Krvava spirala nasilja i obračuna između dvaju zavađenih mafijaških klanova u Crnoj Gori, odnijela je nove živote. Prema priopćenju tamošnje policije, 6. studenog u 15.15 u Podgorici, na kružnom toku Podgorica-Nikšić-Cetinje ubijena su dvojica pripadnika kavačkog klana Petar Lipovina (41) i Žarko Pejaković (25). Njih su dvojica bili u navodno blindiranom BMW-u kada je više osoba na njih zapucalo iz Opel Astre. Crnogorska policija smatra da je bilo najmanje troje napadača koji su nakon ubojstva pobjegli, a vozilo koje je korišteno u likvidaciji kasnije je nađeno zapaljeno.
Ubijeni su bili pripadnici kavačkog klana iz Cetinja, koje je zadnjih godina postalo mjesto koje Kavčani naseljavaju i to nakon što izađu iz zatvora. No događa se da pripadnici mafijaških klanova iz zatvora izlaze zato što im je istekao maksimalni pritvor, a optužnica nije podignuta. Tako je bilo i u ovom slučaju jer je crnogorska policija priopćila da je Pejaković 25. listopada izašao iz pritvora jer u protekle tri godine nije podignuta optužnica protiv njega zbog nedozvoljenog držanja oružja. Iz istog razloga, zbog nedonošenja presude u roku od tri godine, iz istražnog zatvora je 11. studenog 2023. morao biti pušten i Lipovina. Na njega je pucano 2017., također dok je bio u vozilu, no tada ga je metak samo okrznuo.
Lipovina i Pejaković otprije su bili dobro poznati policiji, pa se Lipovina povezivao s trgovinom drogom, pranjem novca, nizom nasilnih incidenta... Najpoznatiji takav incident, prema pisanju crnogorskih medija, bio je pokušaj ubojstva novinarke Olivere Lakić 2018., a sumnjičilo ga se i da je organizirao napade na novinare koji su istraživali nezakonite aktivnosti u Crnoj Gori. Kada je zadnji put uhićen i pritvoren sve do 11. studenoga 2023., teretio se da je bio dio zločinačke grupe koja je 2017. pokušala ubiti boksača Dragana Radonjića, koja je napadala neke ugostitelje, palila im vozila... Pejaković se pak teretio za umješnost u ubojstvo Bogdana Milića, no na kraju je bio oslobođen optužbi jer je utvrđeno da su to ubojstvo počinile druge osobe. U zatvoru, iz kojeg je pušten 25. listopada, bio je zbog nedopuštenog držanja oružja, a tri godine nisu bile dovoljne da za to bude i osuđen.
Na čelu je kavačkog klana, kojem su prema crnogorskoj policiji Lipovina i Pejković pripadali, Radoje Zvicer čiji je kum Milovan Zdravković nedavno uhićen u Zagrebu te sada čeka izručenje Srbiji. Kavački klan zadnjih 10 godina krvavo ratuje sa škaljarskim klanom. Do početka tog rata bila je riječ o jedinstvenom klanu iz crnogorskog Kotora, no rat je izbio 2014. i to zbog krađe 300 kilograma kokaina iz jednog stana u Valenciji. Do tada jedinstveni klan rascijepio se na kavčane i škaljarce, a posljedice su krvave jer se nekadašnji suradnici, a sada protivnici, nesmiljeno ubijaju po ulicama crnogorskih, srbijanskih, europskih gradova, ali i šire. Do sada su se međusobno likvidirali na razne načine. Bilo je tu pucnjava s motora. Dizanja vozila u zrak. Likvidacije snajperskim hicem dok je meta šetala dvorištem zatvora u Spužu. Likvidacija po restoranima. Likvidacija na ulici, na terasama kafića, pred obitelji... Likvidacija odvjetnika, ali i članova obitelji. Taj nesmiljeni rat do sada je odnio više od 60 života u Crnoj Gori, Srbiji, na Pagu, u Ateni, Amsterdamu, Beču... I nisu svi likvidirani bili žestoki dečki koji su umrli kako su i živjeli: brzo i opasno. Među ubijenima je bilo i najmanje šest kolateralnih žrtva, nevinih građana, koji su se u krivo vrijeme našli na krivom mjestu.
Glavni posao, kavačkog, ali i škaljarskog klana jest krijumčarenje droge i to u tonama iz Južne Amerike. U Srbiji i Crnoj Gori, zadnjih je godina što ubijeno, što uhićeno više pripadnika kavačkog klana, a među njih spada i kriminalna skupina Veljka Belivuka, zvanog Vojo Nevolja, koja je uhićena 2021. i u Beogradu joj traje suđenje. "Proslavili" su se bestijalnim likvidacijama protivnika, o čemu je s posebnim užitkom pripovijedao gospodar Srbije Aleksandra Vučić, pokazujući javnosti i fotografije iskasapljenih ljudi. Belivuk je bio vođa jedne od navijačkih frakcija Partizana, bio je više puta uhićivan pa puštan, a mediji u Srbiji špekulirali su da je imao zaštitu političkih struktura, odnosno Vučića osobno. I to sve do trenutka dok Vučiću nije postao – smetnja. O svojim navodnim vezama s Vučićem, ali i s Radojem Zvicerom, Belivuk je govorio i u svojoj obrani 2022.
– Mi nismo članovi nikakve zločinačke organizacije, već smo navijačka skupina koja je nastala jednom prigodom kada sam pušten iz istražnog zatvora po nalogu i za potrebe Aleksandra Vučića. Zvezdan Terzić (bivši nogometaš i direktor Crvene Zvezde, op. a.) mi je objasnio da neću biti kažnjen jer će se to što sam učinio zataškati. Rekao je i da će mi suđenja biti odgađana, zakazivati će se s velikim vremenskim razmacima i mijenjat će se suci. Za državu sam radio razne stvari: branio sam skandiranje protiv Vučića na stadionu, osiguravao Pride, skandirao "Đilase lopove"... Poslao sam i ljude da sruše Savamalu... Za državu sam razne sitnice radio od 2011. Andrej Vučić (brat Alesandra Vučića, op. a.) mi je za neke govorio da neće dočekati suđenje. Mi smo prije surađivali s državom, a otkad je Vulin šef policije, s državom surađuje škaljarski klan, čiji niti jedan pripadnik u ovih godinu dana nije uhićen. Svi su suradnici s državom samo zamijenjeni i sada s jedne strane imamo Vučića, Vulina, tužiteljstvo i škaljarski klan, a s druge mene i Zvicera. Ponosim se što sam Zvicerov prijatelj i žao mi je što nas nije ista majka rodila. Tko se zadnji smije, najslađe se smije, pa ću poručiti Aleksandru Vučiću da posluša pjesmu " A sada adio", koju smo zajedno pjevali u restoranu na proslavi Partizanovih pobjeda – kazao je Belivuk u obrani.
Mafijaških likvidacija u Srbiji i Crnoj Gori je toliko da je to teško pratiti. Kako javnosti, tako sudeći po podacima iz tzv. Crne knjige i policiji i pravosuđu. Crna knjiga sadrži podatke o mafijaškim likvidacijama u Srbiji i Crnoj Gori, a te podatke su u zajedničkom projektu prikupili istraživačka mreža KRIK i Radio Slobodna Europa. Riječ je, zapravo, o bazi podataka o ubojstvima koja imaju obilježja mafijaških likvidacija, a koja su od 2012. počinjena na teritoriju Srbije i Crne Gore. Istraživački novinari KRIK-a i Radija Slobodna Europa pobrojali su 193 takve likvidacije, a za svaku od njih tražili su i podatke institucija o tome što se dogodilo s počiniteljima. A ti podaci su – porazni. Od 193 ubojstva počinjena od 2012. na teritoriju Srbije i Crne Gore za samo njih 27 donesene su pravomoćne presude, dok su počinitelji 102 ubojstva i dalje – nepoznati. Za 40 mafijaških likvidacija suđenja su u tijeku, dok u 24 slučaja postoje osumnjičenici, a ubojstva su uglavnom počinjena iz vatrenog oružja te eksplozivom.
....a lektor komu je hrvatski materinski ?!