POTAKNULI RASPRAVU

Pitali Balkance o Austro-Ugarskoj, brzo se zakuhalo: 'Oni govore njemački s balkanskim naglaskom'

Slavonski Brod: Brođani uživali u prekrasnom sunčanom danu
Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
1/3
09.01.2025.
u 14:00

"Smiješna imena. Živim u Rumunjskoj i ponekad ćete sresti starije ljude s vrlo čudnim imenima, poput njemačkih, latinskih/romanskih imena ili jednostavno neobičnih, kao što je Kleopatra."

Na društvenoj mreži Reddit, unutar kanala “AskBalkans”, jedan korisnik podijelio je kartu nekadašnjeg Austro-Ugarskog carstva i postavio pitanje: „Kakva su sjećanja na Austro-Ugarsko carstvo ostala među stanovništvom Balkana? Kakvo je vaše mišljenje o tom vremenu? Pozitivno, negativno?“ Rasprava je brzo počela, a komentari su se počeli nizati.

Jedan Balkanac je napisao: „Mogu vam reći da Austrijanci i dalje govore njemački s balkanskim naglaskom.“ Na to je Srbin odgovorio: „Još bolje, Austrijanci su samo Slaveni koji se prave da su Nijemci.“ Kasnije je, kao odgovor na nedavne njemačke napore za iskapanje litija u Srbiji, jedan korisnik dodao: „Jedina stvar koju možete iskopati je vaš pradjed“. 

What memories of the Austro-Hungarian Empire remain with the Balkan population? What is your opinion of that time? positive, negative?
byu/Impossible-Soil2290 inAskBalkans

Jedan korisnik iz Rumunjske podijelio je svoja zapažanja: „Smiješna imena. Živim u Rumunjskoj i ponekad ćete sresti starije ljude s vrlo čudnim imenima, poput njemačkih, latinskih/romanskih imena ili jednostavno neobičnih, kao što je Kleopatra. Razlog je taj što su tijekom mađarske okupacije uzimali vaše ime i prevodili ga prilikom unosa u dokumente, sve u pokušaju da 'mađariziraju' stanovništvo. Tako su Rumunji u tom području davali djeci imena koja nisu imala ekvivalent u mađarskim imenima kako bi osigurali da zadrže svoje originalno ime.“

Jedan Hrvat je, pak, komentirao: "Što se tiče austrijskog dijela: Još uvijek živimo od nekih investicija koje su Austrijanci napravili u to vrijeme. Većina naše željezničke mreže potiče iz tog vremena. Što se tiče Mađarskog dijela: Mađari su uglavnom bili odgovorni za ugnjetavanje Hrvatske tijekom. Ali općenito, mislim da su bolje upravljali balkanskim zemljama nego što to Balkanci rade sami. Zamislite da imate tako nesposobne i korumpirane političare da život pod austrijskom čizmom izgleda kao napredak."

Drugi korisnik komentirao je: „Mislim da smo bili njihova kolonija. Sve što su investirali bilo je da bi ostvarili profit. Trebali su nas kao zaštitu od Osmanlijskog carstva i za pristup moru, kao vojnike i pomorce. Kada su Francuzi došli, bilo je prvi put da je netko nas smatrao vrijednim članovima ljudske obitelji koji bi mogli doprinijeti čovječanstvu ako bi imali obrazovanje i resurse. Tko zna koliko je Tesli živjelo život seljaka ili sluga? Na kraju, bilo je nekih dobrih pomaka, poput planova za tripartitnu monarhiju, a i neki visoko educirani ljudi rođeni u Njemačkoj identificirali su se kao Hrvati. Ali bilo je prekasno i premalo, čak i da je Austro-Ugarska nastavila postojati, bilo kakva promjena bila bi prespora i prekasna.“

Na kraju, jedan korisnik iz Hrvatske iznio je svoje mišljenje: „Ovisi. Austro-Ugarsko carstvo nas je primilo u Habsburšku monarhiju u 17. stoljeću kako bi spasili Mađarsku i Hrvatsku od pada pod Osmanlije, što se općenito smatra dobrim. Ali austro-ugarska era bila je vrijeme kada je hrvatski nacionalizam počeo postajati, što je pokvarilo reputaciju carstva koje nas je tada vladalo. Dakle, naše mišljenje je uglavnom mješovito.“ 

>>> Pitali smo umjetnu inteligenciju koji bi narodi mogli nestati u sljedećih 100 godina, odgovor bi vas mogao zabrinuti

Slavonski Brod: Brođani uživali u prekrasnom sunčanom danu
1/11
Ključne riječi

Komentara 7

CR
Croatiadobola
15:29 09.01.2025.

Austro-ugarska je povijest i tako će ostati zauvijek. Hrvatska je samostalna država, članica EU I NATO, koja je svoju slobodu izborila u krvavom ratu na kraju kojeg smo morali obrisati sa lica zemlje kancerogenu tvorevinu rsk i nikada više s nikim. Sve poštivat svoje ùzivati, kako nam je tako nam je.

Avatar Kruppe
Kruppe
15:55 09.01.2025.

Nitko ne može pobjeći od povijesti. Od svakog je ostalo ponešto i u Hrvatskoj, još od Rimskog carstva, i uglavnom su ostale dobre stvari kao što i u evoluciji opstaje ono što je dobro i korisno. Dobar je i dugotrajan i otpor koji su Hrvati razvili prema mađarizaciji i germanizaciji, a pogotovo srbizaciji. Naš nacionalizam je pozitivan, jer bez njega danas bi bili Ištvani, Jovani i Jozefi.... Još da se riješimo tursko srpske "navade" mita i korupcije.

PN
premda_nije
16:36 09.01.2025.

Biste li obavijestili čitatelje da je Car i Kralj Hrvatski Karlo u listopadu 1918., prije nego je Sabor donio veleizdajnički čin odluke o istupanju iz Austro-Ugarske dao skužbenu privolu da se monarhija preuredi iz dualističog i trijalističko carstvo s Hrvatskim kraljevstvom kao ravnopravnim Austrijskom i Mađarskom, iz uvijet da se s time složi Budimpešta. A znate li da se Budimpešta složila s time i potpisala i trebao je hrvatski ban samo proglasiti trojedno carstvo kad su naši izdajice brže bolje istupili iz carevine kako bi Hrvatsku po anglo-masonskim planovima pridružili novom srpsko-jugoslavenskom kraljevstvu?! Time su presjekli sve direktne kraljevske i nasljedne veze s hrvatskim samostalnim kraljevstvom još iz 12. stoljeća.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije