MAKNUTE IM INTERNETSKE STRANICE

Kina bojkotira H&M i Nike jer su kritizirali tretman Ujgura u zemlji

Foto: FLORENCE LO/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
People walk past a Nike Inc store at a shopping complex in Beijing
Foto: FLORENCE LO/REUTERS/PIXSELL/REUTERS/PIXSELL
Man walks past a Nike Inc store at a shopping complex in Beijing
27.03.2021.
u 00:30
Tvrtke neće koristiti pamuk iz pokrajine Sinkiang u kojoj se koristi prisilan rad
Pogledaj originalni članak

Odnosi kineske vlade i pojedinih zapadnih vlada i multinacionalnih kompanija jedno su od gorućih pitanja u globalnoj politici posljednjih tjedana.

Nakon sankcija koje je Ujedinjeno Kraljevstvo uvelo kineskim dužnosnicima zbog tretmana muslimanskog manjinskog stanovništva Ujgura u Kini, Peking je uzvratio sankcijama britanskim političarima. Istodobno je u Kini pokrenut bojkot trgovačkih lanaca međunarodnih brendova koji su se pobunili protiv položaja ujgurske manjine.

Naime, položaj tog manjinskog stanovništva jedno je od najčešće spominjanih organiziranih kršenja ljudskih prava u svijetu danas, naglašavaju kritičari Pekinga. Kina je, piše BBC, u kampove zatvorila stotine tisuća ljudi kako bi ih “preodgojila”, a kritičari Pekinga naglašavaju da su u njima zabilježena mučenja, prisilni rad i seksualno zlostavljanje.

Kina odbacuje ove optužbe i govori da se radi o edukacijskim centrima kojima se želi pomoći Ujgurima da izađu iz siromaštva. Više je zapadnih zemalja posljednjih dana uvelo sankcije Kini. No, novi problemi javili su se nakon inicijative nekih trgovinskih lanaca, poput H&M-a i Nikea okupljenih u Inicijativi boljeg pamuka (BCI) u kojoj su tvrtke rekle da više neće koristiti pamuk ubran u pokrajini Sinkiang.

Inicijativi su se pridružili i brendovi poput Adidasa, New Balancea, Pume, Tommyja Hilfigera... Zbog toga su kineska vlada i građani pozvali na bojkot tih trgovina. H&M je praktički uklonjen s interneta u Kini: trgovine su još otvorene, ali je nemoguće naručiti taksi da vas odveze u trgovinu, a brenda više nema u internetskim katalozima, piše BBC.

Sve to ukazuje na nastavak trenda u kojem Kina želi ekonomskom snagom utjecati na vlade i tvrtke diljem svijeta. Kina je istodobno uvela sankcije za petero britanskih zastupnika u parlamentu zbog navodnog zlonamjernog širenja dezinformacija o Kini. Zamrznula im je imovinu u Kini i zabranila ulazak u zemlju.

Među sankcioniranima su čelnik Odbora za vanjske poslove Tom Tugendhat, bivši vođa Konzervativne stranke Iain Duncan Smith, te Neil O’Brien, Tim Loughton i Nusrat Ghani. Duncan Smith rekao je da se ponosi mjerom.

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

MX
Mister X
09:51 27.03.2021.

Kina bojkotira H&M i Nike jer su kritizirali tretman "Ujgura u zemlji" . Sa pravom od kada ? Pitam se gdje u kojim jadnim državama žive i posluju ti bjednici ? ratari i zidari te rudari imaju da vode internacinalnu plitiku i zastupati crnce eskime ili manjinu te da se užasno se brinuti za par preživjelih Afganistanaca ? te se sekraju za pobijane Iračane te izgladnjivanje nevine djece u S.koreji zadnjih 30 + 10 godina ? Zar nem<ju politićare vladare da se pobrinu da to riješe oni ? Ah da to ih ne dira to znaju da je sve ok . ne pitju se kako o zarobljenici u logorima u Tutrskoj i Grčćkoj ? tko su ti super fina gospoda ekspoatatori proizvođaći eksplotataori siromašnih zemalja koji daju proizvoditi drugima obuču za 5 eura tenisice a prodavati drugima za 250 i bogatiti se do neba . Oni se zabrinuli za Ujgure ujgurali im oni .. Da se kladimo po milion da nemju veze blage tko su gdje su što su i zašto su ugroženi baš oni a one udovice u Afganistanu Iraku Siriji i Somaliji nisu a odgajuju naraštaj djece pokojnih islmista i terorista bez da negdje rade i kruha im zarade ... ???

FA
fajlpz
00:33 27.03.2021.

Na istoku ništa novo.