiranje, bila donesena odluka da se najavljeno ustoličenje održi. U Cetinje, grad koji broji oko 16.000 stanovnika, za potrebe tog događaja angažirano je oko 1800 policajaca.
“Sve što se događalo u subotu i nedjelju na Cetinju pokušaj je terorističkih akcija. Potpuno je jasno da je nalogodavac i organizator najviše rukovodstvo Demokratske partije socijalista”, napisao je premijer Crne Gore Zdravko Krivokapić na Twitteru.
Povodom svih događanja na Cetinju priopćenjem za javnost oglasio se i prozvani DPS Mila Đukanovića odakle je poručeno kako je crnogorska vlast ta koja je napala svoje građane, skrila se u mišju rupu, a uz pomoć društvenih mreža raspaljuje mržnju među građanima.
“Jasno je da se Krivokapić i (potpredsjednik vlade Dritan op. a.) Abazović nisu mogli oduprijeti zapovijedima koje su dobili sa strane, a čiji je cilj da Crna Gora osvane 6. rujna krvava”, navode iz DPS-a.
Crnogorski politički analitičar Zlatko Vujović kazao je da su poslije svih događanja tijekom ustoličenja u Cetinju najveći gubitnici zapravo građani Crne Gore.
Dodatno narušeni odnosi
– Sva ova događanja dodatno će zakomplicirati situaciju u Crnoj Gori i utjecati ne samo na političku scenu, nego i na dalji suživot. Sve ovo otvorilo je i brojna pitanja iz prošlosti. Dodatno narušeni odnosi prenijet će se na sve društvene sfere. U isto vrijeme sve ovo što se događalo na Cetinju najviše odgovara predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću koji preko SPC-a destabilizira Crnu Goru. Ovakvim ustoličenjem, koje se moglo preseliti i na neku drugu lokaciju u Crnoj Gori što bi bilo mudro, dobili smo mitropolita Joanikija u centru eparhije čiji ga građani ne podržavaju – rekao je Vujović.
Od Crne Gore očekujemo da rješava probleme kroz dijalog uz nadu da se trenutna situacija neće negativno odraziti na položaj i status hrvatske zajednice u toj državi, poručili su iz hrvatskog Ministarstva vanjskih i europskih poslova. Crna Gora je susjedna zemlja, s kojom imamo dobre i razvijene odnose, NATO smo saveznice, a Hrvatska i snažno podupire europske integracije Crne Gore, priopćio je MVEP.
“U tom svjetlu očekujemo od svih političkih aktera u Crnoj Gori da sva pitanja s kojima se u ovom trenutku suočava crnogorsko društvo rješavaju u europskom duhu kroz inkluzivan i konstruktivan politički dijalog. Osuđujemo svaki oblik nasilja te se nadamo da će svi u Crnoj Gori pridonijeti smirivanju napetosti i očuvanju javnog reda i mira u zemlji”, kažu sa Zrinjevca
Krivci za rat u Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Kosovu sada nastavljaju i dalje u Crnoj Gori. Nadam se da će im NATO sparkirati opet 50-ak tomahawka da ih primire. Ako se be smire onda novih 500.