Kolumna

Lupanjem cipelama ne brani se interes nacije

Foto: VINCENT KESSLER/REUTERS/PIXSELL
Lupanjem cipelama ne brani se interes nacije
29.10.2018.
u 11:02
Italija se trenutačno sučeljava s Bruxellesom oko proračuna za sljedeću godinu, ali u njemu nije sadržan interes svih građana, pa ni onih u čije se ime tzv. suverenisti busaju u prsa ili lupaju cipelom po stolu u Europarlamentu
Pogledaj originalni članak

Ide li politika svojim, a ekonomija svojim putem? Sve ovisi o ljudima, kako onima u politici tako i onima u tvrtkama. Kada se govori o nacionalnom interesu, ne znači uvijek da je to interes i cijele zajednice, već je riječ uglavnom o interesu njezina dijela.

Italija se trenutačno sučeljava s Bruxellesom oko proračuna za sljedeću godinu, ali u njemu nije sadržan interes svih građana, pa ni onih u čije se ime tzv. suverenisti busaju u prsa ili lupaju cipelom po stolu u Europarlamentu (imitiranje sovjetskog čelnika Hruščova u UN-u). Svaki Talijan, pa i onaj tek rođeni, plaća više od tisuću eura godišnje kamate, koje iznose 65 milijardi eura za dug od 2300 milijardi eura, a iznos kamata je viši od iznosa koji Italija troši godišnje za obrazovanje.

Suverenisti na kraju moraju voditi računa o realnosti. Ne samo zbog sučeljavanja talijanske vlade s europskim povjerenikom za ekonomiju Pierreom Moscovicijem nego i zbog situacije s migrantima (Francuska ih na granici vraća u Italiju) dvije su države u permanentnoj polemici. U Rimu je ovih dana održan sastanak između talijanskih i francuskih političara, industrijalaca, akademika... koji je organizirao Aspen Institute Italia i na kojem je sudjelovao i Moscovici.

Uvidjelo se da postoji napetost i u ekonomiji. Francuska ima ukupno 71,9 milijardi eura uloženih izravno u talijanske tvrtke koje je kupila, a Italija ima izravno uloženih 33,5 milijardi eura u Francuskoj gdje kontrolira više od 1500 tvrtki sa 67 tisuća zaposlenih. Talijanski poduzetnici mnogo su oprezniji prema francuskima koji ulažu u Italiji nego prema njemačkima (Njemačka ima izravno uloženih 40,1 milijardu eura u Italiji, koja ima 44,7 milijardi eura uloženih u Njemačkoj).

Na francuske ulagače se gleda kao na “osvajače” (i često se prema Talijanima ponašaju kao stariji brat), a na njemačke se gleda kao na suradnike. A ne može se kazati da su njemački političari blaži u ocjenjivanju talijanskog proračuna od francuskih. Mnogo toga ovisi o pojedincima. No, osnovno je ne galamiti i lupati cipelama po stolovima skupština. Jer takvim se ponašanjem ne brane nacionalni interesi, već vlastiti. I ne govorimo da se to čini u ime naroda. Dosta smo se naslušali kako se nešto čini u ime naroda.

JAMES GANDOLFINI

Bivša supruga je pomahnitala nakon razvoda! Nabrajala starlete s kojima ju je varao i seksualne devijacije u kojima je uživao

Sit javnog pranja prljava obiteljskog rublja, Gandolfini je samo kratko komentirao da u njenim navodima nema istine te da su braku presudili psihički problemi s kojima se odbijala suočiti. Ljubavnu sreću pronašao je u zagrljaju bivše manekenke Deborah Lin. Vjenčali su se u ljeto 2008. u njezinu rodnom Honoluluu, a kum im je bio glumčev sin. Nakon što su postali ponosni roditelji djevojčice Liliane Ruth, činilo se kako su se Gandolfiniju sve kockice posložile. Sudbina je, međutim, za njega imala drukčiji plan.

Pogledajte na vecernji.hr

Komentari 3

AA
AAAAAA
13:16 29.10.2018.

članak naravno nebum čital, a ti tomaševiću, daj shvati već jednom da si niko i ništa, da zagađuješ medijski prostor, daj nestani više!!!