Radnik jedne tvrtke u Bečkom Novom Mjestu doživio je neugodno iznenađenje kada je jednog dana dvije minute ranije napustio radno mjesto. Šef, koji ga je čekao na parkiralištu, odmah ga je obavijestio o otkazu. Prema austrijskim medijima, zaposlenik G.S. je bio inženjer prodaje za visokotehnološku tvrtku. Više je puta angažiran i za tehničku podršku zbog čega mu je jedva ostalo vremena za njegov stvarni posao, to jest brigu o klijentima.
Na problem je već bio upozorio šefa, no rečeno mu je da radi prekovremeno ili klijente pazi u slobodno vrijeme jer je "deset sati prekovremenog mjesečno i tako normalno". No u tom je trenutku G.S. već odradio 130 prekovremenih sati. Kada je isti dan na kraju radnog vremena otišao u najbliži supermarket, na parkiralištu ga je dočekao nezadovoljni direktor te ga na licu mjesta otpustio, uz obrazloženje da se odjavio u 16:28, dvije minute prerano.
Povrh toga, šef je od njega odmah zahtijevao i povrat službenog automobila, ne obazirući se na zaposlenikova upozorenja kako u vozilu ima još osobnih stvari. Bez automobila i bez novaca za autobusnu kartu, G.S. je sat i pol čekao da ga djevojka pokupi s posla, piše Fenix magazin.
Odmah je kontaktirao Radničku komoru u Novom Mjestu, no intervencija zbog neopravdanog otkaza ne samo da nije uspjela, već je tvrtka na intervencijsko pismo uložila i prigovor, zbog čega je slučaj završio pred radnim i socijalnim sudom. AK Donja Austrija muškarcu je čak dao besplatnu pravnu zaštitu da podnese tužbu protiv otkaza.
"Preplata kolektivnog ugovora nije karta koja omogućuje slobodno raspolaganje zaposlenicima. Plaćom je nadoknađeno samo šest prekovremenih sati mjesečno" navodi predsjednik AK Donja Austrija i ÖGB Donja Austrija Markus Wieser. Direktor je shvatio kako gubi spor svojim stavom tek prije usmene rasprave, zbog čega se obvezao platiti zaostali prekovremeni rad i otpremninu od 8.370 eura kao posljedicu neopravdanog otkaza.
VIDEO: Prvi električni 'monster truck' na svijetu teži oko 5 tona, oduševio je publiku na sajmu automobila u Detroitu
To se ne može primijeniti u Hrvatskoj pa neznam čemu toliki članak o nečemu što se ne uklapa u naše zakone a i običaje.