RIM – Talijanska vlada žalila se na presudu Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu koji je naložio Italiji uklanjanje raspela iz učionica u državnim školama, a Vatikan je sudsku odluku nazvao kratkovidnom i pogrešnom. Nakon analize presude suda u Strasbourgu, objavljene u utorak, koju su suci donijeli na osnovu žalbe talijanske državljanke finskog podrijetla koja se protivi držanju križa u učionicama, Vatikan je kazao kako se europski suci upliću u materiju "duboko vezanu za povijesni, duhovni i kulturni identitet talijanskog naroda". Talijanska biskupska konferencija pak govori o odluci koja izaziva "ogorčenje i nemalu zaprepaštenost", te kako se na prvi pogled presuda čini "parcijalna i ideološka".
Podsjetimo, talijanska državljanka Soile Lautsi Albertin zatražila je 2002. godine da se u državnoj školi Vittorino da Feltre u mjestu Abano Terme, pokraj Padove, koju su pohađala njezina djeca, uklone križevi iz učionica u ime načela državnog laiciteta. Škola je odbila taj zahtjev, a Lautsi se žalila sudu te nakon raznih talijanskih presuda koje su odobravale držanje križa u školskim učionicama stigla do Europskog suda za ljudska prava. Sud u Strasbourgu procijenio je kako križ u učionicama može biti shvaćen kao religijski simbol i učenici bi se mogli osjećati kao da su educirani pod vjerskim obilježjem. Za učenike kršćanske vjernike križ može biti i ohrabrujući znak, ali za one drugih vjera ili za ateiste mogao bi značiti smetnju. Sud u Strasbourgu ističe kako se ne može shvatiti da jedan katolički simbol istaknut u školama može služiti obrazovnom pluralizmu koji je esencijalan za očuvanje demokratskog društva kakvo je shvaćeno u Europskoj konvenciji za ljudska prava i napisano u talijanskom ustavu.
Osim toga sud je odredio i da talijanska država mora platiti Soile Lautsi Albertin 5000 eura obeštećenja za moralnu uvredu.
- Vlada je uložila žalbu na presudu Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu koja se odnosi na držanje, odnosno uklanjanje križa u učionicama - izjavila je ministrica obrazovanja Mariastella Gelmini. Stranke vladine većine desnog centra premijera Silvija Berlusconija, kao i oporbene stranke lijevog centra, odnosno Demokratska stranka novoizabranog čelnika Pierluigija Bersanija, osuđuju europske suce i brane isticanje križa u učionicama. Jedino talijanski komunisti pozdravljaju presudu iz Europskoga suda za ljudska prava. Talijanski biskupi drže kako su europski suci zanemarili "višestruko značenje križa, koje nije samo religijsko, nego i kulturno. Ne vodi se računa o tome da je postavljanje križa na javna mjesta na crti s priznavanjem načela katoličanstva kao dijela povijesnog bogatstva talijanskog naroda, što je potvrđeno i konkordatom iz 1984. godine".
Dakle, talijanski biskupi pozivaju se i na konkordat koji je Italija potpisala sa Svetom Stolicom 1984., koji je bio malo izmijenjen u odnosu na onaj z 1929. godine. Polemike oko križa u talijanskim medijima gotovo su istisnule pandemiju gripe u drugi plan.
Dali smije u katolickoj hrvatskoj biti kriz u skolskim prostorijama?