Sindikat hrvatskih učitelja, Sindikat Preporod i Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske organiziraju danas mimohod "Za sigurnu školu" koji će krenuti u 18 sati ispred Učiteljskog doma te napraviti krug središtem Zagreba – Frankopanskom ulicom, Ilicom, preko Trga bana Jelačića, Praškom, Teslinom i Masarykovom ponovo na mjesto polazišta. Vođe sindikata su pozvali članove i javnost izvan Zagreba da se u svojim mjestima mirno okupe ispred škola i također izraze svoj pijetet stradalima i upozore na rješavanje problema.
– Svima nam cilj mora biti isti, a to su naše sigurne škole, sigurni učenici, zaposlenici i naše učiteljice, i pozivam sve na zajedništvo oko toga cilja – kazala je predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja Sanja Šprem. Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske Zrinko Turalija uputio je iskrenu sućut obitelji stradalog dječaka i duboko suosjećanje sa svima koji su u tom tragičnom događaju zadobili fizičke, ali i psihičke rane te izrazio nadu da će gubitak mladog nevinog života biti poticaj i poruka da svi zajedno upregnu sve snage i naprave škole koje će biti sigurna mjesta za odrastanje, učenje i život hrvatske budućnosti.
Sindikalne vođe su potvrdili da će se u ponedjeljak u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih održati sastanak o sigurnosti u školama. U nedjelju su, na događaj u OŠ Prečko, reagirali iz Hrvatskog društva za preventivnu i socijalnu pedijatriju te su istaknuli da će zaštitar i zaključavanje vrata škole kratkoročno riješiti problem sigurnosti u školama, ali ako se želi rezultat na duže staze, treba se uključiti cijela zajednica.
"Na žalost, ovim činom palo je na ispitu cijelo društvo. Cijena je previsoka, jedan mladi, nevini život. Žalosno je da se mora dogoditi tragedija kako bi nas usmjerila na naše propuste. Postali smo svjesniji da je sigurnost djece u školama dovedena u pitanje, da postojeća briga za mentalno zdravlje djece i mladih nije dovoljna", istaknula je u priopćenju predsjednica Hrvatskog društva za preventivnu i socijalnu pedijatriju dr. Mirjana Kolarek Karakaš.
Nespornim su ocijenili da se u budućem vremenu više pažnje i stručnih aktivnosti treba posvetiti osiguranju sigurnog okruženja djeteta, ali i mentalnom zdravlju djece i mladih. Kažu i da se na razini lokalnih zajednica osnivaju Centri za mentalno zdravlje, ali smatraju da razjedinjenost, fragmentacija cijelog sustava pridonosi slabijim rezultatima i nedovoljnoj iskoristivosti dostupnih stručnjaka.
I djelatnici OŠ Prečko, koja je petak preživjela nezapamćen napad, napisali su pismo učenicima, roditeljima i svim članovima školske zajednice, u kojem poručuju da u trenucima nezamislive tuge i bola nisu sami i da mogu računati na pomoć djelatnika škole. "Nastavit ćemo raditi na tome da našu školsku zajednicu učinimo sigurnim i podržavajućim okruženjem za svakoga", kaže se u pismu u kojem djelatnici škole izražavaju najiskreniju zahvalnost svima koji su im pružili podršku, bilo riječima utjehe, djelima suosjećanja ili iskazanom spremnošću da budu uz njih.
>> VIDEO Jutro nakon tragičnog događaja u školi u Prečkom
ne bi se smjelo pretjerivati u ovome. nesretan tragičan slučaj. ako razvijene i bogatije države nisu to uspjele riješiti, ne trebamo mi umišljati da ćemo baš mi uspjeti. treba stati na loptu. portiri i zaštitari u školi nisu rješenje nigdje, pa ni kod nas ne treba. škola nije vojna institucija, ne čuvaju se milijarde pa da treba fizičku oružanu zaštitu. to je obrazovna institucija. kojoj ne treba oružje na ulazu, ni pretresi. kolko roditelja godišnje napadne i prijeti učiteljima? dal su popili kakvu kaznu? nisu. a ovaj bolesnik je umjesto u školu mogao zakoračiti u starački dom, pa dal bi hodali za njihovu zaštitu? ili u zetov bus, tramvaj. isto bi se dizali na noge? klinac je 2 godine maltretirao 3 škole, dal su bili sposobni to riješiti sami učitelji? nisu. slali su ga što dalje od sebe, da se oni riješe.