Trebalo je više od mjesec dana nakon poplave i puštanja vode u retenciju Lonjskog polja kako bi se sagledale sve posljedice velike elementarne nepogode. U potrazi za svojom stokom na slobodnoj ispaši, stočari Palanjka, Tišine, Mahova i drugih sela na lijevoj obali Save ovih su dana bili iznenađeni kad su u šumi Ostrovsko zatekli na desetke lešina.
Smrt stoke u vodi
Iako se ukupan broj stradalih grla stoke još ne zna, stočari pretpostavljaju da je u šumi od visoke vode uginulo osamdesetak konja i dvadesetak goveda. Lešine su već u visokom stupnju raspadanja, pa se cijelom šumom širi neugodan miris. Nema sumnje da je stoka, bježeći od vode, tražila više područje i okupila se u šumi. Opkoljeni vodom koja je i dalje naglo rasla jer je probijen savski nasip kod Palanjka, konji i goveda hranili su se korom drveća. Na kraju su smrt našli u visokoj vodi.
– Samo u 24 sata vodeni val narastao je na metar i pol, pa je bilo prekasno da izvučemo svu stoku. Osim toga, u to smo vrijeme gradili zečje nasipe, dežurali na obali Save i spašavali stoku, koliko smo stigli. Spasio sam 15 vlastitih grla, ali sedam konja mi je stradalo. Pričaju da se sličan slučaj posljednji put dogodio još 1972. – kaže Željko Sertić iz Tišine.
Put za mehanizaciju
I Ivanu Gecu stradalo je sedam konja, od kojih su dva uginula kod kuće. Kaže da je zbog guste šume, u kojoj su se mnogi konji i krave upetljali u grmlje i nisu se mogli izvući, stoku bilo vrlo teško spašavati. Na mnogim lešinama još su vidljive teške ozljede na nogama.
Jučer su u šumi očevid obavili veterinarska inspekcija, predstavnici Hrvatskih voda, Agroproteinke i lokalne samouprave. Glavna je tema bila kako sanirati nepristupačni teren. Pomoć u radovima najavili su i predstavnici Hrvatskih voda.
– Do sada smo locirali šezdesetak grla uginule stoke, od čega je 90 posto konja. Rad nastavljamo jer zbog moguće zaraze moramo pronaći svaku lešinu. Budući da su u raspadajućem stanju, ne može ih preuzeti Agroproteinka, već ih treba zakopati na licu mjesta. S Hrvatskim šumama dogovorit ćemo probijanje puta, kako bi pristupila mehanizacija – kaže viši državni veterinarski inspektor s uredom u Sisku Luka Grbeša.
Međutim, i sami stočari priznaju da se, unatoč izvanrednim uvjetima, moglo i trebalo reagirati brže. Kažu da nisu očekivali tako brz porast vodostaja. Usto, na pašnjacima je i stoka tzv. vikend stočara, koji žive u drugim mjestima, ubiru poticaje, a stoku ostavljaju na slobodnoj ispaši ne pitajući za nju do dolaska zime.
Javna je tajna da dio stočara uzima konje i goveda samo radi godišnjih poticaja. Naime, puštajući stoku na otvorenu ispašu i nemaju nikakvih troškova niti moraju ikakvu brigu voditi o njima. Konja kupe za 8000 kuna, a isplate ga kroz poticaje za dvije godine. Tako se i može dogoditi da, kao nedavno na sunjskom području, krave leže tjednima prije nego što vlasnik uopće uoči da su mu grla uginula. Tako je i u ovom slučaju dio sada uginule stoke jednostavno bio prepušten sam sebi, no voda ih je svladala. (dp/VLM)
dreamteam-.....Moli Vas ne vrijeđajte stoku ni sitnog ni krupnog zuba, uspoređujuci je sa čovjekom.TO STO MOZE COVJEK ZLO UCINITI TO NI JEDNA ZIVOTINJA NE MOZE.