Tko je ovih dana mijenjao eure, dobio je za njih približno 1,5 posto manje kuna nego što bi dobio na samom početku godine. Velika ponuda deviza srušila je na deviznom tržištu tečaj eura prema kuni na 7,42, što je zbog velike ponude turističkih eura primjerenije cijeni koja se ostvaruje tijekom ljetnih mjeseci.
Analitičari RBA uočavaju da je krajem prošlog tjedna kuna dostigla najveću vrijednost od srpnja 2013. iako bi, po povijesnim kretanjima, bilo logičnije da je tečaj bio bliži brojci 7,60, a ne 7,40.
Današnji je srednji tečaj eura 7,43 kune. Građanima koji vraćaju kredite uz eursku klauzulu je, na primjer, rata kredita od 400 eura bila 52 kune niža nego što je bila na početku godine. Bude li ponuda eura i dalje visoka, tečaj bi se tim tempom mogao vratiti na 7,20, koliko je posljednji put bio u ljeto 2010. godine...
>>Cijelu priču pročitajte u tiskanom izdanju Večernje lista ili u našem e-izdanju
U današnjem broju donosimo i sljedeće teme:
>>Tajnu putnih naloga čuva sin Račanova vozača?
>>Povrće skuplje od mesa: Tikvice 45, porikuk 25, patlidžan 40, salata 40, kelj 15-20, brokula 40 kuna
>>Bernardica Juretić: Uživam u braku, ali ići ću na lokalne izbore
>>Bilek: Hrvatski med morat će biti u posebnim staklenkama
>>Ivo Lučić: Odlučno treba otpor suočavanju s komunizmom
Povećani dolazak turista, potražnja za kunama, rast izvoza, suficit tekućeg računa platne bilance, rast stranih ulaganja, povlaćenje eura iz EU fondova, euri iz dijaspore, sve to doprinosi jačanju kune čak i u zimskim mjesecima, očito izlazimo iz krize. Očekujem rast BDP-a od preko 3% u zadnjem tromjesečju 2016., a očekujem i rast od preko 3% u prvom tromjesečju 2017.