SÜDDEUTSCHE ZEITUNG

Ključno pitanje preskoka i raskoraka

11.01.2003.
u 00:00
Uzrok prosvjeda protiv američke politike u većini je slučajeva isti: izostaje uvjerenje da je rat nužan a time i potpora javnosti ratnoj operaciji
Pogledaj originalni članak

George W. Bush trebao je proučiti govore svog prethodnika Woodrowa Wilsona, s kojim ga njegovi poštovaoci i dvorjani rado uspoređuju. "Prijateljstvo funkcionira samo na načelu jednakosti", izjavio je Wilson 1913, točno na prvu godišnjicu svog predsjedničkog mandata. Bush sada upravlja Sjedinjenim Državama dvije godine, i ako malo bolje oslušne, razabrat će gunđanje svojih neravnopravnih prijatelja.

Američkog predsjednika posebno će zaboljeti što gunđanje stiže iz kuta rezerviranog za onog koga je Bush dosada mogao smatrati svojim vjernim pudlom. Tony Blair, britanski premijer kojeg povremeno - i to ne samo zbog frizure - uspoređuju sa psićem, iskoristio je konferenciju veleposlanika kako bi ulogu Velike Britanije u svijetu oslikao blistavim bojama. U Turskoj, najvažnijoj i Americi posebno bliskoj državi na samoj crti bojišnice prema Iraku, nova umjereno islamska vlada suočava se s ogromnim unutrašnjim pritiskom. Državni vrh iznosi tu činjenicu manje ili više glasno u razgovorima s američkim izaslanicima. U Jordanu, uz Egipat možda najvažnijem američkom uporištu na Bliskom istoku, umjereni kralj Abdulah II. suočava se s bijesom običnih ljudi. Broj protuzapadnih napada nalazi se u zastrašujućem porastu. Irački susjedi na arapskom poluotoku - ponajprije krhko saudijsko kraljevstvo - nadaju se brzom i jasnom toku rata kako bi se mogli brzo prilagoditi novim odnosima snaga. Podređuju se Americi iz razloga koji leže u domeni hegemonijalne politike i istodobno gaje nadu da oporba unutar njihovih država neće ojačati.

Uzrok prosvjeda protiv američke politike u većini je slučajeva isti: izostaje uvjerenje da je rat nužan a time i potpora javnosti ratnoj operaciji. Taj problem poprima sve ozbiljnije razmjere ponajprije u europskim demokracijama - s Njemačkom na čelu. Vlada s demokratskom legitimacijom ne može preuzeti odgovornost za rat protivan volji stanovništva. Takva bi odluka bila identična političkom samoubojstvu.

Radikalnom retorikom u razdoblju predizborne kampanje Gerhard Schröder sam se katapultirao u tu klopku, vezanu za demokratsku legitimaciju. Tonyju Blairu prijeti nevolja jer je dosad slijedi drugi ekstrem: britanski premijer predugo se udaljavao od vlastite stranke i naroda. Govorom pred veleposlanicima želi se ponovno približiti običnim ljudima i zadržati pod kontrolom kritičnu masu u vlastitoj kući. No preskok preko kozlića bit će uspješan samo ako raskorak ne bude prevelik. Jacques Chirac pravi je majstor za tu gimnastičku vježbu - njegova vanjskopolitička samostalnost uštedjela mu je probleme u samoj Francuskoj. U slučaju Gerharda Schrödera prijeti opasnost da preskok neće proći bez pucanja mišića.

Treba li Bush brinuti zbog toga? Otpor još nije dovoljno snažan, ali predsjednik ne smije podcijeniti signale. Saveznici trenutno traže police političkog osiguranja u slučaju da se kulisa prijetnje uruši i završi neobuzdanim i dugotrajnim ratom. U tom će slučaju Bush konstatirati da njegov sustav savezništva uključuje i neka jako krhka prijateljstva. (H)

Pogledajte na vecernji.hr