Veronikin rubac

Lik na platnu nastao je kao rezultat unutarnje promjene u nitima

Lik na platnu nastao je kao rezultat unutarnje promjene u nitima
26.03.2016.
u 13:00
Njemačka trapistkinja s. Blandina Paschalis Schloemer prva je uočila sličnost Svetoga lica iz Manoppella s Isusovim licem na Torinskom platnu
Pogledaj originalni članak

Svakom katoliku poznato je da se na 6. postaji križnoga puta razmatra kako je Veronika rupcem obrisala Kristovo izmučeno lice, koje se nakon toga utisnulo u nj. Povijesni izvori navode kako je 705. čudesni lik bio pohranjen u bazilici sv. Petra u Rimu, u kapeli sv. Veronike, pa je ondje relikvija dobila naziv „Veronika” od kombinacije latinskog pridjeva verus (istinit, pravi) i grčke imenice eikon (slika). Rubac je u talijanski gradić Manopello dospio između 1506. i 1608., a 1960. nakon restauracije svetišta postavljen je iznad glavnog oltara. Pohranjen je u staklenom relikvijaru i može se vidjeti s obje strane.

Heinrich Pfeiffer, profesor povijesti umjetnosti na Papinskom sveučilištu Gregoriana, zapisao je da je tkanina više nego prozirna te da je bez ikakva napora moguće kroz nju čitati novine i na popriličnoj udaljenosti. „Pod svjetlom Woodove lampe taj lik više nije moguće vidjeti, a pod ultraljubičastim svjetlom lik potpuno nestaje. To je dokaz kako nije riječ o slici, odnosno o djelu koje je umjetnik napravio nanošenjem boja na materijal. Posebnim sam lećama pregledavao svaku nit materijala pokušavajući pronaći tragove boje i nisam našao ni najmanju česticu. Treba, dakle, zaključiti da je lik na platnu nastao kao rezultat unutarnje promjene u nitima materijala. Ta promjena uzrokuje da se svjetlo odbija od materijala na takav način da ljudsko oko vidi boje. Boje se mijenjaju ovisno o položaju tkanine u odnosu na svjetlo te u odnosu na položaj promatrača”, zaključio je Pfeiffer. Platno je izrađeno od bisusa, najskupocjenije tkanine starog vijeka. Izrađuje se od sedefa, a za dobivanje kilograma bisusa potrebno je tisuću školjaka. Također, na bisusu je nemoguće izraditi sliku, jer se na materijalu nalazi sloj morske soli, koji tkanini daje specifičan sjaj i onemogućuje upijanje boje.

Lik se potpuno poklapa s onim s Torinskog platna.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

PA
Pax
23:03 26.03.2016.

Hvala Isusu!

DO
dobarsavjet
08:38 27.03.2016.

Sretan Uskrs!

Avatar NenadNikolicZagreb
NenadNikolicZagreb
11:01 27.03.2016.

Veronika ili sveta Veronika nije osoba koju spominje Novi zavjet. To je izmišljena osoba kakvih ima na stotine u odbačenim tekstovima vjerskog sadržaja koje je kršćanstvo odbacilo u svojem ranom dobu kao lažne i neistinite. Ti su tekstovi proglašeni apokrifima i javno spaljeni još u doba rimskog pape (i sveca) Damaza u četvrtom stoljeću.