jeftini proizvodi

Loše vijesti za ljubitelje online kupovine: Uvodi se carina za neke od najpoznatijih internet trgovina

Foto: Igor Soban/PIXSELL
Online zahtjev za kredit
Foto: Unsplash
Online shopping
Foto: Unsplash
Online shopping
Foto: Monika Skolimowska/DPA
Dresden: Konferencija povodom velike operacije zapljene robe putem online prijevara
03.07.2024.
u 14:59
Kupcima u EU stigle su lani iz svijeta dvije milijarde pošiljki deklarirane vrijednosti manje od 150 eura, utvrdila je Komisija, dodajući da "velika količina robe u e-trgovini testira carinska ograničenja".
Pogledaj originalni članak

Europska unija radi na planovima koji predviđaju uvođenje carina na jeftine proizvode kupljene preko kineskih internetskih trgovaca, uključujući Temu, Shein i AliExpress, izvijestio je u srijedu Financial Times (FT), pozivajući se na dobro upućene izvore. Prema važećim propisima EU-a, pošiljke kupljene online u zemljama izvan EU-a ne podliježu carini ako im vrijednost ne prelazi 150 eura. Europska komisija predložit će do kraja mjeseca ukidanje tog limita, piše FT. Kupcima u EU stigle su lani iz svijeta dvije milijarde pošiljki deklarirane vrijednosti manje od 150 eura, utvrdila je Komisija, dodajući da "velika količina robe u e-trgovini testira carinska ograničenja".

EU je raspravljao o ukidanju ograničenja u sklopu projekta carinske reforme koji je Komisija predložila u svibnju 2023., a sada bi mogao ubrzati postupak kako bi suzbio val jeftinog uvoza, nagađa FT. Kritičari Sheina i Temua u Sjedinjenim Državama već su se požalili da kompanije koriste carinska izuzeća kako bi potkopale konkurenciju i izbjegle carinske preglede proizvoda. Takva praksa pomaže dvjema tvrtkama da kupcima diljem svijeta nude haljine po cijeni od samo osam dolara i pametne satove za 25 dolara, primjećuje Reuters. "U potpunosti podržavamo nastojanja predlagatelja zakona da izmijene de minimis uredbu", rekao je glasnogovornik Sheina. Iz Alibabe, matične tvrtke AlliExpressa, nisu odmah odgovorili na Reutersov upit da komentiraju FT-ovo izvješće, a odgovor nije stigao ni iz Temua ni iz Europske unije.

VEZANI ČLANCI: 

Ključne riječi
Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 2

NO
No1
01:57 05.07.2024.

Kinezi sve proizvode. EU proizvodi skoro nista. Hrvatska proizvodi nista. I, sa oni uvode carine. Koje nece placati kinezi. Nego gradani EU. Znaci, uvode uzimanje ekstra love iz dzepova svojih gradana, bez da ima alternativu. Tj... smislit ce alternativu tako da ce pronaci prekupca koji ce kupiti od Kineza i onda podici cijenu i uzimati postotak. Barem duplo, kak to kod nas ide.

Avatar Sidewinder
Sidewinder
15:12 03.07.2024.

Kinezima treba zabraniti trgovati sa EU i Amerikom sve dok se druže sa nacistima iz rusije.