Poštuju li se u ljekarnama pravila o izdavanju lijekova na recept? Farmaceutska inspekcija Ministarstva zdravstva proteklih je dana obavila kontrolu u, do sada, tri ljekarne u Splitu, u dvije ljekarne u Osijeku te u pet ljekarni na području Grada Zagreba. Nevjerojatno, ali zbog nepoštovanja zakona kažnjena je svaka druga ljekarna!
Točnije, poslije nadzora i uočenih nepravilnosti i/ili manjkavosti, farmaceutski inspektori izdali su devet rješenja, a nadležnim su prekršajnim sudovima podnijeli pet optužnih prijedloga, službena je informacija iz Ministarstva zdravstva. Prema kaznenim odredbama Zakona o lijekovima, za prekršaj izdavanja lijeka koji nije u skladu s odobrenjem za stavljanje lijekova u promet predviđena je kazna od sedamdeset tisuća do sto tisuća kuna za pravnu osobu te sedam tisuća do deset tisuća kuna za fizičku i odgovornu osobu u pravnoj osobi.
Opasne nuspojave
– Nadzor se nastavlja, a ciljano kontroliramo izdavanje antibiotika i psihotropskih lijekova kao što su apaurin, praxiten i drugi lijekovi za smirenje. Ni prva ni druga navedena skupina lijekova ne smije se izdavati bez recepta. Kod antibiotika problema nema, oni se izdaju na liječnički recept kako to i mora biti, no otkrili smo da se bez recepta masovno prodaju lijekovi za smirenje, unatoč tome što moraju ići na recept – rekla nam je Mirjana Lerman, načelnica odjela za farmaceutsku inspekciju u Ministarstvu zdravstva.
Krvarenja, ovisnosti, štetne interakcije s drugim lijekovima i mnoge druge nuspojave glavni su razlog što uzimanje lijekova za smirenje i goleme većine drugih mora biti pod kontrolom liječnika. Činjenica je, navodi M. Lerman, da su farmaceuti često pod pritiskom pacijenata koji inzistiraju da im se proda neki lijek, pa je tako nedavno u Ministarstvo zdravstva stiglo pismo ljutite žene jer joj je farmaceutkinja odbila prodati običan analgin za koji je tražila recept. A analgin se zbog nuspojava i ne smije izdavati bez recepta.
Bez liječnika ni analgin
Ali uz analgin i drugi lijekovi za suzbijanje boli kao što su popularni voltaren ili ibuprofen te lijekovi za smirenje kao što su apaurin ili praxiten u većini ljekarni mogli su se bez problema kupiti bez recepta. Farmaceuti su uglavnom gledali kroz prste, a ni jedan od ovih lijekova – osim ibuprofena u dozi od 200 mg – ne bi se smio prodati ako nije propisan na recept.
Kako posljednjih tjedana ljekarnama "kruži" inspekcija, bez recepta se ne može dobiti, eto, ni "običan" analgin.
Uz manje automedikacije i više recepata financijska potrošnja HZZO-a će porasti, ali direktor HZZO-a Tihomir Strizrep poručuje:
– Najvažnija je sigurnost pacijenta!
Klinički farmakolog prof. dr. Dinko Vitezić smatra da su kupnja i uzimanje različitih anksiolitika, lijekova za smirenje, za spavanje u nas posve neracionalni i da smo po tome vjerojatno među vodećima u Europi. Država bi o ovoj skupini lijekova trebala povesti edukativnu kampanju jer oni nisu ni bezazleni. Automedikacija je poželjna jer rasterećuje državni fond, ali samo kad je riječ o lijekovima poput acetilsalicilne kiseline i nekim drugim, i to u niskim dozama, kaže prof. Vitezić.
Znaci, sad moram umjesto 5 minuta izgubiti 2-3 sata da bi dobio tablete. Ionako ce mi ih doktor prepisati.