ŠKOLSTVO

Labin: Otpali strop ozlijedio četiri profesora

19.10.2002.
u 00:00
* U Donjoj Velikoj kod Koprivnice razrede u istoj učionici dijele ormari - dok jedna učiteljica predaje, druga mora šutjeti
Pogledaj originalni članak

Dio stropa zbornice labinske Srednje škole Mate Blažine urušio se baš za školskog odmor pa su svi profesori bili u zbornici. Komad stropa srušio se u prostor u kojem su bili profesori Eler Diminić, Milivoj Crvak, Božena Višković i Gordana Poldrugovac. Najteže je stradao prof. informatike Eler Diminić, koji kaže:

- Još sam dobro prošao, činilo mi se kao da mi je ormar pao na glavu. Zadobio sam posjekotinu te nekoliko šavova na glavi. Sa stropa se srušio komad 1,5x1,5 metara. Ubuduće ću morati na nastavu dolaziti s kacigom - rekao je pomalo u šali Diminić, koji je na kućnom liječenju. Profesoricu Višković komad žbuke zahvatio je po ruci, a Milivoja Crveka okrznuo je po licu, kao i Gordanu Poldrugovac.

Bivši zatvor za njemačke zatvorenike

O tom je događaju ravnatelj škole prof. Čedomir Ružić rekao:

- Zgrada je stara i nije namijenjena za školu. Sagrađena je u 2. svjetskom ratu; najprije je to bila bolnica, zatim zatvor za njemačke zarobljenike. Škola je u derutnom stanju, posebice njen 2. kat, pa nismo očekivali da bi se takvo što moglo dogoditi na 1. katu, koji je obnovljen i u kojem je zbornica. Oronule smo stropove obnovili u učionicama, u koje smo postavili gipsane ploče, kao i u knjižnici. Naime, zgrada je posljednji put popravljana 1986. godine, a nakon toga smo sanirali krov sportske dvorane koji je prokišnjavao. Kako je sada škola u vlasništvu Istarske županije, odobreno nam je 250.000 kuna za daljnju sanaciju zgrade, i to za kotlovnicu i školski krov. Radovi su tek počeli. Nakon ovog događaja već smo poduzeli određene korake, sanacija će početi idući tjedan, te ćemo srušiti i napraviti novi strop. Radnici su već bili i obavili potrebna mjerenja - rekao je Ružić.

Kad učiteljica Lidija Bogadi u svojem razredu govori, njezina kolegica Maja Sinjeri, udaljena samo nekoliko metara, prisiljena je zašutjeti i umiriti svoje đake. Takav njihov dogovor jedina je mogućnost da se nastava u osnovnoj školi u Donjoj Velikoj kod Koprivnice kako-tako odvija jer se oba razreda nalaze u istoj, jedinoj učionici. Nasred prostorije postavljena su tri ormara koja vizualno odvajaju dva odjeljenja, ali ne mogu ih odvojiti i auditivno.

Razredi dijele učionicu još otkad su lani iseljeni iz ruševne, osamdeset godina stare školske zgrade te preseljeni u susjednu "novu", izgrađenu 1945. godine. O devetnaestero osnovnoškolaca, čini se, ne skrbi nitko osim učiteljica, koje se ne ustručavaju uzeti u ruke četke i obojiti trošne i vlažne zidove. No, one ipak ne mogu popraviti strop koji prijeti urušavanjem.

Ministarstvo: Problem županija

U toj školi, koja kao da je iz nekog davnog stoljeća, nema tekuće vode, a kao nadomjestak služi kanistar s malom slavinom. Učiteljice moraju oprezno pritiskati strujne prekidače jer su instalacije u jadnom stanju.

- Najveći nam je civilizacijski doseg grafoskop, a o kasetofonu ili televizoru možemo samo sanjati - rekla je L. Bogadi i dometnula kako bi računalo u Donju Veliku moglo stići samo u SF-priči.

Škola je nakon decentralizacije školstva došla u ruke grada Koprivnice, ali nalazi se na području susjedne općine Sokolovca. Koprivnički gradonačelnik Zvonimir Mršić kazao je da je predložio neka djeca iz Donje Velike putuju do neke od škola na području grada ili neka se škola spoji sa sokolovačkom te dodao da je sanacija ili izgradnja nove škole u nadležnosti Ministarstva prosvjete.

Iako je Ministarstvo prosvjete i sporta izrazilo žaljenje zbog urušavanja stropa zbornice u labinskoj srednjoj školi, krivnju za sigurnost u hrvatskim školama prebacili su na osnivače odnosno županiju. Naime, novac za obnavljanje školskih zgrada u skladu s decentralizacijom školstva trebaju izdvajati županije, a Ministarstvo tek pomaže u sufinanciranju tih radova. Rekla je to glasnogovornica Ministarstva prosvjete i sporta Danijela Grizelj.

- Smatramo da treba pojačati sigurnost u hrvatskim školama, ali to su dužni osigurati osnivači odnosno lokalna samouprava. Grad Labin i županija trebali su procijeniti da je stanje u toj školi loše kako bi se na vrijeme uložio novac u obnovu školske zgrade - zaključila je glasnogovornica Grizelj.

Branko Biočić, Hrvoje Šlabek, Romana Vukadin

Pogledajte na vecernji.hr