Kada je tajnoviti zeleni vlak ušao u pekinšku željezničku postaju, i nakon što su ga istog trenutka policajci ogradili posebnim trakama a agenti u civilu se uskomešali kako bi zaštitili putnike, postalo je jasno da je sjevernokorejski lider Kim Jong-un počeo s vrlo ozbiljnim pripremama za skorašnje susrete s južnokorejskim predsjednikom i Donaldom Trumpom.
Glavni saveznik
Naime, upravo je on bio tajnoviti putnik kojega je zeleni vlak, nenajavljeno za javnost, dovezao u glavni grad Kine kako bi se susreo sa svojim najvažnijim saveznikom i zaštitnikom na međunarodnoj sceni. Kim Jong-un iste se večeri susreo s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom kako bi uskladili stavove o cijelom nizu pitanja. Iako su informacije koje su procurile se sastanka vrlo šture, jasno je da je prvenstveno razgovarano o situaciji na Korejskom poluotoku koja, prema riječima sjevernokorejskoga gosta, vidljivo ide uzlaznom putanjom.
– Stvari postaju bolje. Naš je stav da smo posvećeni denuklearizaciji poluotoka, u skladu sa željama pokojnih predsjednika Kim Il-sunga i Kim Jong-ila – ustvrdio je, prenosi kineska novinska agencija Xinhua, Kim Jong-un.
Prvi put od kada se našao na čelu zemlje, sjevernokorejski predsjednik posjetio je Peking i prvi put susreo se sa Xi Jinpingom. Zašto je za Kimovo prvo službeno putovanje izvan zemlje izabrana baš Kina, potpuno je jasno. Upravo je Kina najjači i najveći partner kojeg Pyongyang ima. Ne samo da je Kina ratovala na strani Sjeverne Koreje tijekom Korejskog rata nego je i glavni kupac svih sjevernokorejskih proizvoda čime gospodarski održava sjevernokorejski režim na životu. Kina je i najveći donator Sjeverne Koreje s brojnom i relativno izdašnom pomoći, a uz to Peking nerijetko zastupa interese Pyongyanga u Vijeću sigurnosti UN-a, ali i pred cijelim nizom međunarodnih organizacija. Da nema Kine i njezine političke pomoći, sankcije UN-a koje su uvedene protiv Sjeverne Koreje dosad bi bile zasigurno znatno jače i strože.
Osobna Xijeva poruka
Ipak, Kina u budućim pregovorima između Washingtona i Pyongyanga vjerojatno neće zauzimati značajniju ulogu, namjerno se držeći po strani. Izvijestili su i SAD o posjetu Kim Jong-una, pri čemu je Xi dodao i osobnu poruku Trumpu.
“Ovaj posjet smatramo dokazom da je pritiskom koji smo stvarali na Sjevernu Koreju stvorena prigodna atmosfera za pregovore s Pyongyangom”, stoji u Xi Jinpingovoj poruci američkom predsjedniku.
Stvari su se zahuktale, a tek ćemo vidjeti koliko će biti postignuto.
Pogledajte i najmoćnije zemlje koje bi imale ključnu ulogu u 3. svj. ratu:
Sjeverna Koreja je izrazila želju za pregovorima., na veliku žalost amera. Sada kada imaju atomske bombe možete ima soli na rep staviti.