Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa nakon nedavne je ostavke ministra obrane Jamesa Mattisa ostala bez još jednog prepoznatljivog lica u međunarodnoj areni, a imenovanje njegova nasljednika Patricka Shanahana, zasad tek kao vršitelja dužnosti, nije ulilo povjerenje kritičarima američke vlade.
‘Što je Mattis učinio za mene?’
Mattis je ostavku podnio jer je sasvim drugačije od američkog predsjednika gledao na važnost savezništva u međunarodnoj areni te je vjerovao u partnerski odnos. Američki predsjednik pak, s druge stranke, ima pogled na svijet koji uvijek uključuje slijeđenje najprije američkih interesa, dok su savezništva tek privremena pojava. Novi vršitelj dužnosti ministra obrane i šefa Pentagona Shanahan u srijedu je najavio pomak fokusa američke vanjske politike s antiterorističkih tema na odnos s velikim globalnim silama.
– Zapamtite: Kina, Kina, Kina – rekao je simbolično u srijedu na sastanku s glavnim dužnosnicima Pentagona, što je malo drugačija orijentacija vanjske politike u odnosu na Mattisovu.
Zanimljivo, upravo je odnos prema Kini, u gospodarskom, carinskom, ali i vojnom kontekstu, bio jedna od glavnih poruka kampanje Donalda Trumpa kada je 2015. godine najavio svoju kandidaturu za predsjednika SAD-a.
Kako javljaju američki mediji, tijekom prvog sastanka na početku Shanahanova mandata, američki je predsjednik preuzeo glavnu riječ kako bi kritizirao prethodnika mu Mattisa, dok je kraj njega bez riječi sjedio novi vršitelj dužnosti lidera institucije.
– Što je on (Mattis, op. a) učinio za mene? Što je učinio u Afganistanu? Ne baš dobro. Kao što znate, predsjednik ga je Obama smijenio. A u osnovi sam ga i ja – rekao je tada Trump. Pa ipak, Mattis je sam podnio ostavku nakon nekog vremena ne baš sjajnih odnosa s predsjednikom.
Shanahan je spomenuo da se treba usredotočiti i na trenutačne operacije u Afganistanu, Siriji i drugdje, ali one očigledno nisu u glavnom njegovu fokusu.
Shanahanu se spočitava nedostatak političkog iskustva. Iako je imenovan na mjesto v. d.-a, što i nije uobičajeno za ministra obrane, te ga se ističe kao poslovnjaka i inženjera. Prije nego što je postao Mattisov nasljednik, bio mu je zamjenik. Unatoč tomu, uglavnom se spominje da su mu u nadležnosti bile organizatorske i tehničke stvari, poput proračuna, a ne pitanja globalnih međunarodnih odnosa i vizionarstvo u vanjskoj politici.
Kritičari američkog predsjednika zabrinuli su se jer je dolaskom Shanahana na čelo te institucije sada na toj poziciji čovjek koji bi zbog premalo političkog iskustva mogao bespogovorno slijediti Trumpa u svakom njegovom koraku. A Trumpu je cilj prije svega završetak ratova koji, što se njega tiče, predstavljaju samo teret američkim nacionalnim interesima. Zbog toga bi ministarstvo obrane, koje pod sobom ima najveću vojnu silu na svijetu, moglo još snažnije doći pod Trumpovu palicu. A za njega su ipak važniji kompetitivni odnosi s globalnim silama koje ugrožavaju američke interese nego savezništva s tradicionalnim partnerima.
Uz to, jučer popodne američki je State Department izdao upozorenje Amerikancima da povećaju opreznost ako putuju u Kinu zbog “arbitrarne implementacije zakona”.
Novi Kongres
Jučer je konstituiran i novi američki Kongres u kojem je većinu u Zastupničkom domu, nakon međuizbora u studenom, preuzela Demokratska stranka. Njoj je posebno važno pokazati se sposobnom kontrolirati američkog predsjednika kako bi povećala šanse pobijediti Trumpa na izborima krajem sljedeće godine.
Stranka je odmah najavila i usvajanje elemenata proračuna koji bi trebali, prema njihovu tumačenju, zaustaviti blokadu javne uprave koja traje već dva tjedna. Američki predsjednik želi da Kongres odobri pet milijardi dolara za gradnju zida, no Nancy Pelosi, nova predsjednica Zastupničkog doma i veteranka Demokratske stranke, rekla je da će demokrati odobriti 1,3 milijarde dolara za sigurnost na granici, ali ne i za zid.
– Ne, nećemo dati ništa za zid. Ne može nas nikako uvjeriti jer to je nešto što nije efikasno, a stoji milijarde dolara. Zid šalje krivu poruku o nama kao zemlji – rekla je Pelosi i dodala da je blokada vlasti Trumpova zamisao. Nije jasno kako će završiti sukob između dvije stranke jer Senatom i dalje upravlja Republikanska stranka koja tvrdi da neće prihvatiti mjere s kojima se Trump ne slaže.
No unutar Demokratske stranke pojavio se novi problem jer je dvoje predstavnika lijeve stranačke struje, Alexandria Ocasio-Cortez i Ro Khanna, reklo da neće glasati za tzv. zakon PAYGO prema kojem će se prilikom financiranja nekog programa morati precizirati hoće li se financirati tako da se smanje drugi programi ili pak povećanjem poreza, a neće se za njih smjeti zaduživati. Brojna stranačka ljevica takve poteze drži “mjerama štednje”, a umjerenoj frakciji koju predvodi Pelosi populističko oponiranje tako će dolaziti i s desnice, ali i stranačke ljevice.
Pogledajte video o vojnom avionu F-35: