"U vremenu u kojem živimo, gdje se kroz digitalne niti i stvarne susrete tkaju sve tješnje i neizbrisive ljudske veze, postaje nam jasnije da čovjek nije otok, već protok i most prema drugima", rekao je zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša, koji je prvi put predvodio misno slavlje i molitvu za pokojne na zagrebačkome groblju Mirogoju. Dodao je da svaka osoba ima moć oblikovati svijet u kojemu živimo, no da je ta moć "blagoslov, ali i poziv na odgovornost stoga se ne bi smjela olako shvatiti i zanemariti". "Pozvani smo biti svjesni odgovornosti, težine, složenosti i posljedica naših izbora", kazao je.
Vjernici su se okupili kako bi proslavili svetkovinu Svih svetih i Bogu uputili pobožne molitve za pokojne. "U sjeni križa, koji je jednako simbol Kristove patnje kao i vječne slave, mi smo rođeni na novi, neumrli život kroz sakrament krštenja. Tu, pod tim istim križem, živimo kao hodočasnici koračajući prema vječnosti. I, na koncu, u toj istoj, blaženoj sjeni, prelazimo prag iz ovog svijeta u obećanu vječnost", rekao je Kutleša. "Dok se pripremamo za svoj izlazak sa scene ovog svijeta, neka nas vodi svijest da će naša životna priča, sa svim njezinim svjetlima i sjenama, biti upisana u vječni spomenar Božje ljubavi", rekao je.
VEZANI ČLANCI
Kutleša je podsjetio da već četvrtu godinu svetkovinu svih svetih, zbog zagrebačkog potresa, obilježavaju izvan crkve Krista Kralja. "Ovo groblje, kao i ova crkva, spomenik je naše povijesti, hod našom crkvenom, kulturnom, znanstvenom, gospodarskom i političkom prošlošću", rekao je zagrebački nadbiskup.
VIDEO Povodom Svih Svetih građani obilaze groblja diljem Hrvatske
Crkva nam se uvaljala u blagostanju, u svojoj samodostatnosti za vjernike i naciju ih baš i nije previše briga..... Svećenici (dobra većina) nam se ponašaju raskalašeno kao "seoski momci", voze bijesne aute, motore, nerijetko se (polujavno) š valeraju, članovi su lovačkih društava sa vrhunskom opremom (što je nespojivo sa službom koju obavljaju). Slušam (skoro) svake nedjelje uopćene i jako izbalabsirane poruke s oltara s ciljem "netalasanja". Hrvati dolaze na mise (I DOLAZITI ĆEMO) jer je (nama starijima) to u genima ali bi crkveni velikodostojnici trebali malo razmisliti jer je puk jako nezadovoljan i "šapuće". Bio bih stvarno nesretan ako postane "nezainteresiran" (a na "dobrom smo putu" da se tako nešto počne dešavati).