Premijeri i predsjednici 28 država članica EU dali su vjetar u leđa inicijativi o osnivanju Europske granične i obalne straže, poručivši u zaključcima Europskog vijeća da se taj prijedlog treba usvojiti na ministarskoj razini u prvih šest mjeseci 2016. godine.
Europska vanjska straža, koja bi prema prijedlogu Komisije mogla biti upućena na granice neke države članice čak i ako se ta država s time ne slaže, tako bi trebala biti ugrađena u europsko zakonodavstvo po ekspresno brzom postupku. Prijedlog je kontroverzan jer podrazumijeva možda i najveći prijenos suvereniteta s nacionalnih država na EU još od stvaranja eurozone.
– Ministri trebaju usvojiti svoj stav do srpnja, ali široko prihvaćanje na razini lidera znači da u budućnosti Europa neće ostati ranjiva jer je Schengen nedovoljno zaštićen – rekao je predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk kasno sinoć po završetku prvog dana dvodnevnog summita EU.
Hrvatski premijer Zoran Milanović na početku summita izjavio je da su neke države protiv prijedloga o EGOS-u, a da je on uime Hrvatske "rezerviran".
– Moramo više o tome razgovarati. Nije jasno koliko bi to ulazilo u kompetencije država. To je širenje kompetencija EU i to duboko. Neke države su protiv toga, ja sam rezerviran. Ne smijemo dopustiti da nam EU previše ulazi u nacionalni suverenitet. Kad to kažem, ne mislim na suverenitet iz 19. stoljeća, nego na nešto što osmišljuju države – rekao je Milanović jučer prije početka summita.
Ta obalalna straza ce u stvari spasavati izbijeglicke brodove I omogucivati im sto laksi ulazak u EU.Dok ce granicna straza da igra ulogu Crvenog Kriza.